Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
CUMHURBAŞKANININ MESAJLARI

CUMHURBAŞKANININ MESAJLARI

22 Ekim 2010

Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov doğru tespit içeren anlamlı açıklamalar yaptı. Kırcaali günü kutlamaları çerçevesinde şehri ziyaret eden cumhurbaşkanı, bölgeyi yakından ilgilendiren konulara dair gündem yaratacak beyanlar verdi ve halkla bütünleşti

TURİZM VE KÜLTÜR GELİŞİMİNDE DAHA FAZLASI YAPILABİLİR

“Balkanlar’daki Kültür Geçitleri – Trakya bölgesinde Kültür ve Turizm” toplantısına konuşman olarak katılan Pırvanov, “Kültür Geçitleri projesi Güneydoğu Avrupa’nın en kapsamlı projelerinden biridir. Son yıllarda bölge devlet başkanları arasında başlayan diyalog, bu zamana dek Balkanlar bölgesinde hiç olmadığı kadar iyi bir siyasi irade örneğidir. Bu durumdan yararlanmamak günah olur. Kültür Geçitleri fikriyle, bizler Balkanların yeni yüzünü gösterebiliriz, göstermeliyiz. Dar bir alanda bulunan zengin sosyokültürel katmanları tanımakla, ilk çağlardan günümüze kadar farklı zamanlarda yapılan tarihi kalıntıları ziyaret ederek, bölge halkı arası ve gençler arası etkileşimi geliştirebiliriz. Böylelikle olaya sadece kültür ve turizm açısından yaklaşmak değil de manevi bir boyut da katmış oluruz” açıklamasını yaptı.

BÖLGENİN ANA GEÇİM KAYNAĞI TÜTÜNCÜLÜK

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan cumhurbaşkanı, tütün üretimi sanayisindeki sorunları bildiğini ve de tütüncülüğün Rodoplarda yaşayan birçok vatandaşın temel geçim kaynağı olduğunu söyledi. Aynı şekilde tütün üreticilerinin sorunlarının çok katmanlı olduğunu bu yüzden de devletin tütün üreticileriyle çok yakından alakadar olmaya devam etmelidir dedi. Pırvanov, Rodoplarda birçok tarım arazisinin işlenmesinin devam etmesi için bugüne kadar tütüncülüğe gerçek bir alternatif olmadığını, bu alternatifin hükümeti AB ile yapılan görüşmelerde daha etkin olabilmesini sağlayacağı düşüncesinde olduğunu belirtti. Bunun yanında ne kadar insanın geçim kaynağını kaybedeceğinin bilinmesini dile getirdi. Devamında cumhurbaşkanı, “Alternatif öyle birdenbire kolayca bulunamıyor. Bir alternatifin olmayışını düşünemiyorum bile, bunca arazi ne olacak” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE DESTEK

Yine bir gazetecinin, Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki halk oylamasıyla ilgili sorusuna cumhurbaşkanı, bazı siyasi partilere yönelik güven oranın azaldığını ve bu çıkışlarla çekirdek kısmını seferber etmeye çalıştığını söyledi. Aynı şekilde bu konunun gündemde olmadığını, tartışmaların ancak katılım için Türkiye tarafından tüm Avrupa Birliği ölçütlerinin yerine getirildiği halde yapılabileceğini belirtti. Devamında Pırvanov, “Şu anda daha önemlisi Bulgaristan’ın çıkarları doğrultusunda neyin önemli olduğuna açıklık getirmektir. O da Türkiye’nin de dahil olduğu AB üyesi ülkelerle çevrilmiş olmaktır” dedi.

KIRCAALİ HOŞGÖRÜ BAŞKENTİ

Kırcaali’nin 98 yıl önce Bulgaristan topraklarına katılması adına yapılan törende konuşan Cumhurbaşkanı Pırvanov bir dersin daha okunması gerektiğini söyledi. “Bu günlerde Sofya’da bazı siyasiler etnik ve dini ayrımcılık yapma gayretinde ve bazen de bundan yararlanma isteğiyle gerilim oluşturmaya çalışıyorlar. Düşünceme göre, burada, Kırcaali’de farklı olana karşı, o iyi davranış örneği, o saygı örneği herkes tarafından görülmesi gerekiyor. Trakyalı göçmenlerin sözlerini hatırlayalım – “Unutma, ama intikam alma!”, tarihin ne kadar mantıklı, parlak ve bilge bir biçimde okunabileceğinin en güzel örneğidir. Buradan başlayarak, farklılık gözetmeksizin ve herkes tarafından kabul gören Kırcaali’nin hoşgörü başkenti oluşu fikrine kadar, bu ders iyi okunmalıdır.”

CUMHURBAŞKANI HALKTAN BİRİ

Kırcaali Günü onuruna Kültür Evinde yapılan Belediye Meclisi Törensel Oturumunda, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, halktan biri olduğu mesajını verdi. Protokol kısmına oturmayarak, halka bütünleşti, selamlaştı ve sohbet etti. Bir yanda Romanyalı misafirler, arkasında Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet ve müftülük katibi ve halk, önde belediye meclis üyeleri. Güzel bir görüntü. Ziyareti boyunca Pırvanov halktan biriymiş gibi davrandı. Sadece korumaların varlığı bu kişinin önemli bir devlet adamı olduğunun tek göstergesiydi.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS