Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
ERDOĞAN ZİYARETİNDEN SONRA SAĞCILARIN SÖZLÜ KAVGASI

ERDOĞAN ZİYARETİNDEN SONRA SAĞCILARIN SÖZLÜ KAVGASI

08 Ekim 2010

Ataka ve VMRO birbirine girdi. Aşırı sağcı ve ırkçı tutumuyla bilinen Ataka partisi lideri Volen Siderov’un mecliste yapmış olduğu Türkiye ve “kuzu” gibi desteklediği hükümet karşıtı konuşması, VMRO’lu voyvodaları rahatsız etti.

Bu konuşmanın üzerine Krasimir Karakaçanov’un parti yandaşları bir bildiri yayınladılar. Bildiride şu ifadeler yer alıyor, “Ataka meclis grubu üyelerinin mecliste, VMRO’un Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı yürütmüş olduğu kampanyada kullandığı “Türkiye’nin AB adaylığına hayır!” sözleri yazılı gömlekler taşımaları, siyasi tüccarlık ve hükümete baskı yapma girişiminden başka bir şey değildir. İki gün önce Türkiye Başbakan’ı Erdoğan Sofya’ya geldiğinde, Volen Siderov o zaman neredeydi diye kendimize sormadan edemiyoruz. Bununla beraber Siderov’un mecliste, hükümet hakkında verilen gensoru önergesi ile ilgili oturum yapılırken sergilediği artistik tutumun, siyasi bir şantajdan ibaret olup olmadığı sorusunu da kendimize sormadan edemiyoruz”.

Voyvodalar, Siderov’un milletvekillerine: “başbakana açık bir biçimde ya Türkiye’nin AB adaylığı konusunda halk oylaması yaparsanız ya da hükümete verdiğimiz desteği çekeriz” çağrısında bulundular.

VMRO’nun bu girişimine Ataka’dan tepki gecikmedi. Siderov’un partisinden, “Ataka lideri Siderov’un Millet Meclisi’nde yapmış olduğu konuşmaya, VMRO kötü niyetli ve acınaklı bir bildiriyle saldırıyor. Ataka’nın hükümete yapmış olduğu baskı, Türkiye’nin AB adaylığı konusunda aceleci destek verilmemesiyle ilgilidir. Ataka’nın hükümete yapmış olduğu baskı, Trakya’daki taşınmazlarla ilgili sorunun çözüme ulaştığı görünümünün verilmemesiyle ilgilidir. Bu baskı mevcuttur ve devam edecektir” açıklaması geldi.

Aynı şekilde Ataka’dan, “VMRO’ya çok yazık, eskiden iyi bir partiydi” tespiti yapıldı.

“voyvoda” - Osmanlıcaya Slavcadan giren, bazen günümüz Türkçesinde de kullanılan ve (bey, efendi, baştaki, öndeki kişi) anlamı taşıyan bir kelimedir. Zamanla da Balkanlar’da Osmanlıya karşı ufak çarpışmalar yürüten çetecilerin başındaki kişiye voyvoda denmeye başlanmış.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS