Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
“ÖMER LÜTFİ” KÜLTÜR DERNEĞİ MÜDÜRÜ MÜZEKKİ AHMET: “YAŞANAN MALİ KRİZE RAĞMEN TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAYA, GENÇLERİMİZE ÖĞRETMEYE VE SEVDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“ÖMER LÜTFİ” KÜLTÜR DERNEĞİ MÜDÜRÜ MÜZEKKİ AHMET: “YAŞANAN MALİ KRİZE RAĞMEN TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAYA, GENÇLERİMİZE ÖĞRETMEYE VE SEVDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

17 Ağustos 2010

- Sayın Müzekki Ahmet, son günlerde yaşanan aşırı sıcağa rağmen Dernekte folklor çalışmaları oluyor. Hazırlık nereye?

- Çok doğru söylediniz. Ağustos ayının kavurucu sıcağına rağmen Derneğimizde faaliyet gösteren Türk Folklor ve Müzik Ekipleri bu yıl sezonu erken açma zorunda kaldılar. Biliyorsunuz Ramazan Bayramı bu yıl Eylül ayının başlarında ve biz de geleneksel Bayram konseri için hazırlıklara başladık. 7 Eylül akşamı Kırcaali Kültür Evi’nde büyük bir Bayram konseri düzenliyoruz. Bu konserde Derneğimizde faaliyet gösteren tüm ekipler halk oyunları, müzik grupları, solistler ve tiyatro grupları seyircilerin güzel ve neşeli dakikalar geçirtmeleri için canla başla çalışmaktadırlar. Bayram konserleri bölgemizin çeşitli yerlerinde de düzenlenecek. “Kırcaali’ Türk Folklor Ekibi 16-20 Eylül tarihleri arasında Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği tarafından düzenlenen Uluslararası Türk – Tatar Folklor Festivaline katılacak ve orada ülkemizde yaşayan 1,5 milyon Türk’ü temsil edecek.

- Evet, çalışmalarınız gerçekten çok yoğun. Edebiyat alanında ne gibi faaliyetleriniz olacak?

- Derneğimizde şair Durhan Ali’nin başkanlığında “Recep Küpçü” Türk yazarlar kulübü faaliyet göstermektedir. Kulüpteki arkadaşlar ile Eylül ayının sonuna doğru Derneğimizde Türk Kültürü ve Şiir gecesi düzenleyeceğiz. İlimizde bulunan diğer Belediyelerde de böyle gecelerin düzenlemesini planlıyoruz.

- Sayın Ahmet, Devlet tarafından Kültür Derneklerine sağlanan mali yardımlarda yüzde yirmiye varan azaltma oldu. Bu çalışmalarınızı nasıl etkileyecek.

- Maalesef Dünyada baş gösteren ekonomik krizi bahane ederek Devlet tarafından zaten çok az bir miktarda yapılan mali desteklerde bu yılbaşında yüzde on ve şimdi de yüzde on azaltma yapıldı. Derneğimizde yüzden fazla Türk evladı çeşitli gruplarda hiçbir maddiyat beklemeden çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak 6 kişiden oluşan kadrolu yöneticilerimiz var. Derneğimize sağlanan mali desteğin yıllık miktarı 30 000 levadır. Bu para ile Derneğin tüm giderleri ve çalışanların maaşları ödeniyor. Ben inanıyorum ki, buna rağmen ekip yöneticilerimizin anlayışı ve özverisiyle Türk kültürünü yaşatmaya, gençlerimize öğretmeye ve sevdirmeye devam edeceğiz.

- Sayın Müzekki Ahmet, yurtdışındaki dernekler ile işbirliğiniz var mı?

- Yurtdışında birçok dernekle işbirliğimiz var. Makedonya “Bahar “Derneği, Batı Trakya Türk Gençler Birliği, İskeçe Türk Birliği, Azınlık Yüksek Tahsilliler Derneği v.s., Türkiye de bazı göçmen dernekleri ile ortak faaliyetlerimiz oluyor. Örneğin Edirne Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile beraber fotoğraf sergisi düzenledik. Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği Mecidiye şubesi İsmail Gaspıralı Gençli Kollarının katılımı ile geleneksel Bulgaristan-Romanya dostluk günleri düzenledik. Bu tür faaliyetlerimiz önümüzdeki günlerde de devam edecek.

- Derneğinizin son yapılan olağan yıllık toplantısında yönetimde ne gibi değişiklikler yapıldı.

- Derneğimizin bu yıl yapılan yıllık olağan toplantısında bazı değişiklikler yapıldı. Yönetim kurulu başkanlığına işadamı Seyhan Mehmed seçildi. Şimdiye kadar Başkanlık yapan Mümün Tahir Sofya’da ikamet ettiğinden bu görevden ayrılmak istedi. Yine önemli bir değişiklik de Derneğin isminde oldu. Derneğin ismi “Ömer Lütfi 1993” Kültür derneği olarak değişti. Kanunda yapılan değişiklikler neticesinde her derneğin ismine kuruluş tarihi de eklendi.

- Kültür Bakanlığı tarafından yapılan Tiyatrolar reformu altında ülkemizde bulunan iki Türk tiyatrosu Bulgar tiyatroları ile birleştirildi. Bu konuda düşüncelerinizi alabilir miyim?

- Türk Kültür Derneği olarak Türk Tiyatroları’nın açılmasını en çok arzulayan ve isteyen biz olduk. 2003 yılında Bulgaristan’da iki Türk Tiyatrosu’nun kurulması bizi en çok mutlu etmişti. Zaten Kırcaali’deki Tiyatronun ilk elemanları bizim dernektendiler. Bence Kültür Bakanı Raşidov bu Tiyatroları birleştirme yerine kadro azaltmasına gitmeliydi. Böylece az kadro ile de olsa Tiyatro ayrı bir kurum olarak çalışmaya devam edecekti. Maalesef bu üzücü olaylarla da karşılaşmak zorunda kaldık. Bence Bulgaristan’da yaşayan 1,5 milyon Türk bu Tiyatroları hak ediyordu.

- Son olarak okuyucularımıza bir şey söylemek istiyor musunuz?

- Öncelikle mübarek Ramazan ayını kutluyorum ve hayırlı oruçlar diliyorum. Gelecek Ramazan bayramında ve daha sonraları düzenlenecek olan konser ve gösterilerde hep beraber olmamızı diliyorum. Türk halkı olarak kültürümüze sahip çıkalım.

Kaynak: Söyleşi- Kerim Yusuf

Ziyaretci sayısı: 2623


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Bursalı 2010-08-17 10:19:06
Türk Kültür Derneği yöneticilerine faaliyetlerinde başarılar diliyorum.
Plevneli 2010-08-17 12:44:18
Takdir edilecek çalışmalar yapıyorsunuz Müzekki Bey. Darısı diğer bölgelerdeki derneklerimizin başına. Hiç şüphesiz Şumnu gibi diğer bazı yerlerde de güzel çalışmalar oluyor. Ama olmayan yerler var. Oralarda da seferberlik gerekiyor - aydınlar, belediyeler, siyasiler, işadamları seferberliği. Herşeye rağmen güzel çalışmalar da oluyor.
Güner 2010-08-18 14:09:45
Derneğimizde faaliyet gösteren Türk Folklor ve Müzik Ekipleri ve yöneticilerine Teşekkür ederim, ayrıca Kültürümüzü yaygınlaştırmak ve canlı tutmak için Kırcaali ilçe belediye başkanlarının bu tür organizasyonları örnek alarak kendi bölgelerinde de yaygınlaştırması gerekir...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS