Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
FOTOĞRAFLARDA KALAN VE KOLAYCA KAYBEDİLEN DEMOKRATİK HAK!

FOTOĞRAFLARDA KALAN VE KOLAYCA KAYBEDİLEN DEMOKRATİK HAK!

02 Eylül 2010

NAZIM HİKMET’TE SONBAHAR TEMİZLİĞİ

Kapatılan (reforma uğrayan) Nazım Hikmet Tiyatrosu çalışanlarından 20 kişi işten çıkartıldı. Anton Straimirov Dram Tiyatrosunun yönetim ve denetimi altına geçtikten sonra 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren eski Türk Tiyatrosu çalışanlarından 20 kişi sokağa bırakıldı. Tiyatro müdürü Nedelço Stoyçev-Ceko, toplam 22 kişinin işten çıkartıldığını bunlardan yirmisinin Nazım Hikmet’in çalışanları olduğunu söyledi. Aynı şekilde işsiz kalanların büyük bir kısmı bale ve müzisyenlerden oluştuğunu belirtti. Ana tiyatrodan ise biri oyuncu diğeri de kasiyer olan iki kişinin işten çıkarıldığını ve 10 çalışanın da yarım gün çalışacak biçimde yeniden atandıklarını ilave etti.

Straşimirov’un Nazım’ı yutmasından sonra tiyatrodaki kadrolu çalışan sayısı 38’den 99’a yükselmişti. Stoyçev, bakanlıkça belirlenen ve boşaltılması gereken 17 kadrodan fazla kişinin işten çıkarıldığını, böylelikle tiyatronun ihtiyacı olan genç oyunculara kadro aştığını dile getirdi. Tiyatro ve Film Sanatları Akademisi’nden (NATFİZ) mezun olmakta olan oyuncuları çekmeye çalışacağını, bunun için yerel yönetimden bu kişilere kira bulunması konusunda yardım sözünün verildiği de Stoyçev tarafından belirtildi. Bunun yanında, işçilerin çıkartılması konusunda eğitim seviyesinin baş ölçüt olduğu da “Ceko” tarafından aktarıldı.

Müdür, Müzik Tiyatrosunun ya da Razgrad’ta bilinen adıyla “Türk Tiyatrosu’nun” getiri dışında götürüler de olduğunu söyledi. Birleşmeden sonra ( ki, Bulgaristan’daki Türkler bu duruma “YUTMA” ya da daha acı bir şekilde “ASİMİLASYON” diyorlar) tiyatronun kasasında sadece 33 leva bulunduğunu, ancak ödenmesi gereken elektrik, gaz, telefon faturaları ve görevli ücretlerinin 21 450 leva olduğunu dile getirdi.

Türk Tiyatrosu birleşmeye kadar merkez bütçenden finanse edilmekteydi, dolayısıyla ödemeler bakanlığın tiyatronun hesabına ödemelerin yapılması için para yatırmadığı gerçeği müdür tarafından söylenmedi!

Kadriye Latifova Tiyatrosundaki ayrıntılar, Dimitır Dimov Tiyatrosu müdürü İgnatov’un yapacağı açıklamadan sonra aktarılacaktır.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS