Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
BULGARİSTAN’DAN KISA HABERLER (10.08.2010)

BULGARİSTAN’DAN KISA HABERLER (10.08.2010)

10 Ağustos 2010

Metereoloji Uzmanları, Bulgaristan’daki iklim değişikliğinden endişeli ]

Bulgar Bilimler Akademisi Metereoloji uzmanları Bulgaristan’da son yıllarda gözlenen iklim değişikliğinden tedirginlik ifade ettiler. Hava sıcaklığın artması ve sağanak yağışlar metereologları alarma geçirdi ve olayın endişe verici boyutlara ulaştığı iletildi. Ulusal Metereoloji Enstitüsü Başkanı Valeri Spiridonov 70’li yılların sonundan beri iklim sıcaklığında artış kaydedidlidği,kışların daha yumuşak, yağışların daha yoğun olduğunu bekirtti. Spiridonov, 2009 yılının hava sıcaklığı açısından son 12 yılın en sıcak yılı olduğunu vurguladı.

Toptan ve perakende satışlarda %10 düşüş

Ulusal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, Haziran 2010’da geçen sene aynı döneme kıyasla ticari sektörde gelirlerinde %10.5 düşüş kaydedildi. Perakende satışalrda tüketim %6,8, toptan ticarette ise satışlar % 10,4 azaldı.

Bulgaristan’da bira tüketiminde azalma var

Bulgaristan’da yılın ilk altı ayında bira tüketiminde %4 düşüş kaydedildi. Bira tüketiminde gerçek düşüşün %10’dan fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu oran, üretimden işletmeden çıkan, ancak satılmayan biralardır. Bu serinletici yaz içeceği üreticilerine göre, bira tüketimi bir nevi insanların yaşam standartının ölçütü sayılır. 1997 yılında ülkenin ağıt bir kriz döneminde bulunduğu dönemde Bulgaristan’da bira tüketimi %50 azaldı.Erkek- kadınlara göre içme orantısı değişmiyor-1:3. Birayı en çok içen kesim ise 30-39 yaş arası erkekler. İstatistiğe göre, 18-69 yaş arası Bulgar erkeklerinin %77’si birayı haftada en azından bir defa içiyor.

Bulgaristan, Dünya Bankası ile altyapıya destek sözleşmesi imzalayacak

Başbakan Boyko Borisov Dünya Bankası Başkanı Robert Zelick ile yeni sözleşme imzalayacak. Bulgaristan’da altyapı projelerinde işbirliğini geliştirmeye yönelik anlaşmayla Dünya Bankası ülkemize yol yapımı, enerji ve eğitim ve idari kapasiteyi oluşturma çalışmalarına destek sağlayacak. Pazartesi Varna’da bir araya gelen Borisov ve Zelick, Bulgar hükümetini ekonomik kriz şartlarında süreçlere iyi hakim olduğuna işaret ederek, övgülü sözler söyledi. Dünya Bankası Başkanı Doğu Avrupa tutuna Bulgaristan’dan başlayarak, küresel ekonomik krizin etkileri üzerinde taraflarla temaslar yürütecek.

Hükümetin ana amacı sorumluluk ve şeffaflık

Bölgesel Kalkınma ve Ekonomi Bakanları Rosen Plevneliev ve Trayço Traykov, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve Avrupa Komiseri Kristalina Georgieva ile beraber Varna-Dobriç yol kısmını teftiş eden Başbakan Boyko Borisov, GERB partisinin hükümetinin Bulgaristan’daki altyapı projelerinin hayata geçirilmesindeki ana amacının, kaynakların benimsenmesinde sorumluluk ve şeffaflık olduğunu söyledi. Varna-Dobriç yol kısmının tamiri, Dünya Bankası tarafından finanse ediliyor. Söz konusu yol kısmının tamirinin toplam maliyeti yaklaşık 3 milyon leva. Yolun yaklaşık 8 kilometresi onarılacak. Başbakan Borisov, altyapı projelerinin hayata geçirilmesi konusunda eğer gerekliyse şu an Dünya Bankası’nın büyük miktarda mali kaynaklar tahsis edebildiğini söyledi. Başbakan Boyko Borisov, şu an iktidardaki hükümetin, uzun vadeli projelerin hayata geçirilmesi için çalışmayı amaçladığını belirtti.

“Eski Plovdiv” UNESCO’nun dünya kültür mirası listesine aday olacak

“Eski Plovdiv”in mimari-tarihi alanı, yıllardır UNESCO’nun dünya kültür mirası listesine katılmak için hazırlanıyor. Plovdiv’deki Tarih Müzesi’nin müdürü Stefan Şivaçev’in sözlerine göre UNESCO’nun dünya kültür mirası listesine dahil edilen alanlar, çoğunlukla kültürel-tarihsel bölgelerdir. Stefan Şivaçev, “Eski Plovdiv” adlı mimari-tarihi alanına antik çağdan Bulgar uyanış devrine kadar, yani 18. ile 19. asır arasında yapılan bütün mimari anıtların dahil edildiğini açıkladı.

Bulgaristan’in AB’ne ihracatı artıyor

Ulusal İstatistik Enstitüsü, Ocak-Mayıs 2010 döneminde geçen senenin aynı dönemine kıyasla Bulgaristan’ın AB’ne ihracatının yüzde 12.3 artığı ve 3.2 milyar Avro’yu bulduğunu bildirdi. Bulgaristan’in esas ticari ortakları Alanya, İtalya, Yunanistan ve Romanya ve AB’ne ihracatın yüzde 61’inden fazlasını oluşturuyorlar. Sadece Mayıs ayında AB’ne ihracat geçen yıla kıyaysa yüzde 61 arttı. AB ülkelerinden ithalat ise Ocak- Mayıs 2010 yüzde 0.4 arttı ve 4 milyar Avro’yu buldu. Mayıs 2010 itibarıyla Bulgaristan’in dış ticaret saldosu eksi olup 150 milyon Avro’yu buldu.

Shimon Peres Bulgaristan’ı ziyaret edecek

Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’un daveti üzerine İsrail Devlet Başkanı Shimon Peres 11 Ağustos tarihinde Bulgaristan’ı ziyaret edecek.Ziyaret Bulgaristan Devlet Başkanı’nın 2008 yılında yaptığı İsrail ziyaretinin cevabı olurken her alanda ikili ilişkilerin yüksek düzeyinin bir sonucudur. Ziyaret sırasında Ortadoğu’daki durum da dahil barış sürecinin seyri ve güncel uluslar arası sorunlar incelenecek. Shimon Peres Başbakan Boyko Borisov ile de görüşecek.

Kaynak: bnr

Ziyaretci sayısı: 2972


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS