Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
TUNA SESLERİ DAVUL GRUBU BAYRAMA HAZIRLANIYOR!

TUNA SESLERİ DAVUL GRUBU BAYRAMA HAZIRLANIYOR!

11 Ekim 2010

Türkiye İle Kültürel İlişkiler GÜNEŞ Derneği’nin TUNA SESLERİ davul grubu Kurban Bayramı hazırlıklarında.
GÜNEŞ Derneği’nin çocukları ve gençleri üç yıl yaz aylarnda İstanbul’da Müzik eğitimi ve Türkçe kurslarına katılmaktadır. Prof. Fahrettin Olguner organizayonunda, KUBBEALTI ve CANAN Vakıfları desteği ile Ruçuk ve Şumnu’dan çocuklar ilk sene bağlama, son iki yıl ise bağlama ve davul eğitimi almaktadır. Güneş Derneğinden katılan Kezban, Ersun, Mis, Julide, Eda ,Elis, Gülay ve Edis, Bulgaristan’a dönünce bilgilerini arkadaşlarına aktararak dernekte iki grup oluşmuştur – GÖNÜL TELLERİ saz grubu ve TUNA SESLERİ davul grubu. Ramazan ve Kurban Bayramlarında konserler sunmuş, farklı mekanlarda davul ve bağlamada yeteneklerini sunmuşlardır. Nisan ayında, İzmir Bal – Göç davetiyesi üzere, İzmir Fuarında açık hava gösterileri TRT – AVAZ tarafından 22 Nisan 2010 Türk Dünyasında Çocuk Bayramını canlı yayında kutlama şansı, çocuklarımızı son derece mutlu etmiştir. Görece Göçmen konutları ve Pınar Başı konserleri, izleyicilere unutulmaz anılar yaşatmıştır.
TUNA SESLERİ davul grubun bir kısmı, TUNA NEHRİ AKSAM DİYOR belgesel çekimlerinde de yer alarak, Güneş Derneğini, yöremizde yaşayan Türklerin yaşamının bir parçasını tanıtmaktadır. Belgesel, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti tarafından desteklenen projenin başında Mesut Uçakan, koordinatör – Ahmet Edebali, görüntü yönetmeni – Seyhan Bilir bulunmaktadır. TUNA NEHRİ AKSAM DİYOR belgesel çekimleri Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Austriya, Almanya’da Tuna çevresinde ki kültürleri tanıtmak ve İstanbul özlemini anlatmak amaçlamaktadır.
Derneğin CEVAD MUSTAFA kütüphanesinde ki faaliyetlerinde saz ve davul gösterileri gelenek haline gelmektedir. Çok zor şartlar altında olsada iki grubun çalışmaları derneğin kütüphanesinde ve Yeniceköy Kültür evi salonunda devam etmektedir.

Kaynak: Mecbure EFRAİMOVA


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS