Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
BAŞMÜFTÜLÜK’TEN BAL-GÖǒE ZİYARET

BAŞMÜFTÜLÜK’TEN BAL-GÖǒE ZİYARET

01 Ağustos 2010

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Dış İlişkiler Komisyonu Yetkilisi Hayri Emin, BAL-GÖǒü ziyaret ederek, Bulgaristan’da yaşanan gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Hayli samimi ve dostane bir atmosferde geçen ziyarette, BGF ve Bursa BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Genel Sekreter Yardımcısı Kader Özlem ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdurahman Ardahan ile görüşen Hayri Emin, BAL-GÖǒün Bulgaristan’daki Başmüftülük kriziyle ilgili gösterdiği çaba ve duyarlılığın Bulgaristan Müslümanlarınca takdirle karşılandığını ifade ederek, “demokrasi mücadelemize, direnişimize büyük destek veriyorsunuz. BAL-GÖÇ Bulgaristan Müslümanlarının gönlündeki yerini bir kez daha tescil etmiştir” şeklinde konuştu.

Bulgaristan Müslümanlarının demokrasi mücadelesini protesto gösterileriyle sürdürdüğünü söyleyen Emin, hukuk mücadelesinin de uluslararası platforma taşındığını ifade etti. Gerek İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), gerekse Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Konseyi (AK) mekanizmalarında konunun gündeme geleceğini dile getiren Emin, Bulgaristan Müslümanlarının demokratik haklarını elde edene kadar bu mücadelenin devam edeceğini vurgulayarak, Avrupalı yetkililerin gözetiminde Olağanüstü Milli Müslümanlar Kongresi’nin yapılması gerektiğini belirtti.

BGF’nin ve BAL-GÖǒün Bulgaristan Türk ve Müslümanlarının yanında taraf olduğunu söyleyen Genel Başkan Prof. Dr. Emin Balkan ise, “bu dava, bizim davamızdır. Başmüftülük direnek noktamızdır” dedi. Son dönemde Bulgar istihbaratının Türkiye’de cirit attığını belirten Balkan, Türkiye’deki dernek başkan ve yöneticilerinin daha dikkatli davranmaları gerektiğini dile getirerek, “oyuna gelmeyin” mesajını gönderdi.

Bulgaristan Türk ve Müslümanlarının iki ülke arasında dostluk köprüsü olduğunu söyleyen Balkan, bu gidişatın iki ülke arasındaki ilişkilerde “acabaların” oluşmasına neden olabileceğini ve bu süreçte tüm aktörlerin dikkatli olması gerektiğini belirtti. Bulgaristan Türk ve Müslümanlarına zorla hiçbir şeyin dayatılmayacağını da vurgulayan Başkan Balkan, Gencev’i kastederek, “o komünist ajanın ismi bile artık konuşulmamalı. Tanımıyoruz, tanımayacağız” dedi.

BAL-GÖǒün Başmüftülük krizindeki aktif rolüne değinen Genel Sekreter Yardımcısı Kader Özlem ise, Derneğin yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini dile getirerek, “Teşkilatımız ilk basın açıklamasını mahkeme kararından 2 gün sonra, Başmüftülüğümüzün bildirisinden ise sadece 6 saat sonra yaptı. İlk açıklamanın ardından bir dizi çalışma yürüttük. Şimdi sıra sivil inisiyatifimizle meseleyi uluslararası platforma taşımakta. Teşkilatımız bunu da yapacaktır” dedi. Bulgaristan Türk ve Müslümanlarının ‘kültürel azınlık’ olmaktan çıkıp, ‘iradi azınlık’ olma sürecine geldiğini vurgulayan Özlem, Evlâd-ı Fatihânların protesto gösterileriyle Bulgaristan’a demokrasi dersi verdiğini, Sofya’da Perşembe günü yapılan yürüyüş ile toplanan 200.000 üzerindeki protesto imzasının bunun en büyük göstergesi olduğunu kaydetti.


Kaynak: BAL-GÖÇ BÜLTEN KOMİSYONU


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Sofyalı 2010-08-01 19:50:30
BAŞMÜFTÜLÜK PROBLEMİ,İKİ UYANIK ESKİ AJANIN ARASINDA CERYAN EDEN RANT KAVGASIDIR.ARAM VE HELÂLIN NE OLDUĞUNU BİLMEZLER.BİLDİKLERİ TEK ŞEY MÜSLÜMAN VAKIFLARININ MİLYON EVROLAR DEĞERİNDEKİ TAŞINMAZ MALARIDIR.PASTA ÇOK BÜYÜK VE ÇOK TATLI.
Mehmet Ali 2010-08-04 20:04:01
Bal-Goch'u ayakta alkisliyorum....

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS