Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
BULGARİSTAN’DA SÖZDE RADİKAL İSLAM HÜCRELERİ

BULGARİSTAN’DA SÖZDE RADİKAL İSLAM HÜCRELERİ

07 Ekim 2010

İçişleri bakanlığının duyurdu haberde, Devlet Ulusal Güvenlik Ajansı (DANS), savcılık ve emniyet güçlerinin Bulgaristan’da kanun dışı faaliyet gösteren “El Vakıf El İslami” organizasyonunun "hücrelerinin" çökertildiği duyuruldu.

Eşgüdümlü üç ayrı bölgede yapılan operasyonlar, Müslümanların – Pomak Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Blagoevgrad (Yukarıcuma), Smolyan (Paşmaklı) ve Pazarcık illerinde yapıldığı belli oluyor.

Duyuruda, ülke genelinde yapılan araştırmalar sonucunda, önceden belirlenen sözde hücre evler ve kanun dışı bürolara operasyon düzenlendiğini ve birçok İslami propaganda için kullanılan yazılı ve görsel malzemenin ele geçirildiği belirtiliyor. Hücre olarak kullanılan yerlere yapılan baskın ve aramalarda, radikal İslam çağrısı, dini nefret içeren ve anayasal düzeni değiştirmeye amaçlayan propaganda malzemelerinin ele geçirildiği belirtiliyor.

Aynı şekilde eylemcilere kanun dışı finansman sağlayan belgelere rastlanıldığı, böylelikle vergi kanununun ihlal edildiği de duyurulan bilgiler arasında.

Gazetemizin ulaştığı, ama henüz resmi kaynaklarca doğrulmayan bilgilere göre baskınlarda iki imam da tutuklanmış ve kendilerinden henüz bir haber alınamamakta.

“El Vakıf El İslam” (Al Waqf Al Islami Foundation) vakfı 1989 yılında Hollanda’nın Ayndhoven (Eindhoven) kentinde kar amacı gütmeyen kuruluş olarak kuruluyor. Faaliyet alanı olarak Avrupa’da Hollanda, Orta Asya’da Birleşik Arap Emirlikleri belirtiliyor. İlgi alanı olarak da destekledikleri programlarla bölgede ve yakın ülkelerde çocuklara, kadınlara eğitim vermek, sosyal gelişim sağlamak, Arap olmayan kişilere Arapça öğretmek olduğu yazıyor.Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS