Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİ ANADİLİ EĞİTİMİNİ ŞARTLARA BAĞLIYOR

TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİ ANADİLİ EĞİTİMİNİ ŞARTLARA BAĞLIYOR

05 Ağustos 2010

Son zamanlarda görünen o ki, hükümetin reformları arasında Bölge Eğitim Müfettişliklerini kapsayan yapısal değişiklikler de var. Ve şimdi Anadili veya Türkçe müfettişi diye biri yok, çünkü bu görev yabancı dil müfettişine verildi. Bu durum belki Anadilin gittikçe daha az öğrenci tarafından tercih edildiğinden kaynaklanıyor. Son hükümet kararlarına göre Anadili seçmeli ders olarak genel okul programı dışında gerçekleştiriliyor. Türkçe öğretmenleri hala 18 yıldır kullanılan eski ders kitaplarıyla çalışıyorlar. Özellikle Bulgaristan AB üyesi olunca Türkçe yabancı dillerden sonra tercih edilmeye devam ediyor.
Bu konu hakkında emekli Türkçe öğretmeni Sabri Bakkal ile görüştük. Kendisi Kırcaali bölgesinde 27 yıl Türkçe öğretmenliği yapmış, müdür ve eğitmen olarak da okulda toplam 42 sene çalışmıştır.

-Sayın Bakkal, sizce neden çocuklarımız çoğunlukta Anadili’ni okumuyorlar?

-Benim tahminime göre Türkçe eğitimi tercihi konusunda şartlar velileri zorluyor. Yoksa bence Anadili’ni okumak istemeyen çocuk yok. Bulgaristan’da doğru dürüst bir Anadili öğretimi gerçekleştirmek için gereken istemler yaratılmış değil. Eskiden özel Türkçe okullar vardı. Tabii ki şimdi devir değişti. Bazı ebeveynler dijital çağ sayesinde Türkçe kanalların izlenilmesini Anadili konusunda çocuklarına yeterli kabul ediyorlar. Bir de program dışı ders çalışmaları öğrencilere ağır geliyor. Üstelik aynı zamanda diğer ana derslerden hazırlık yapmaları gerekiyor. Özellikle kasabalarda büyük okullarda durum çok kötü. Orada belirli dilekçe toplanılmadığından Türkçe okumak isteyen öğrencilere öğretmen sağlanılmıyor. İyi ki Türklerin yoğun olduğu yerleşim yerlerinde hala Anadili okunuyor. Bu da ancak belediyelerin programı onaylayıp bütçe sağlamalarıyla mümkün oluyor.

-Peki, bu sorun nasıl çözülmeli?

-Bence Türkçe zorunlu ders kategorisine geçmeli, çünkü Anadili eğitimi diğer dillerin öğrenilmesine zemin oluşturur. Tabii ki bunlardan en önemlisi çocuklarımız için resmî dil olan Bulgarca. Bunun için her okul özel ders programı hazırlamalı. Ülkemizde Türkçe öğretmeni sorunu yok, fakat acilen yeni ders kitapları ve araçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

-Anadili öğrenilmeden diğer diller öğrenilemez dediniz. Demek Türkçemiz çok önemli?

- Türk ulusunun babası ulu önder Mustafa Kemal Atatürk demiş ki, “Dille millî duygu arasında sıkı bir bağlılık vardır. Kendi benliğini kaybeden başkalarına gıda olur.” Tercüme edersek, kendi dilini ne kadar çok iyi bilirsen o kadar milletine bağlısın, sözü ortaya çıkıyor. Yani Türk varlığımızı ayakta tutabilmemiz için kültürümüzü yaşatmalıyız. Bunu da önce dilimize, sonra örf, âdet ve dinimize sahip çıkmakla başaracağız. Namık Kemal ise, “Edebiyatsız millet dilsiz insan kabilindendir” diyor. Çocuklarımız Türkçeyi bilmedikçe ulvî, yani üstün, güzel duyguları dile getirmekten mahrum kalıyorlar. Oysa Türkçemiz en eski dillerden biri olup sağlam, kati kurallara sahiptir. Bunlardan ayırt edici özelliği ünlü ve de ünsüz ses uyumudur ki bu durum Türkçemizin ahengini doğurur. Dikkatimi çeken başka bir husus da gençlerimizin naziklik, incelik, zarafet anlamı taşıyan ifadeleri kullanmamaları, çünkü onları bilmiyorlar. İnsanî konulardaki fikirlerini geliştirmek için bol bol Türk Edebiyatı’nın dâhilerini okumalarını tavsiye ederim. Mesela Mehmet Akif Ersoy, Halit Ziya Uşaklıgil, Ömer Seyfettin, Aziz Nesin, Nazım Hikmet, Kerime Nadir, Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri. Bir de unutmayalım ki, her milletin kültürü altında folklor yatar. Onun için daha genç yaşta halk yaratıcılığına gereken önemi verip değerlendirmeliyiz.


Kaynak: Söyleşi: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 2588


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İbrahim Baltalı/Gümülcine 2010-08-05 14:21:21
Tebrikler hocam çok güzel söylemişsiniz. Anadili Türkçeyi iyi öğrenemeyen bir çocuk başka yabancı bir dili nasıl öğrensin ki! Çok isabetli bir yazı olmuş.
Vedat S. Ahmed 2010-08-05 17:13:43
Söyleşiyi veren, yapan ve yayınlayanları tebrik ediyorum. Buna benzer konuları daha sıkça gündeme getirme gerekliliği var.
Ne yapsam ne etsem? 2010-08-05 23:09:26
On iki senedir Türkiyedeyim, ne yapsam vatandaşlık alamıyorum. Bizim için bu dünyada hayat yok, keşke hiç dünyaya gelmeseymişik. Kürtlere her yerde rabet var biz itilip kakılıyoruz. Orada kimse Türkiye bize yardım eder, destekler zannetmesin. Kolayını bulsalar göçmenlerin tamamını Bulgaristana Yunanistana geri gönderecekler.
Mehmet Serbest 2010-08-06 07:39:18
Evet özgür yorumcunun dediği gibi bu düğünlerde çalınan bulgarca müziklere bende karşıyım evinde istediğin kadar çal ama toplumda çalınmasını yanlış buluyorum Burada bize Bulgar türkü deyince de kızıyoruz
Ne olacak bir müzikten demeyin çocukların karakteri kültürle pekişir
saygılar
Bir Fettullah hayranı 2010-08-06 08:23:17
Kızın varsa tesettüre sok, oğulun varsa kuran kursuna gönder vatandaşlığı hemen alırsın. Ben Türk hava yollarına işe girebilmek için AKP rozeti taktım, etkili oldu hemen işe alındım. Dindar görüneceksin abi, devir o devir.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS