Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
DALLANMIŞ BİR AĞACI CANLI TUTMAK

DALLANMIŞ BİR AĞACI CANLI TUTMAK

06 Ekim 2010

Yaz günlerinin gergin geçmesi ardından, kış mevsiminin kapıyı çalması köylüler için bir istirahatın başlaması demekti zamanında. Kış geçimini ambarlara saklamış, hayvan zahiresini samanlığa yerleştirmişlere, gelecek yılın ilkyazı gelmiş demekti. Dar gelirliler de olmasına rağmen, herkes kendine göre bir kış geçimi sağlıyordu.

İlk karın düşmesiyle, köylüler arasında yakın akraba ziyaretleri de başlıyordu. Hem de, kendileri arasında düzenlenmiş bir sırayla. Bu toplanmalarda yaşlılar yanı sıra gençler, çocuklar bir araya geliyor, kimin kim olduğunu öğreniyordu. Hal böyle olunca, gelecekte gençler arasında cinsel ilişki ve yakın akraba evlilikleri önlenmiş oluyor.

Bu tür sülale karşılaşmaları, Çernooçene Belediyesi'nin Kadınka /Hasanköy/ köyünden Alioğulları için bir gelenek olmuş. Onlar her yıl, imkanları çerçevesinde bir araya gelip, dünyaya yeni göz açanlara seviniyor, aralarından vakitli vakitsiz ayrılanları rahmetle anıyorlar.

Yüz elli kişinin katıldığı bu yılki törenli karşılaşma, Alioğulları sülalesinden Ahmet Balta'nın sahibi olduğu "Çevermeto" restoranında gerçekleşti. Ülkenin dört bir yanına dağılmış sülale bireyleri yılların hasretliğini sevinç gözyaşlarıyla giderdiler.

Akrabalık bağlarının daha da kuvvetlenmesi için azimli çalışan Recep Arifoğlu:
- Sülalemizin temeli 1770'li yıllarına dayanmaktadır. O yıllarda, Karaman'dan buralara gelen büyük dedelerimizden Osman Sokolite /Şahinler/ köyüne yerleşmiş. Daha sonra da Hasanköyü'ne taşınmış. Onun oğlu Ali'den türeyen sülalemiz, günümüze kadar doludizgin gelmiştir.
- Salonda gördüğüm kadar, sülaleniz hayli ileri gitmiş. Onlardan kısaca da olsa bahseder misiniz?
- Evet. Soyumuzdan Osmanlı ordularında Çanakkale'de savaşarak şehit düşenlerimiz var. Biz her yılki toplanmalarımıza ilk önce onların ruhları için dualar okuyarak başlıyoruz. Aramızdan hayatın her alanında çalışan insanlarımız çıktı. Reklam yapmadan belirtmek istiyorum ki, Eski Çevre Bakanı, Cerrah Doktor Cevdet Çakırov ile sülalemiz gurur duymaktadır. Onun sihirli neşterisi /skalpel/ altında gözlerini açan /şimdilik açmayan da yok/ her hasta, onun hünerli ellerinin marifetini övünerek anlatmaktadır.
Biz yaşlıların bugünü varsa, yarını yok. Düzenlediğimiz karşılaşmalarda amacımız, yetişen genç neslimizin aralarındaki akrabalık mesafesini daha da kısa tutmaktır. Böylelikle, sülale ağacımız filizlerini pekiştirip dallanacak, yeni yeni filizlere sevineceğine inanıyorum.
Recep ağabey, restoranın duvarına asılmış sülale ağacının haritasını gençlere gösterip izah ederken, gözlerinde bir sevinç, bir sorumluluk okunuyordu.
Bilindiği gibi, akrabalık bağlarının kopması çoğu kez yürekler acısı, bir ömür boyu onmayan bir yara. "Gören göz kılavuz istemez" demiş atalarımız!

Kaynak: Durhan ALİ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS