Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
ABD’Lİ STRATEJİSTTEN OĞLUNA NASİHAT: TÜRKÇE ÖĞREN!

ABD’Lİ STRATEJİSTTEN OĞLUNA NASİHAT: TÜRKÇE ÖĞREN!

20 Ağustos 2010

Dünyanın prestijli dış politika dergilerinden Foreign Policy’nin yazarı ve Dış İlişkiler Konseyi üyesi James Traub, Brüksel ve Washington’ın Türkiye’nin dinamiklerini anlamakta güçlük çektiğini söyledikten sonra oğluna bir tavsiyede bulunuyor: Türkçe öğren!

James Traub: “Oğlum, gelecekte işine yarayacak bir lisan öğrenmek istiyor. Daha önce Arapça ya da Hintçe öğrenmeyi planlıyordu, ama ben Türkçe öğrenmesinin daha yerinde olacağını düşünüyorum. Bugün birdenbire herkes Türkiye’de ne olduğunu merak etmeye başladı, ama tam olarak ne olduğunu bilen de yok gibi görünüyor…”

Batı için uzunca bir süreden beri Türkiye, “Doğu için Müslüman ama demokratik / laik bir model devlet”ti. “Köprü” daha çok tek yönlü çalışıyor, akış hep Batı’dan Doğu’ya oluyor, “Batı” mesajlarını Türkiye üzerinden veriyordu.

Batı kadar Türkiye de bu rolü sevdi. Ufak tefek ihtilaflar dışında Türkiye sorun çıkarmadı, Batı da verebileceği ödünlerin asgarisini vererek durumu idare etti.

O zamanlar dünya da küresel olarak Batı’ya kayıyor, Batı’nın hem ekonomik hem siyasi hem de felsefi anlamda ürettikleri (kapitalizm, demokrasi, insan hakları vb.) bunun başka türlü olmasını engelliyordu.

Ancak küresel finans krizi ciddi bir kırılma noktası oldu. Batı’ya ve ürettiklerine karşı algıyı değiştirecek kadar ciddi bir kırılma noktası…

Sanırım bunu fark eden Türkiye oldu...

Türkiye, Batı’yı Doğu’ya taşımanın artık çok da manalı olmadığını anladı; “biraz da Doğu’yu Batı’ya taşıyayım” dedi. Eksen kayması diye adlandırılan şey budur.

Batı bu durumu, aceleci tepkilerle yargılamak yerine anlamaya çalışırsa, kendisi için çok daha faydalı olacaktır.

Çünkü sadece Türkiye değil, bir süre sonra başka ülkeler de benzer taleplerle karşısına çıkabilir.

AB, ABD’nin tersine bunu daha akıllıca kullanacağa benziyor. Zira AB’nin, Türkiye’nin AB yolunda önünü açacak kararlar alabileceği dillendiriliyor. Batı’nın, Doğu’yu kavramak için Türkiye’ye ihtiyaç duyduğunu kim inkâr edebilir?

Ne şaşırtıcı değil mi? Dünyadan dışlanmış sandığımız Türkiye’nin aslında belki de dünyanın merkezine doğru yol aldığını görmek?

Traub’un oğluna tavsiye ettiği gibi, Batılılar’ın Türkçe öğrenmesinde büyük fayda var.

TÜRKÇE'NİN ÇEKİM GÜCÜ

Türk Dil Kurumu (TDK), yabancı dillerde 10 binin üzerinde Türkçe sözcük olduğunu, Türkçe'den en fazla sözcüğü ise Ermeniler ile Sırpların aldığını belirledi.


TDK’nın araştırmasında, Türkçe'den Ermenice'ye verilen bu sözcüklerin yanı sıra, Türkoloji'de Ermeni Kıpçakça'sı diye adlandırılan ve 13. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar Karadeniz'in kuzeyinde kullanılan bu dilin tamamen Türkçe'ye dayandığı ifade edildi.

Araştırmada yer alan diğer önemli hususlar şunlar:

- Bugün Ermenice'de, gerek Türkiye Türkçesi'nden gerek Azerbaycan Türkçesi'nden alınma Türk dili kökenli yaklaşık 5 bin sözcük kullanılıyor. Elbette diller arasındaki bu etkileşim karşılıklıdır.

Türkiye Türkçesi yazı dilinde de Ermenice kökenli bazı sözler var. Ama bunların sayısı yalnızca 16'dır. Türkçe yazı dilindeki yaklaşık 400 alıntıya karşılık Yunanca'ya yaklaşık 3 bin Türkçe kökenli söz verilmiştir. Macarca'dan aldığımız 18 söze karşılık bu dilde yaklaşık 2 bin Türkçe alıntı var. Türkiye Türkçesi'nde Rusça alıntı 38 iken, Rusça'daki Türkçe alıntılar yaklaşık 2500'dür. Bütün bunlar Türkçe'nin komşu ulusları ve kültürleri büyük ölçüde etkilediğini göstermektedir.

- Diğer dillerdeki Türkçe kökenli sözcükler:

Çince'de 307,
Farsça'da yaklaşık 3 bin,
Urduca'da 227,
Arapça'da yaklaşık 2 bin,
Ukraynaca'da 747,
Ermenice'de 4 bin 262,
Fince'de 118,
Rumence'de yaklaşık 3 bin,
Bulgarca'da yaklaşık 3 bin 500,
Sırpça'da 8 bin 742,
Çekçe'de 248,
İtalyanca'da 146,
Arnavutça'da yaklaşık 3 bin,
İngilizce'de 470,
Almanca'da 166

Listeden anlaşılacağı gibi, bir sözcüğümüzün birkaç dile geçtiğini göz önüne aldığımızda dünya dillerindeki Türkçe kökenli sözcüklerin sayısının 35-40 bin civarında olduğu görülmektedir.

Türkler, dillerini adım attıkları her bölgeye taşımış. Çalışmaya göre, yeryüzünde toplam 6 bin 912 dil konuşuluyor ve Türkçe bu diller arasında dünya üzerinde kullanılan ilk 5 dil arasında yer alıyor.

Dünyada en çok Çince konuşuluyor. İngilizce ise ikinci sırada. Onu İspanyolca, Hintçe-Urduca ve Türkçe izliyor.

'Evet, Türkçe, dil olarak dünyada en yaygın şekilde farklı lehçelerde kullanılan 5. dil. Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkçeyi bir dünya ve kültür dili yapma çalışmaları maalesef daha sonraki yıllarda kesintiye uğramış. Daha sonra bu yolda atılan ve ilerleme kaydedebildiğimiz önemli adımlar olmuş.

Bugün ise Türkiye'nin dışında, bambaşka coğrafyalarda ve kültürlerde, farklı ülkelerde açılan Türk okulları mevcut. Bu okullar sayesinde dünyanın her yerinde Türkçe'yi bir dil olarak konuşan ve bu dili barış ve sevgi dili olarak yansıtan gençler yetişiyor.

Her yıl Türkiye’de düzenlenen Türkçe Dil Olimpiyatlarına 115 farklı ülkeden çocuklar katılıyor. Bu çocuklar sevgi dili Türkçede buluşuyorlar, yarışıyorlar.

Laos, Kamboçya, Vietnam, Tayland...
Kazakistan, Kırgızistan, Hakasya, Tuva, Türkmenistan...
Afganistan, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka...
Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Romanya, Bulgaristan...
Almanya, Avusturya, İngiltere, Fransa, Belçika, Danimarka...
Amerika, Arjantin, Brezilya, Şili, Kanada...
Japonya, Avustralya, Endonezya, Kore, Yeni Zelanda...
Tanzanya, Mısır, Sudan, Nijerya, Senegal, Güney Afrika...
Ve daha nice ülke ve coğrafyada...

Farklı ırk, din ve dilden on binlerce çocuk kendi ülkelerinin adını aynen yukarıdaki gibi, yani bizim gibi, telaffuz ediyor artık. İşte bu çocuklar ve daha niceleri artık bizim kültürümüz, bizim coşkumuz ve bizim rüyalarımızla yetişiyor. Kendi ülkelerinin yanı sıra tüm insanlığa hizmet bilinciyle yetişen bu çocukların kalplerini artık sadece sevgi, hoşgörü ve iyilikler mesken tutuyor. Ve bu coşkun kalplerin sevgi dolu atışına güzel Türkçemiz tercüman oluyor.

Kaynak: KH


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Papazı Der ki... 2010-08-19 17:43:31
Demek ki ta okyanus ötesinden birileri Türkçe'nin değerini anlamış ve öğrenilmesi için nasihat verirlerken bizim çok bilmiş "bulgaristanski" Türk abilerimiz bir türlü çocuklarını Türkçe dersine gönderemiyorlar ve arkasını da arayamıyorlar.

Tüh size...
Kırcaali 2010-08-19 18:05:46
Okadar çok düşünürsen bilgisayarın başında nasihat vereceğine gel burada savaş.
berk 2010-08-19 18:17:44
Diller ve onların gramerleri, dilbilim başlıbaşına bir derya ayrıca Türkçe konuşarak Türk kökenli birileriyle etkileşimdeyken ünlü uyumu ve diğer fonetik özellikleriyle daha kolay öğrenilirken, kendi kendine gramer bazlı ise çok zor öğrenilen bir dil, birçok dilin gramer yapısını bilen biri olarak, Türkçe gramer diğer dilleri bu konuda silip süpürecek bir derinliğe sahip.


Bu arada günümüz dilleriyle hatta antik ölü dillerle ve dilbilim ve farklı kültürle ilgilenen öğrenmek isteyen ve kaynak sıkıntısı çekenler için bir adres;

Hemen hemen tüm diller hakkında tonla kaynak var

http://uz-translations.net/
minik 2010-08-19 19:16:49
PERPEREKLI PAPAZ COK HAKLI
incebelli 2010-08-19 21:23:14
BERK SEN YINE KONUDAN DISARI SACMALAMISSIN KARDES
Demiş ki : 2010-08-19 22:12:11
BEN HER ŞEYDEN ÖNCE TÜRK MİLLİYETÇİSİYİM !

Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."

ATATÜRK
berk 2010-08-19 23:56:04
Gerçekten incebelli ABD'li stratejistten oğluna nasihat: Türkçe öğren! başlıklı yazıya Türkçe'den dilbilgisinden gramerden, Türkçenin öğrenilme sürecindeki farklılıklardan dolayı karşılaşılan zorluk yada kolaylıklardan bahsederek saçmalamışım bir tek te ben saçmalamışım ya yazımda hakaret, küfürün binde biri bile yok yerin dibine girdim şimdi.
Alişimin kaşları kare 2010-08-20 00:44:55
Bu haber üç dört ay önce türk basınında gevelenmişti, süper güç oluyoruz diye baya yaygara edilmişti. Yabancılar tarafından övülmeyi, pohpohlanmayı pek seviyoruz. Adam ne saikle oğluna bu nasihati verdi, bilinmez. Ama belli olan bir şey var, bu haber üzerine sevinçten zıp zıp hopladığımız kesindir. Her fırsatı değerlendirmek isteyen Özgür biraderimiz, haberin Doğanla bağlantısını kuruverdi ve başladı bildiklerini saydırmaya.
emir 2010-08-21 15:00:29
Turkce dunya dili oluyor, Amerika bizi takdir etti, Harvard univerity'den bilmem hangi profesor Turklere ovgu yagdiridi, Ingilizler Turkiye'ye hayran...
Samanyolu tv'ye hos geldiniz :)
Yüce türk milletinden biri 2010-08-21 20:20:05
Jivkovun adamı dediğim fes'in yazılarını neden siliyorlar? Kafamızın karışmaması için buna bir cevap vermen gerek. Ya fes'e iftira attın ya da site, dediğin gibi, Doğan'ın kontrolünde değil. İkisinden biri, hangisi?
abla 2010-08-21 22:58:08
ozgur yavrum sen yorma kendini ben sana aciklayayim. bu site benim kontrolumde. ahmet dogan boyle kucuk islere para vermez ablacigim . o buyuk isler pesinde. sen cok kendini yorma. ben kircali gocmeniyim, esim isadami ve biraz bu siteye destek oluyorum. fazla degil ayda 50 leva, sende gonder, herkes gondersin, ama bu senin cok nefret ettigin ametin degil, at bunu kafandan, hem kiziyorum sana hep onun reklamini yapiyorsun. ablacigim istersen bana e-mail ver seninle ozel goruselim.ozgur ben senin gizli hayraninim yavrum
Sağduyu 2010-08-22 15:13:16
Özgür,
ermeni kız arkadaş-sevgili işi doğrumudur,bu konuda bilgi var mı sende,ne dersin?
Abuzer Kadayıf 2010-08-22 16:00:40
Kılıçtaroğulunun annesi ermeniymiş. Erdoğanın annesi ise yaudi, baba tarafı gürcü ve pontus yunanıymış. Gülün anne tarafı ermeni baba tarafı yahudi dönmesiymiş.

Verdik ciyeri kediye emanete, bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete.
abla 2010-08-22 16:01:28
Özgür, sen kaç yaşlarındasın? Bu kadar kompleks , bu kadar nefret-nereden be ablacığım!!! Senin bir iyi psikologa ihtiyacın var. Bak bu çok önemli, senin hayal bir dünyada yaşadığını, büyük bir stres altında olduğunu ve sen çok "roman" okumuşun bunu görüyorum. Paranoya diye bir hastalıkta var. TAKMIŞSIN KAFANA AHMET DOĞANI, SENİN ÖZEL HAYATIN YOKMU, EŞİN, SEVGİLİN, HOBİN... ÖZGÜR İSMİN GİBİ OL-ÖZGÜR, BU HAYAL DÜNYADAN ÇIK...ÇOKOLATA YE, SAKİNLEŞTİRYO
elveda ozgurum 2010-08-22 18:14:13
elveda ozgurum bir daha bu siteye donme, yolunu sasirmis soydaslar adina-SEN DOGRU YOLDAN GIT EMI, ENERCINI POZITIF BIR IS ICIN HARCA.
Abuzer Kadayıf 2010-08-22 18:42:45
Vay, Özgür abim Sefaköyde oturuyormuş! Bizim de orada akrabalar var, Kiler'in hemen arkasında okulun orada. Sık sık gider, ziyaret ederiz. Düğün dernek falan filan, belkide seninle kesişmişiktir.
Sağduyu 2010-08-22 22:06:15
Abuzer,
Konu ne Kılıçtaroğulunun annesi ne de Erdoğanın babası değil,konu sık sık karı değiştiren çapkın geçinen malüm (svalyaç)ın kıllı bir sevgiliye tahammülü.Dişi Oran Gutanla beraber olmak gibi bir şeydir herhalde.
Sağduyu 2010-08-22 22:14:24
Dilipis,
Hanefi Avcıdan inciler!
Cematin insanları hem dostları hem kötü,bu ne perhiz?
Nerden ne çıkacaği belli olmuyor anasını satayım at izi it izine karışmış gene!

''Cemaatin insanları dostlarım: Gizli faaliyetlerini açıklayacağım güçlerin ellerinde ne kadar büyük olanaklar olduğunu ve hangi yöntemleri kullandıklarını az çok bilenlerden birisiyim. Bu insanların hasmı, düşmanı değilim; çoğu eski dostlarım, son dönemde tanık olduğum ve yasadışı olduğunu düşündüğüm davranışları hariç inançlarını ve dünya görüşlerini paylaşıyorum.

Fethullah Hoca’ya ‘Doğru bildiğiniz yolda devam edin’ dedim: 6 yıl çocuklarımı Samanyolu Koleji’nde okuttum ve ikisi de oradan mezun oldu. 28 Şubat sonrasında hakkında davalar açıldığı o baskı dönemlerinde bir arkadaşım aracılığıyla Fethullah Gülen Hoca’yla onun talebi üzerine kısa süreli olarak görüştüm. Bu görüşmede özetle ona “Siz doğru bildiğiniz yolda okullar açarak bu ülkeye ve insanlarımıza hizmet ediyorsunuz. Gerisini önemsemeyin, doğru sonunda galip gelecektir” dedim.''
Sağduyu 2010-08-22 22:21:51
Dilipis,sana bir şey söyleyeyim mi,bence Hanefi Avcı kitaptan elde ettiği gelirin büyük bi kısmını camaate bağışlayacak.
''haliçteki simonlar'' kimler onu çözemedim,sadece başlığa gizemlilik katmış o kadar.
Sağduyu 2010-08-22 22:36:09
Özgür,
Sana bir şey sorduk,cevabını vermeden çekip gittin,oldu mu bilazer ya.........
Mestan hayranı 2010-08-23 18:11:24
Koşukavaklı,
Bize ŞÜFER Mestan'ın hikayelerinden bi tane anlatabilirmisin,nolur...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS