Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
20 EKİMDE “TÜRKİYE’NİN AB” ADAYLIYLA İLGİLİ MECLİSTE HALK OYLAMASI KARARI TARTIŞILACAK

20 EKİMDE “TÜRKİYE’NİN AB” ADAYLIYLA İLGİLİ MECLİSTE HALK OYLAMASI KARARI TARTIŞILACAK

12 Ekim 2010

20 Ekim'de Millet Meclisi İç Makedon Devrim Örgütü (VMRO) ile özel “SKAT” televizyonunun, Türkiye’nin AB adaylığı konusundaki halk oylaması isteği görüşülecek. Meclis başkanı Tsaçeva ile VMRO başkanı Karakaçanov’un görüşmesi sonrası yapılan basın toplantısı açıklamasında, halk oylamasının yapıldığı takdirde vatandaşlara sorulacak soruların da yeniden gözden geçirilmesi ve düzenlemenin yapılabilineceği duyuruldu.

Tsaçeva, “Türkiye’nin AB adaylığını destekliyor musunuz?” sorusunu biraz “erken sorulan” bir soru olduğunu açıkladı. Bu yüzden, bu konu hakkında halk oylaması yapıldığı halde, vatandaşların görüş bildirmesini ve zamanı geldiğinde de Millet Meclisi’nin katılım belgesini oylaması konusunda, taraflar arasında anlaşma sağlandığı söyledi.

20 Ekim tarihine kadar, milletvekilleri, vatandaşların doğrudan devlet ve yerel yönetime katılma kanunuyla ilgili değişiklikleri sunmaları gerektiği Tsaçeva tarafından söylendi. Aynı şekilde Sivil Kayıt ve İdari Hizmetler (GRAO) Genel Müdürlüğü birimlerinin toplanan imzaları mecburi kontrol yapması için, kanuna özel bir metnin konulması gerektiği de Tsaçeva tarafından dile getirildi.

VMRO ve SKAT TV “Türkiye’nin AB üyeliğine karşı” ülke genelinde 320 bin imza topladıydılar. Meclis başkanı, kanunda yapılacak bazı değişiklikler ile“çelişkili metinlerin” ortan kaldırılacağını ve meclisin bu yönde daha kolay karar alabileceğini açıkladı.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS