Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
BALKANLARIN EN BÜYÜK PARK PROJESİ İNŞASI NEDENSE BİR TÜRLÜ BAŞLAYAMIYOR?

BALKANLARIN EN BÜYÜK PARK PROJESİ İNŞASI NEDENSE BİR TÜRLÜ BAŞLAYAMIYOR?

19 Ağustos 2010

Belediye’nin 6 yıllık uğraşı ve tüm proje aşamalarının tamamlanması sonucu Balkanlar’ın en büyük park projesinin yapımı mahkemeye takılabilir. İki aşamada yapımı planlanan projenin ilk aya olan “Arpezos - Kuzey” bölümünün inşaatını yapacak yüklenici şirket belli oldu. "Arpezos Kırcaali" adındaki şirketler birliği, ihale komisyonunun belli bir ölçütlere göre puanlama sonucu seçmiş olduğu yüklenici şirket oldu. Belediye Başkanı Hasan Azis ihaleyi kazanan tarafı belirten protokole imza attı.

29 Temmuz’da “Arpezos – Kuzey” parkı inşaat ihalesinin fiyat teklifleri açılmış ve son aşamaya iki şirketler grubu kalmıştı. Dimitrovgrad asıllı TVB Gurubu KDV’siz 5 950 000 levalık teklif verirken, Kırcaali şirketlerinden oluşan “Arpesoz Kırcaali” Şirketler Birliği 6 180 000 levalık teklif getirmişti. Ancak yüklenici tarafı belirlerken fiyat teklifleri dışında, ekonomik ve teknik olanakları ve imkanları içeren daha birçok ölçüt vardır.

Proje tamamlanma tarihi olarak 21 Ekim 2011 - Kırcaali gününe denk getirilmişti. Belediye, Avrupa Birliği - Bölgesel Kalkınma İşlevsel Programıyla finansman konusunda anlaşma imzalamıştı. Ancak, proje devletin çeşitli denetim kurumları tarafından defalarca yoklandı ve suni bir biçimde başlatılması engellendi. Projenin tamamlanmasına 12 ay gibi bir kısa süre kaldı.

Park İnşası ile ilgili ihale teklifleri komisyon tarafından kabul edilirken, ihale katılım için gerekli belgelerin tam olmamasından dolayı yarıştan düşen “Parkove Kırcaali 2010” Şirketler Gurubu ve “Kırcaali İnşaat Şirketleri” Birliği ihale sonuç kararına karşılık mahkemede itiraz davası açacaklarını duyurdular. Aynı şekilde ihaleyi kazanamayan TVB Grubu da ihale komisyonunun sonuç kararı ellerine ulaştığında, kararı mahkemede dava edip etmeyecekleri konusunda karar vereceklerini duyurdular. Bu durum projenin başlamasını kesinlikle erteletecektir.

Olası itiraz davası karşısında Balkanların Akciğeri konumunda olacak olan park yapılamamayla karşı karşıya kalabilir. Bırakın Kırcaali’yi, il genelindeki diğer belediyelerde de heyecan uyandıran bu dev proje, vatandaşlara göre Kırcaali’nin sağlıklı yaşam merkezi olması açısından da hayati öneme sahiptir.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER

Ziyaretci sayısı: 5236


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Papazı Der ki... 2010-08-19 15:46:51
İsmail yeni Türkçe icat etmeye başladı?

Bundan sonra her cümleyi soru işareti ile noktalayacağız?
Kırcaalili 2010-08-19 18:02:56
Ben bu papazı anlamakta zorlanıyorum. Kendisini büyük Türkçü yapıyor ama bir b--k değil. Bu sitede Türkçenin doğru yazılmasını okadar isterse nerede yalnıçlık varsa yazarın e-mailine göndersin ve böyle bir b--ka yarasın. Bence Türklük böyle olur.
Perperek Papazı Der ki... 2010-08-19 19:19:32
Allahtan Türklüğün ne moka yaradığını sana sormuyorlar.
berk 2010-08-20 09:23:14
Soru cümlesinin soru işaretiyle bitmesindeki anormallik ne çözemedim, virgülle mi bitmesi gerekiyordu cümlenin? Perperek Papazının görev yaptığı manastıra acil bir imla kılavuzu....
emir 2010-08-20 16:57:00
Bu Arpezos-Kircaali kimin sirketidir acep :) hahaha
Ankara'da ki villalari yaparken ortakciydi da :)
Perperek Papazı Der ki... 2010-08-20 18:20:29
BALKANLARIN EN BÜYÜK PARK PROJESİ İNŞASI NEDENSE BİR TÜRLÜ BAŞLAYAMIYOR?

Birisi bana burada soru cümlesini göstersin şerefsizim Perperek İmamı olmazsam! Ama böyle giderse burada bazı elemanlarla daha çok papaz ol'caz.
berk 2010-08-20 19:37:08
Nedense kelimesi yüzünden bu cümle belirsizliği işaret eden bir olumsuz cümle olarak nokta ilede bitirelebilir ama tabi nedense kelimesi kinayeli bir anlamla soru niteliklide kullanılabilir.

Örnek;

Ali nedense bir türlü gelmedi.
(Ali'nin gelmediği bildiren olumsuz cümle)

Ali nedense bir türlü gelmedi?
(Ali'nin gelmeme nedenlerine kinayeli atıfta bulunan ve sorgulayan cümle, soru işaretiyle bitmesi de sorgulama nitelikli kinayeli atıf olduğu için gayet normal)

Perperek Papazı'nın imamlık göreviyle tayini çıkmıştır, teşrifleri rica olunur:)
Perperek Papazı Der ki... 2010-08-20 20:08:29
Hadi kinayeyi de göster bakalım da allah bir diyelim...
berk 2010-08-21 09:12:55
Nedense belirsiz kelimesini içeren cümlenin noktayla yani olumsuz soru cümlesi olarak bitirilmeyip soru işareti koyulmasıyla nedense belirsiz anlamının dışında olayın gerçekleşmeme durumuna sorgulayıcı atıf yapar, anlamının dışında(belirsizlik) da olayın oluşmama nedenini sorgular. Nedense gerçek anlamı dışında da kullanılmış olur.

Perperek Papazı Perperek Cami'nde bu akşam teravih namazını kıldıracaktır Müminlere duyurulur!
berk 2010-08-26 16:47:55
Nedense belirsizlik anlamının dışında olayın oluşmama nedenini de sorgularsa tabiki soru işaretiyle bitirelebilir. Soru işaretiyle bitirildiği zaman olumsuz bir cümle olmaktan çıkarak olayın oluşmama nedenini sorgular. TDK'dan verdiğin örnekte nedense kelimesinin sadece belirsizlik anlamı bazlı kullanıldığı bir örnek dolayısıyla sıradan bir cümle. Nedense'nin olayın nedenini sorguladığı yani belirsizlik anlamı dışında da kullanılması konuşma dilinde vurgulanarak yapılır.

Ali nedense gelmedi. (Sıradan olumsuz bir cümle)

Ali nedens(e) (son ünlüde vurgu) gelmedi? (olayın gerçekleşmeme nedenini vurgulayan sorgulayıcı cümle)

(ancak yazılı ve görsel basında başlıkların sonunda herhangi bir işaret olmaz.(vestnik monitor. diye birşey gördünüz mü?))

Sizin yaşadığınız hayal alemindeki görsel ve yazılı basında kullanılmayabilir ama modern dünyada başlıkların sonunda da tabiki cümlenin durumuna göre işaret olur (Duruma göre ünlem, soru işareti....)

Bir iki haber örneği;

http://www.ntvmsnbc.com/id/25126411/
http://www.ntvmsnbc.com/id/25126140/
http://www.ntvmsnbc.com/id/25126386/
http://www.ntvmsnbc.com/id/25126243/
http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/fast_track/8831422.stm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/fast_track/8806297.stm
http://www.milliyet.com.tr/hiddink-i-soke-eden-rapor-/spor/sondakika/26.08.2010/1281274/default.htm
http://www.milliyet.com.tr/kac-ogrenci-ne-kadar-burs-aliyor-/ekonomi/sondakika/26.08.2010/1281361/default.htm

Birilerini hayal kırıklığına uğrattıysak özürü de borç biliriz:)
berk 2010-09-02 13:04:58
(bu zahmete köseömerin gazeteciliğini kanıtlamak için mi katlandın?)

Hayır, kendisini tanımam etmem sadece doğruyu savunmak için zahmete katlandım!

(verdiğin örnekler de evrnsel hani ntvmsnbc.com dan:) )

Verdiğim örneklerin arasında BBC'de var sanırım göremedin yada görmek istemedin ama BBC'de uluslarası yerine daha çok yerel bir basın yayın kuruluşuydu değil mi? Eğridere'nin kaynaklı bir kuruluş seni hiç tatmin edermi ki:)

(kendi diline hakimiyeti de göz yaşartıyor)

Senin dil hakimiyetin de dehşet ya birde yorumlarının dayandığı saçma sapan parametreler (vestnik monitor ve yazılı ve görsel basında başlıkların sonunda herhangi bir işaret yazılmadığı iddian) BBC, CNN ....falan hepsi işini yanlış yapıyor ya bir tek sen çözmüşşün olayı.... senin iddianı konumlandırdığn parametreler daha fazla göz yaşartıyor hemde (katılarak gülmekten)

Görüşmemek üzere:)

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS