Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
KARDEŞ BELEDİYE'DEN İFTAR YEMEĞİ

KARDEŞ BELEDİYE'DEN İFTAR YEMEĞİ

24 Ağustos 2010

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve gelenek haline gelme yönünde emin adımlarla ilerleyen, iki kardeş belediyenin vermiş olduğu iftar yemeği 1000 kişiden fazla vatandaşı ve misafiri bir araya getirdi. Kırcaali ile Türkiye Cumhuriyeti Bursa Osmangazi Belediyelerinin imzalamış oldukları kardeş kent protokolünden sonra ikili ilişkiler birçok alanda devam etmektedir. Kültürel ve eğitim alanında etkisini gösteren dayanışma ve çalışma, Ramazan ayında da meyvelerini vermeye devam ediyor. İlki geçen yıl yaşanan “Kardeş Belediyeler İftar Yemeği” bu yıl daha coşkulu ve daha kalabalık, dostane, hoşgörü ve mutluluk içinde düzenlendi. Kırcaali otelinin avlu içinde açık hava altında düzenlenen organizasyona çeşitli ırklara ve dinlere sahip kişiler yan yana oturdular ve hayırlara vesile olan iftar yemeğine katıldılar.

Misafirler arasında bir yandan Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Cüneyt Yavuzcan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve belediye heyeti vardı. Diğer yandan ev sahibi konumundaki Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Hüseyin, Genel Sekreter Sezgin Bekir, Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Kırcaali İl Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Hıristiyanları Cemaati Başkanı Peder Gerena, çok sayıda değişik partilere mensup belediye meclisi üyeleri, köy muhtarları, kültür, dil, din adamları iftar masasında yerlerini aldılar. Ama asıl önemli olan olay değişik kesimlere mensup çok sayıda vatandaşın bu anlamlı buluşmaya katılmaları oldu.

Ezan okundu ve iftar duasından sonra herkes orucunu aştı. Kimileri hurma kimileri de su ile Allah için tutukları orucu aştılar. Tüm bu olaylar olurken çevre huzur duluydu, barışın, karşılıklı hoşgörünün, Türk misafirperverliğin dorukta olduğu, gönüllerin kucaklaştığı bir ortam sağlanmıştı. Mekan sahibi konumundaki Kırcaali oteli çalışanları birer çalışkan arı gibi kocaman masalar etrafında hizmet ediyordu. Müftü Mehmet sağlık, bereket ve sofra duası okudu. Susuzluğunu, açlığını gideren ve bir gün daha nefsine karşı galip gelen Müslüman Türkler ve Müslüman olmayan kişiler tatlı ve anlamlı sohbetlere daldılar. Günlük dertler, manevi konular ve daha birçok çeşit çeşit konu, güler yüzler eşliğinde paylaşıldı ve tartışıldı.

İftar tamamlanınca iki ülkenin bayrakları altında temsili kürsüye konuşma yapmak üzere bazı misafirler yerlerini aldılar. Ev sahibi olan Başkan Azis konuşmasında özetle şunları söyledi: “Beraberce yapılan her kutlama paylaşılınca güzel oluyor, paylaşıldıkça da anlam kazanıyor. Farklı kişilerin din, ırk, dil, kültür ve gelenek gözetmeksizin yaptıkları kutlamalar barışa, hoşgörüye, kardeşliğe, dostluğa katkı sağlıyor, yaşamı anlamlı kılıyor. Bunun en açık örneği bu akşamki iftar yemeğinde yaşanıyor. İşte hoşgörü başkentinin ruhu, Kırcaali’nin Ruhu yüzyıllardan beri böyle bir sağlam temele kurulmuştur. Bu yüzden burada olan herkese büyük görev düşüyor. İster başkan, ister vekil, ister muhtar, ister herhangi bir mesleğe sahip bir kimse ya da cinsiyet farkı gözetmeksizin çeşitli yaş grubuna mensup sıradan vatandaş. Kırcaali Ruhunu yaşatmak görevi hepimizindir. Nasıl ki tüm bu erdemler, insanca beraber ve kardeşlik içinde yaşama biçimi bizlere atalarımızdan miras bırakıldı ve aşılandı, aynı şekilde bizler de arkadan yetişen nesillere miras bırakmalıyız. Ancak o zaman bu ruha laik oluruz” Bunun yanı sıra Azis, kardeş belediyeyle birlikte gerçekleştirilen “Prostor” parkı ve Dedeler köyü okulunu örnek verdi. Beraberce yapılan aşureye de değindikten sonra, karşılıklı çalışmaların devam edeceğini söyledi. Başkan konuşmasını başta meslektaşı Dündar ve beraberindeki heyete, değerli misafirlere, vatandaşlara, bu anlamlı buluşmayı düzenleyen herkese canı gönülden teşekkür etti.

Ardından sözü kardeş belediye başkanı Mustafa Dündar aldı ve şöyle konuştu: “Yapmış olduklarımız bazı projelere sevgili meslektaşım değendi. Daha birçok alanda yapılan, yapılmakta olan veya üzerinde çalışılan ortaklaşa projelerimiz var. Tüm bunların asıl kaynağı, dayanağı sizlersiniz. İki belediye arasındaki bağlar, belediyeler vasıtasıyla resmiyet dökülmüş oluyor. Bizler de bu resmiyetin daha etkin daha verimli, daha da halkla iç içe buluşur tarzda olması için yoğun çalışmalar yapıyoruz. Bu akşam düzenlediğimiz iftar yemeği de böyle bir çalışmanın sonucudur. Bu iftar sayesinde bir taraftan papaz efendi bir taraftan yüksek şura başkanı, yerel mecliste temsil edilen tüm siyasi parti mensupları, vatandaşlar, Müslüman ve Müslüman olmayan kişiler hep beraber aynı sofradan yedik. Ramazan ayının hoşgörü, barışı ayı olduğunu, beraberce huzur dolu yaşamış oluyoruz. Geçen yılki iftar sonrasında almış olduğumuz olumlu tepkiler, bunun devam etmesi, gelenek hale gelmesi yönündeydi. Olumlu yansımayı bu akşam görüyoruz. Oluşan olumlu ortam sadece iki kardeş belediyenin insanına yansımayacaktır. Aynı şekilde iki ülke arasındaki tüm ilişkilere de yansıyacaktır. İki belediyenin ortaklaşa çalışmaları devam edecek. Sizlerin desteğiyle bu projeler daha genişleyecek, daha büyüyecek ve daha etkin hale gelecek. Ramazanın hayırlı olmasını, huzur, barış getirmesini diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Cüneyt Yavuzcan: “Bütün Kırcaali’li kardeşlerimi, Türkiye’den gelen önemli misafirleri selamlıyorum. Daha önceki konuşmacıların söylediği gibi kardeşçe bir ortam içerisinde çok güzel iftar yemeği oldu. Allah kabul etsin! Anlamlı buluşmayı düzenleyen kişileri tebrik ediyorum. Gerçekten çok değerli bir organizasyon. İşbirlikteliğinin gelecekte de en iyi şekilde devam edeceğinden eminim” diye konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan, Türkiye’den 70 milyon kardeş Türkün selam ve sevgilerini getirdiğini söyledi. Devamında, “Türkiye’nin her yerinde, tüm İslam dünyası Ramazanı yaşarken, böylesine önemli bir gecede Kırcaali’de olmaktan, sizlerle beraber olmanın heyecanını yaşıyorum” dedi. İftarların Türkiye’de çok farklı yaşandığını, çadırların kurulduğunu ve çoğu insanın aynı masa etrafında bir araya geldiğini ilave etti. Aynı şekilde bugüne kadar bundan mahrum olan, ancak iki kardeş belediyenin girişimi sonucunda Kırcaali’lere bu güzelliği yaşatan belediye başkanlarına canı gönülden teşekkür etti. Yaşanan bu tablo iki ülke arasındaki dostluğun, iyi ilişkilerin teminatı olduğunu, kurulan köprülerin sağlam zemine bastığına vurgu yaptı. Bunun yanı sıra M. Emin Tutan, “Gerek hükümetimiz, gerek belediyelerimiz gerekse Türkiye’deki hayırseverlerimiz Bulgaristan’daki Müslüman Türk kardeşlerimizle her zaman ilgileneceklerdir” dedi. Kırcaali ile Osmangazi belediyeleri arasındaki kardeşliğin birçok belediye tarafından tüm balkanlarda yaşandığını belirtti. Ağabey kardeş ilişkisine atıf yaptı ve Pakistan’da sel sonucu 20 milyon kişinin Ramazanın bu güzelliğini yaşayamadığını hatırlattı.

Peder Petır insanlığa vurgu yaptı ve yaşanan güzel anılarını anlattı. Aynı şekilde büyük olmanın önemli olmadığını, Kırcaali’nin insanlıyla ve adam gibi adamlarıyla ünlü olduğunu söyledi. Dış ülkelerdeki insanların rahip ile müftüyü yan yana görmeye alışık olmadıklarını, ancak bu durumun Kırcaali için geçerli olmadığına vurgu yaptı. Aynı şekilde farklılığa ve çeşitliliğe saygı gösteren, anlayışla karşılayan Kırcaali’lere teşekkür etti.

Petır’dan sonra söz alan Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmet, “Ramazan ayı bir yıl boyunca Müslümanlar tarafından özlemle beklenen bir aydır. Ya da öyle olması gereken bir aydır. Ramazan ayı Müslümanlar için bir fırsattır. Ramazan ayını güzel kılan da paylaşmaktır, beraberce iftar etmektir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir Hadis-i şerifinde buyuruyor ki “Kim bir oruçluya iftar ettirirse, oruç tutmuş gibi sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez, eksik kalmaz”” diye konuştu. Aynı şekilde yine Hz. Peygamber Efendimizin (s.a.s) sözlerini hatırlattı, “İki insana yazık olsun. O iki insan kategorisinden bir tanesi, Ramazana kavuşup da Ramazandan istifade edemeyendir. İkincisi de yanında annesinden veya babasından birisi yaşlanıp da onun rızasını alarak, onun gönlünü alarak Cenneti kazanamayandır”. Devamında şunları söyledi: “Biz umut ediyoruz ki burada olana ve olmayanlar, bu Ramazandan gerektiği gibi istifade ediyor. Peygamberimiz (s.a.s) başka bir Hadisinde Ramazanı üç kısma bölmüş. İlk 10 günü rahmet Demiş, biz onu geride bıraktık artık. İkinci 10 günü bağışlama Demiş, hala ve hala ondan istifade etmeye imkanımız var. Son 10 günü de cehennemden kurtuluş Demiş. Temenni ediyoruz ki istifade edelim. Benden önceki tüm konuşmacıların altını çizerek belirtmek istediği konu, dinlerin amacı barıştır. Dinlerin amacı toplumun içerisinde huzurdur. Biz de Kırcaali’de bunu sağlamaya çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar dilimizin döndüğü kadar”. Organizasyondan dolayı her iki belediyeye teşekkür edip, nice iftarlarda buluşma dileğiyle sözlerini tamamladı.

Konuşmaların sona ermesiyle, kalabalık yavaş yavaş iftar alanı terke etmeye başladı.


Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


incebelli 2010-08-24 22:12:49
BU TUR ORGANIZASYONLARIN DEVAMINI DILIYORUZ, BASKANLARA SAYGI VE SELAMLAR.
ISMAIL KOSEOMER I BU GUZEL HABER ICIN KUTLUYORUM, KALEMINE SAGLIK KARDESIM.
BU GAZETE VE SITEYI DUZENLEYENLERE- SIZE IHTIYACIMIZ VAR
Geniş omuzlu bir erkek aazmanı 2010-08-25 14:18:29
Bu haberi yazarken İsmailin kalimi baya yorulmuştur. Kolayı böyles haberi aleme almak? Ondan kalemi sağklı olmalı, sonra kırılıverirse neyaparız? İnce belli, seninde ince beline sağlık.
toscali 2010-08-25 17:07:01
İncebatli arkadasa katılıyorum bu tarz etkinliklerin artırılmasından yanayım bulgaristandaki Türkler kendi öz benliklerine dönmeye başladı her gecen sene daha iyi oluyor Belediye başkanımızı ta tebrik ederim Sehrimize yakışan bie başkan
toscali 2010-08-25 17:08:58
bu haberi yapan arkadasımızı da tebrik ederik ve teşekkürlerimi sunarım onun sayesinde bu traz organizasyonlardan haberdar oluyoruz Allah razı olsun kendisinden
Sağduyu 2010-08-25 20:23:14
Şu üçüncü fotografa bakarmısınız arkadaşlar, ömrümde ilk kez nur yüzlü popaz görüyorum!
Bizim Kırcallı popazı kimselere çaktırmadan Kelime-i Şehadet ''Eşhedu en lâ ilâhe illellâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resûlü'' getirmiş sanırım.

Emir kardeşim ne der bu işe,görüşlerini paylaşırsa seviniriz.
incebelli 2010-08-25 20:49:34
2. ci yorumu yazan zavalliya- sen daha cok boyle kompleks halinle zavalli olmaya devam edeceksin, kendini gelistir/ abuk sabuk yorumlar yapma
Geniş omuzlu bir erkek azmanı 2010-08-26 00:27:22
Valla hiç bir komplesim falan yoktur. Kendim de eliştirmeme hiç gerek yok, çünkü doğuştan gelişkinim ben.

Merak ettim, kalemine sağlk ne demektir?

İnce bele gelince, alesef dünyada ince belli kadın sayısı çok azalmış. İnce bel iyidir.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS