Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
YUNANİSTAN’DA SİVRİSİNEKLER ÖLÜMCÜL HASTALIK BULAŞTIRIYOR

YUNANİSTAN’DA SİVRİSİNEKLER ÖLÜMCÜL HASTALIK BULAŞTIRIYOR

09 Ağustos 2010

Yunanistan’da üç gün içinde üç kişi “Batı Nil Humması” hastalığından hayatını kaybetti

“Republika” gazetesinin duyurmuş olduğu habere göre, ülkenin Kuzey bölgesinde onlarca hasta sivrisinek ısırması sonucu tedaviye alınmış. Ancak bu hastalara henüz net bir tanı konulamadığı gibi, bu virüse karşı aşı da yoktur. Hastaların %40 hayatını kaybetmektedir.

Bulgaristan genelindeki hastanelerde bulaşıcı hastalıklar bölümlerindeki doktorlar, virüsün yayılmasını önlemek ve davranışlarını öğrenmek için hastalardan kan, idrar ve benzeri numuneler almaktadır. Sağlık Bakanlığının bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Angel Kunçev, “Gelen tehlike yüzünden doktorlarımız sivrisineklerden, kenelerden ve çeşitli kemirgenlerden kan ve idrar örnekleri alıp laboratuarlarda virüsü araştırıyorlar” diye konuştu.

Bugüne kadar Bulgaristan’da “Batı Nil Humması” ile ilgili bir kayıt olmadığından ve doktorların hastalık ile ilgili tanı koyamayacağından bu tür önlemler alınılmıştır. Kunçev hastalığın seyriyle ilgili şunları söyledi: “Bu hastalık diğer virüslerin getirdiği hastalıklara benzer biçimde başlıyor. Uyuşukluk, yüksek ateş, kusmalar meydana geliyor. Ancak hastalık ilerledikçe özel belirtiler görülmekte. “Batı Nil Humması” çok çabuk bir biçimde beyin zarlarını etkiler ve menenjite dönüşür”.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanına göre, hastalık Bulgaristan’a sivrisinekler ve tatilden dönen turistler tarafından getirilebilir. Bunun yanı sıra Dr. Kunçev, tropik bölgelerde görülen hastalıkların iklim değişimi sonucu, bugüne kadar hastalığın mevcut olmadığı bölgelerde görünmeye başlandığın bilimsel olarak kanıtladığı bilgisini ekledi.

Avrupa Hastalıklar Kontrol Merkezinin yayınladığı sağlık haritasına göre, nadiren görülen tropik hastalıkları virüsü son dönemde Balkanla’da sık sık görünmeye başlamış. Şimdi Yunanistan’da görülen hastalık 10 yıl önce Romanya’da rastlanmıştı. Son on yılda bu hastalıktan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 1000’den fazla kişi hayatını kaybetmiş.

BATI NİL HUMMASI

Etken

Batı Nil virüsüdür.

Bulaşma Yolu:

Kaynağı özellikle kargalar olan rezervuarlardan “Culex” türü sivrisinekler aracılığı ile insanlara, atlara ve diğer memelilere bulaşır. Bulaşma çoğunlukla sivrisinek popülasyonunun aktif olduğu sıcak havalarda meydana gelir. Bunların dışında kan yoluyla, organ ve doku nakilleriyle, anneden bebeğe anne karnında ve emzirme sırasında bulaşma yolları da söz konusudur.

Hastalığın Seyri:

Virüsün bulaştığı kişilerde çoğu kez hiçbir belirti ve bulgu olmaz. Genellikle kişiler farkına bile varmazlar. Yaklaşık %20 oranında ise Batı Nil ateşi adı verilen, hafif bir iltihap gelişir ve tam iyileşme gerçekleşir. Yaşlılar, çocuklar, hamileler ve HIV/AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde Batı Nil virüsü çok ciddi olabilir ve beyin iltihaplanmasına ya da beyni ve omuriliğini çevreleyen zarlarda iltihaplanmaya yol açabilir. Virüse yakalananların yaklaşık %1'inden daha azında şiddetli hastalık görülmektedir ve az sayıda vakada Batı Nil virüsü ölümcül olabilir.

Batı Nil ateşinin yaygın olarak görülen belirtiler şunları içerir:

Ateş
Baş ağrısı
Kas ağrıları
İştah kaybı
Bulantı, kusma ve ishal
Ciltte kızarıklık
Lenf bezlerinin şişmesi

Coğrafi Dağılım:

Batı Nil virüsü, Afrika’da 1930’ların sonunda ortaya çıkmıştır. O zamandan bu yana Asya, Avrupa, Orta Doğu ile Kuzey ve Güney Amerika’da yayılmıştır. Birleşik Devletlerde Batı Nil virüsü ilk olarak 1999 yılındaki Doğu Kıyısı salgını ile görülmüştür ama şu anda virüs ülkenin tamamında görülmektedir. Sivrisineklerin virüs taşıdığı bölgelere gitmek veya o bölgelerde yaşamak (özellikle Doğu Kıyısında ve Orta Batı’da) Batı Nil virüsüne yakalanma riskini artırmaktadır. Öte yandan, örneğin Arizona gibi çöl bölgeleri de dahil olmak üzere birbirine bitişik 48 eyalette Batı Nil virüsüne rastlandığı bildirilmiştir.

Yolcular için Risk:

Ilıman bölgelerde Batı Nil virüsü, ilkbahar sonlarında başlayan, yaz sonlarında doruk ve sonbahar başlarında (genellikle Ağustos ve Eylül aylarında) doruğa ulaşan bir mevsimsel kalıp izlemektedir. Güney iklimlerinde yaşayan insanlar, bütün bir yıl boyunca hastalığa yakalanma riski ile karşı karşıyadır.

Aşı:

Mevcut değildir.

Önlemler:

- Hasta veya ölmekte olan kuşlara dikkat edin ve bu durumu yerel sağlık birimlerine bildirin.

- Sivrisineklerin hakim olduğu saatlerde, özellikle gün ağarırken, akşam karanlığında ve akşamın erken saatlerinde gereksiz dış mekan faaliyetlerinden kaçının.

- Sivrisineklerin istila ettiği alanlarda uzun kollu gömlek ve pantolon giyin.

- Cildinize ve giysinize yoğunluğu %10 ila 30 arasında değişen sivrisinek kovucu ilaç sürün. Yoğunluğu %10 olan bir koruyucu yaklaşık iki saat etkilidir.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER

Ziyaretci sayısı: 3677


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hadi bakalım ne yapacaksınız 2010-08-10 09:01:40
Onun bunun yazılarını zırt pırt sildiğinizden burası kar topu gibi eriyecek, kimsenin ziyaret etmediği bir yer haline gelecek. Hatta geldi bile denebilir. Bulgaristan türklerinin dünyaya yayılmış diyasporasını burada toplama şasınız vardı, faka bu şans heba edildi. Artık burası ayağa kalkmaz. Zırt pırt müahalelerinizle insanlarn ilgisini öldürdünüz. Çapsız insanlardan da bu beklenirdi, aferim size.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS