Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BULGARİSTAN MÜSLÜMAN AZINLIĞININ HAK VE ADALET ÇAĞRISI

BULGARİSTAN MÜSLÜMAN AZINLIĞININ HAK VE ADALET ÇAĞRISI

07 Ekim 2010

-Bulgaristan Müslümanlarının hür iradesiyle seçtiği meşru temsilcisi Başmüftülük yönetimine karşı Bulgar makamlarının uyguladığı baskı ve sindirme politikasının yeni bir örneği ile karşı karşıya bulunuyoruz.

-Smolyan, Pazarcık ve Blagoevgrad illerindeki Başmüftülüğe bağlı bölge müftülerinin, vaizlerin ve imamların evlerine 6 Ekim günü polis tarafından baskın yapılmış ve bilgilerimize göre 12 kişi gözaltına alınmıştır.

-Pazarcık Bölge Müftüsü Abdullah Salih'in evine yapılan baskında imam maaşlarının ödenmesi için Başmüftülük tarafından kendisine gönderilen 17 Bin Leva'ya el konulmuştur.

-Gözaltına alınan 12 kişiden 10'u ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmış, ancak Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov ile bir imamdan henüz haber alınamamıştır.

-İçişleri Bakanlığı eylemin hâlihazırda faal durumda olmayan Suudi Arabistan ile irtibatlı "El Vakf el İslami"ye yönelik bir operasyon olduğunu açıklamıştır.

-Başbakan Boyko Borisov'un Bulgaristan Müslümanlarının dini liderliği sorununun çözümü doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Ekim günü Bulgaristan'ı ziyareti sırasında yaptığı açıklamaların yarattığı olumlu atmosferin hemen sonrasında böyle bir baskının gerçekleştirilmesi manidardır.

-Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan Cumhuriyetinin sadık vatandaşları olan Müslüman azınlık mensuplarının çeşitli bahanelerle kişilik haklarından mahrum bırakılmaları ve insanlık dışı muamelelere maruz kalmaları kabul edilemez.

-Bulgar makamlarından gözaltına alma tasarrufunu meşru kılacak nedenlerini kamuoyu ile paylaşmasını ve gözaltına alınan ancak kendilerinden haber alınamayan 2 kişinin akıbeti hakkında açıklama yapmalarını bekliyoruz.

-Müslüman toplumun hukuk devleti kavramını aşındıran buna benzer keyfi tasarruflarla mağdur edilmemesi için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.

-Bulgaristan'ın dahil olduğu AB ve AK üyesi ülkeleri, farklı dini inanca sahip azınlık mensuplarının haklarının ihlali durumunda konunun araştırılması ve sorumluların hesap vermesi konusunda duyarlı bir şekilde hareket etmeye davet ediyoruz.

BAŞMÜFTÜLÜK BASIN YAYIN ŞUBESİ

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS