Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Kasım 2019
HABERLER » Kırcaali
“BELİTE BREZİ” - TURİSTİK TATİL VE FERAHLIK MERKEZİ

“BELİTE BREZİ” - TURİSTİK TATİL VE FERAHLIK MERKEZİ

17 Ağustos 2010

“Eskiden Ak Kayınlar olarak bilinen bölge, kendine özgü doğal Adi huş (Bulgarca byala breza) ağacı ormanına sahiptir. Adi huş ve kayın ağaçları dışında buralarda beyaz çam, karaçam ve ladin ağaçları da bulunmaktadır”

Ağustos ayının kavurucu sıcağında, Eğridere’ye yakın “Belite Brezi” Turistik Tatil Merkezi dinlenme ve serinleme arayan kişiler için en uygun yerdir. Adi huş ağacı milli parkı olan yer deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte bulunup, Doğu Rodopların en güzel yerlerinden biridir. Burası doğal zenginliklerle doludur. Doğal varlığın kendisi her yerde hissedilmekte; gökyüzünde, toprakta ve havada. Gökyüzünün ve yeşilliğin varlığı sanki kişileri ferahlatıcı, huzur ve güven verici bir şekilde kucaklıyor. Eşi ve benzeri olmayan mucizevi olaylar sizleri kucaklıyor; anlatılması zor olan ve görünmesi gereken güneş batımı, otların ve yaprakların nazik fısıltısı, ağustos böceğinin şarkıları ve kuşların ötüşü işitilir.

“Belite Brezi” Turistik Tatil Merkezi il merkezi Kırcaali’ye 30 ve Eğridere Belediyesine 5 kilometre uzaklıktadır. Balkan Yarımadasında eşi olmayan tek doğal Adi huş ağacı ormanında bulunmaktadır. Milli Park toplam 3680 dönüm araziye sahiptir. Sağlık açısından faydalı olan temiz ve bol oksijenli hava, sadece Bulgaristan’da tartışılmaz bir üne sahip olmayıp, yurtdışında da otoriteler tarafından kabul edilmektedir. Tatil merkezinin bulunduğu doğal ortam, akciğer ve bazı alerjik hastalıkların tedavisinde olumlu katkı sağlamaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından “Ulusal Öneme Sahip Milli Park” ilan edilmiştir. Aynı şekilde merkez, çeşitli doğal, tarihsel ve mimari zenginlikleri ile tatil ve turizm aktiviteleri için çok geniş bir seçenek yelpazesi sağlamaktadır. Yakın çevrede Şeytan Köprüsü, Traklar dönemine ait Kuzgun Kaya Tapınağı, Hallar köyü yakınındaki ortaçağa dönemine ait Asar Kalesi, Sarı Dağların en yüksek tepesi olan, deniz seviyesinden 1241 metre yükseklikte bulunan Aladağ Tepesi, Soğuk Mağara adındaki doğa harikası (karstik mağara) bulunmaktadır.

15. yüzyılın başlarında yapılmış olan ve Arda'nın azgın sularına karşı bugüne kadar dayanabilen Şeytan Köprüsü şehre 15 km mesafede bulunup, Dedeler köyü yakınındadır. Taştan yapılmış olan Köprü'nün uzunluğu 56, genişliği de 3,5 metredir. Yüksekliği, orta noktasında 12 metreye kadar ulaşır. Zamanında, günümüz Filibe Bölgesiyle Akdeniz Bölgesi arasındaki bağlantıyı sağlarmış. Osmanlı Rodop mimarisinin en belirgin örneklerinden olan Köprü, 1984 yılında tarihi anıt ilan edildi.

Şehre 2 kilometre mesafede Kuzgun Kaya ( Kartal Kayalıkları ) bulunur. Bu kayalıklarda 32-45-50 ölçülerinde 8-12cm derinliğinde oyulmuş 97 adet delik bulunur. Bu deliklerin içine ölülerle bir bağlantısı olduğu sanılan çömlekler koyulduğu varsayılır. Bunlara benzer delikler Karagözler belediyesine bağlı Susuz köyü, Eğridere’ye bağlı Susuzburun köyü ve Kırcaali’ye bağlı Yağmurlar köyü civarındaki kayalıklarda da vardır. Antik Traklar dönemine ait tapınak, ilk gördüğünüzde nefesinizin kesilmesine sebep oluyor ve o dönemin taş oyma ustalarının yapmış olduğu şaheserin, sonsuza dek var olacağı duygusunu uyandırıyor.

Hallar köyüne 3 kilometre mesafede çok dik bir yamaca yapılmış olan Asar (Krivus) Kalesi bulunur. Üç tarafı Arda Nehri ile çevrili, güney tarafında da korunaklı iç kale şatosu bulunur. Şatonun su ihtiyacı bir yeraltı tüneli vasıtası ile nehirden karşılanmaktaymış.

Soğuk Mağara bir doğal harikası olup, diğer bir ilginç turistik mekandır. Yeraltı suları tarafından eritilerek aşındırılmasıyla meydana gelmiş( karstik) bir mağaradır. Ömerler köyü yakınındadır. Soğuk Mağara adının verilmesi nedeni de kavurucu sıcak aylarında bile içerisindeki sıcaklığın çok düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Doğal bir buzdolabı gibi kullanılabilir.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


emir 2010-08-17 15:01:29
Yapmayin yahu samanlik,copluk orasi...
ersin 2010-08-17 16:37:10
çok daha güzel yerler var orda, onlar da tanıtılır herhalde...
Almalı 2010-08-17 22:50:20
Ezelden beri türklerin yaşadığı bir yerin adı "Belite brezi" nasıl oluyor, ben buna şaşıyorum. Bulgarların dışarıdan gelip yerlerimize ad vermesi bize karşı yapılan duşmanlığın daniskasıdır. Kabul edlemez bir edepsizliktir.
Perperek Papazı Der ki... 2010-08-18 21:32:27
Resimde "Beli Brezi" yazıyor haber başlığında her nedense "Beli-TE Brezi" olmuş.

Mesire ya da Turizm Merkezi yerine,Turistik tatil ve ferahlık merkezi olmuş.
neşe 2017-12-13 14:03:04
Şahane yerler, insan zihnini rahatlatan gerçek nefesi almasını sağlayan doğal güzelliklerle dolu bir bölge. Çok kıymetli bölgeler. Gezip görmeye değer. Benim gibi sevenine ise gidip kalmaya değer :)
Huseyin Ali Çolak 2019-01-20 22:56:46
Akılsız emir neresi çöp senin yaşadın yerler çöptür bence akıl yokki kafa basmıyor cennet oralar cennet anlayana senin gibilere beton yığını lazım yaşamak için

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS