Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
KOŞUKAVAK’TA GELENEKSEL SEYİT BABA PANAYIRI

KOŞUKAVAK’TA GELENEKSEL SEYİT BABA PANAYIRI

02 Ekim 2010

Totaliter rejimin çökmesinden sonra her yıl yeniden yapılmaya başlayan “Geleneksel Seyit Baba Panayırı” bu yıl da birçok insanı bir araya getirdi. Krumovgrad (Koşukavak) belediyesinin hazırladığı organizasyon çerçevesinde geçen bölge bayramına katılanlar doyasıya eğlendiler. Meydandaki resmi açılış sonrası vatandaşlar bolca dans ettiler, konser izlediler. Havanın iyi olması herkese yaradı, ama en çok da çocuklara. Cuma Pazarı alanı panayır alanına dönüştürülmüştü. Çocuklar eğlence dolusu mutlu anlar geçirirken, büyükler pazardan alış veriş yapıyordu. O mekana kurulan yaklaşık 10 ızgara hem aç olanları köfte, kebap ve tavuk ızgarası ile doyurur hem de tüteyen duman panayır alanını sisli ada misali kapsıyor ve kokusu elbiselere siniyordu. Böyle bir günde kimse bunu önemsemiyor, sadece dumanın etkisi olarak gözler yanıyor ve soluk alma zorlaşıyordu. Bu günde park yeri bulmak da çok zor oluyor.

Cuma namazında cami azına kadar doluydu!

Üçken biçiminde meydan, pazar ve stat arasında kalan bölgede yaşanan hareketlilik kentte apayrı bir hava ve canlılık vermişti. Zorunlu göç sonrası ciddi biçimde insan ve güç kaybı yaşayan Koşukavak, o günlerden öncesi kutlamaları andırır biçimdeydi.

Panair, komünist rejiminin Türkler üzerinde gerçekleştirdiği vahşi ve insanlık dışı “Bulgarlaştırma Sürecinin” başlamadan bir yıl önce (1983) son kez yapılıyor, ta ki bu rejim çökene dek. Seyit Mehmet Ağa (Seyit Baba) bu bölgede yaşamış Osmanlı komutanıdır. Şimdi türbe haline gelmiş mezarında bulunan taşta 1810 yıllında öldüğü yazılı.

Statta yapılan köyler arası küçük kale futbol turnuvası karşılaşmaları heyecana neden oldu. Final maçına kalan Avren (Akören/Evren) köyü “Emekliler” takımı ile Metlika (Muratpaşalar) köyü takımı yaklaşık 500 kişiye zevkli 60 dakika yaşattılar. 25’er dakikalık iki devre oynanan ve 6 artı 1 saha oyuncusundan kurulu takımların final maçında ilk devreyi “Emekliler” 1:0 aldılar. Ancak oyuncularından birinin aşarı sert oynaması sonucu son dakikada bir kişi az kaldılar. İkinci devrede de oyunda pek bir değişiklik olmazken, bitime üç dakika kala Muratpaşalılar eşitliği yakaladılar. Dörder penaltı atışı kullanıldı ve “Emekliler” 3:2 kazandılar. Dereceye giren takımlara para ödülü verildi. Birinciye 150 leva, ikinciye 120 leva ve üçüncü kalan Kandilka (Evrenler) – 100 leva verildi. Ödülleri bizzat belediye başkanı Sebihan Mehmet verdi.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS