Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
NİLÜFER'DE BALKAN PANAYIRI

NİLÜFER'DE BALKAN PANAYIRI

25 Ekim 2010

Nilüfer Belediyesi'nin bu yıl ilk defa Göçmen Konutları'nda düzenlediği Balkan Panayırı coşkulu görüntülere sahne oldu.

İki gün süren ve büyük ilgi gören panayırda Şükriye Tutkun, Mira, Ahmet ve Gergana gibi sanatçılar konserler verdi. Nilüfer Belediyesi'nin Nilüfer Belediyespor, Nilüfer Kent Konseyi ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) iş birliğiyle düzenlediği "Balkan Panayırı", Balkanlar'dan Bursa'ya gelen vatandaşların dayanışma örneğine sahne oldu. Pnayıra Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Bulgaristan Milletvekili Çetin Kazak ile kardeşi Avrupa Parlamentosu Bulgaristan Temsilcisi Metin Kazak, Bulgaristan Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu ve BAL-GÖÇ Başkanı Emin Balkan da katıldı.
İki gün süren Balkan Panayırı, ömrünü Bulgaristan Türklerinin hak ve özgürlük davasına adamış olan Nuri Turgut Adalı'nın adına yaptırılan parka çelenk koyulmasıyla başladı. Daha sonra merhum işadamı Ali Durmaz tarafından Göçmen Konutları'na yaptırılan ve Ali Durmaz adını taşıyan futbol sahasının açılışı yapıldı. Başkan Mustafa Bozbey, stadın yapılmasında büyük emeği olan merhum işadamı Ali Durmaz'ın oğlu Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz'a ve Görükle eski Belediye Başkanı Mustafa Biltekin'e katkılarından dolayı birer plaket verdi.
Göçmen Konutları pazar alanında gerçekleşen ve iki gün süren panayır müzik ve eğlencenin adresi oldu. Etkinlikler pazar alanına kurulan lunapark, yiyecek ve giyecek stantlarının açılmasıyla devam etti. Gün boyu süren panayırda Nilüferliler bol bol alışveriş yapıp lunaparkta eğlenirken, geceleri de ünlü sanatçıların şarkılarıyla coştu.
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Bu etkinliklerin amacı insanlarımız arasında kaynaşma ruhunu güçlendirmektir. Göçmen vatandaşlarımızın yoğunlukta olduğu Görükle bölgesinde, göçmen yurttaşlarımızın kültürlerini zenginleştirerek yaşatabilecekleri böyle bir organizasyon, bizim buradaki yurttaşlarımıza seçim öncesi verdiğimiz bir sözdü. Bugün bu sözü yerine getirmiş olduk" dedi.
Nilüfer Kent Konseyi Sevgi Korosu ve Görükle Balgöç Korosu'nun konserleri ve Ali Durmaz İlköğretim Okulu ile Nilüfer Halk Dansları Topluluğu'nun gösterileriyle renklenen Balkan Panayırı'nın ilk gününde sahne alan Şükriye Tutkun sahne alırken, panayırın ikinci gününde Grup Ezgi ve Kara Efendi, Mira, Fahriye Güney, Grup Balkanton ile Amet ve Gergana konser verdi. Karizma şov grubu ise, yaptıkları akrobasi basketbol hareketleriyle izleyenleri büyüledi. Panayırın finalinde sahne alan Bulgaristan'ın ünlü sanatçısı Gergana, göçmenleri coşturdu. Yaklaşık iki saat sahnede kalan sanatçı, Başkan Bozbey'le birlikte "Ormancı" türküsünü okumayı da ihmal etmedi.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS