Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
MÜFTÜLÜKTEN KÖKTENDİNCİLİK OPERASYONUNA KINAMA

MÜFTÜLÜKTEN KÖKTENDİNCİLİK OPERASYONUNA KINAMA

10 Ekim 2010

Devlet Milli Güvenlik Ajansı'nın (DANS) Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Blagoevgrad, Pazarcık, Smolyan ve Gotze Delçev illerinde düzenlediği "kökten dinciliğe karşı" operasyon, Bulgaristan Müslümanları Baş Müftülüğü ve bölge imamları tarafından kınandı.
Bulgaristan Müslümanları Baş müftülüğü, 6 ve 7 Ekimde düzenlenen ve 12 imam ve din adamının geçici olarak gözaltına alınması ile sonuçlanan operasyonla ilgili olarak yayınladığı bildiride, operasyonun "Bulgaristan Müslümanlarının hür iradesiyle seçtiği meşru temsilcisi Baş Müftülük yönetimine karşı Bulgar makamlarının uyguladığı baskı ve sindirme politikasının yeni bir örneği" olduğu ileri sürüldü.
"Bulgaristan Müslüman Azınlığının Hak ve Adalet Çağrısı" başlıklı Türkçe bildiride, şu ifadeler yeraldı:
"İçişleri Bakanlığı operasyonun, halihazırda faal olmayan Suudi Arabistan ile irtibatlı "El Vakf el İslami"ye yönelik bir operasyon olduğunu açıklamıştır. Başbakan Boyko Borisov'un Bulgaristan Müslümanlarının dini liderliği sorununun çözümü doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Ekim günü Bulgaristan'ı ziyareti sırasında yaptığı açıklamaların yarattığı olumlu atmosferin hemen sonrasında, böyle bir baskının gerçekleştirilmesi manidardır. Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan Cumhuriyeti'nin sadık vatandaşları olan Müslüman azınlık mensuplarının, çeşitli bahanelerle kişilik haklarından mahrum bırakılmaları ve insanlık dışı muamelelere maruz kalmaları kabul edilemez."
Bu arada Rudozem kasabası merkez camisinde yapılan toplantıda kabul edilen Smolyan Belediye İmamları açıklamasında da, Baş Müftülüğün operasyon konusundaki tutumu desteklendi.
Baş Müftülük basın merkezi tarafından yayınlanan bu açıklamada, Smolyan bölgesinde "sözde kökten dincilik ile ilgili hiçbir eylem ve çalışmanın yapılmadığı" belirtildi.
24 saat gazetesi, İçişleri Bakanlığı'na dayanarak verdiği haberde "El Vakf el İslami" örgütünün Bulgaristan;daki yasa dışı faaliyetlerine karşı düzenlenen operasyonunun, iki yıldır hazırlandığını ve savcılık gö zetiminde yapıldığını yazdı.
Gazete, yerli halkın sert tepki gösterdiği operasyon sırasında, dini temelli nefret propagandası içeren basılı yayınlar, kaçak finansman kanıtları ve yüklü miktarda aşırı dincilik propagandası içeren kitap ele geçirildiğini belirtti.


SMOLYAN BÖLGESİ İMAMLARINDAN BEYANNAME

Son yarı yılda din durumu ve 06.10.2010 olayları ile ilgili olan,
07.10.2010 tarihinde Rudozem’deki merkez camiinde yapılan oturumda kabul edilen Smolyan Belediye imamları beyannamesi


1. Biz, Smolyan Belediyesi imamları, meslek arkadaşlarımıza ve önderlerimize karşı yönelik terörizm tohumları ekme suçlamaları ile ilgili 06.10.2010 tarihli olaylardan son derecede etkilenmiş durumdayız.

2. Bulgaristan’da olan müslümanların ve önderlerinin hakları, saygınlığı ve onuru devlet tarafından duyarsız bir şekilde ayak altına alındığından dolayı rahatsızlık duyuyoruz.

3. Devlete asker borcunu ödemiş ve Bulgaristan’da hak sahibi olan vatandaşları olarak, korku içinde yaşamak istemiyoruz ve ülke düşmanları olarak muamele görmek istemiyoruz.

4. Dinimizin örf ve adetlerini özgür bir şekilde yerine getirebilmemiz için ve dini tüzel kişiliklerini özgür bir şekilde seçebilmemiz için anayasa haklarımızın garantili olmasını istiyoruz.

5. Din işlerinin başkanlığını temsil eden Baş Müftü Mustafa Haci’ya ve Smolyan Belediye Müftüsü Necmi Dıbov’a tekrar desteğimizi ifade ediyoruz.

6. Yeni bir yönetim seçmek için Milli Konferensın düzenlendiği durumda, konferansın dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve dış izleyicilerin olması gerektiği konusunda ısrar etmektyeyiz.

Oturuma katılan imamların imzaları:

BAŞMÜFTÜLÜK BASIN YAYIN ŞUBESİ

Kaynak: kh


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS