Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BAŞKANLAR “BÖLGESEL KALKINMA KURULU” TOPLANTISINA KATILMADILAR

BAŞKANLAR “BÖLGESEL KALKINMA KURULU” TOPLANTISINA KATILMADILAR

27 Ekim 2010

Vali Tauşanova tarafından yapılması istenen “Bölgesel Kalkınma Kurulu” toplantısı iptal edildi. Kırcaali bölgesinin yedi belediye başkanı ve belediye meclisi başkanları toplantıyı boykot ettiler. Toplantı 4 Kasım tarihine ertelendi. Toplantı saati öncesinden toplanan belediye ve meclis başkanları durum değerlendirmesi yaptılar ve toplantıya katılmama kararı aldılar. Değerlendirme sonrası meslektaşları adına gazetemize bir açıklama yapan Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, şöyle konuştu: “Yerel yönetimler olarak hazırlanmasına davet edilmediğimiz ve katılmadığımız, sosyal açıdan çok önemli iki gündem maddesi içeren toplantıya katılmamız ve bu konularda karar vermemiz isteniyor. Bizler belediye başkanıyız, çıkan yangına acil olarak söndürmeye giden itfaiyeciler değiliz. Halk bizleri gerçek sorumluluk taşımak için bu önemli göreve getirdi. Derin ve yüzeysel olmayan araştırma gereken bir konuda, demir perde döneminde gibi, hiç kimse bizlerden karar almamızı beklemesin.”

Yerel yönetim başkanları tarafından boykot edilen toplantıda, birinci gündem maddesi olarak “Sosyal Hizmetlerin Gelişimi Stratejisi” belirlenmişti. Bu konuya değinen Hasan Azis, bu stratejinin toplam 158 sayfa olduğunu, belediyelere dün (Salı) öğleden sonra gönderildiğini, belediye çalışanlarının az bir sürede onu detaylı bir biçimde inceleyip, irdeleyip ve sağlıklı bir şekilde konu hakkında tavsiyelerde bulunmalarına imkan olmadığını söyledi. Aynı şekilde bazı alanlarda verilecek hizmetin mali analizinin de yapılmadığını ilave etti.

Toplantının ikinci gündem maddesi, il genelindeki yol çalışmalarıyla ve bölgelerdeki devlet karayolları içerisindeki öncelikli yol çalışma projeleri seçilmesiyle ilgiliydi. Bu konu hakkında Azis, il genelindeki devlet karayolları ile ilgili yürütülen ve yapımı devam eden çalışmalar ve yol ağları içerisinde öncelikli olarak yapıma ihtiyaç duyulan yollar hakkında kendileriyle görüşülmediğini ve fikirlerinin alınmadığını dile getirdi.

Aynı şekilde Hasan Azis yeni hükümetin göreve gelmesinden kısa bir süre sonra yerel yönetim ile bölgesel yönetim arasında koordinasyonun koptuğunu ve sonradan da diyaloğun tamamen koptuğunu hatırlattı. Bu konuyu başbakana kadar taşımış olmasına rağmen, o günden bu güne kadar herhangi bir gelişmenin görülmediğinin altını çizdi. Ve bu durumun bölge halkına zarar verdiğini belirtti.

Belediye başkanları arasında en net tavrı Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer koydu. Bahri Ömer gazetemize şunları söyledi, “General Geşevo köyüne giden yolda acilen tamir yapılmadığı sürece ben “Bölgesel Kalkınma Kurulu” toplantılarına katılmayacağım. İki ay önce Vali İvanka Tauşanova'ya bu konu ile ilgili mektup gönderdim. O mektupta toprak kayması sonucu neredeyse kullanılmaz hale gelen yolun tamir edilmesi konusunda, bu aynı Kurulun 2009 yılında kararı olduğunu hatırlattım. Bir yıl geçmesine rağmen bir sonuç alamadık. 500'den fazla kişinin belediye merkeziyle bağlantıları kopmuş vaziyettedir. Bu durumda kış aylarında hiçbir şekilde yolun güvenliği sağlanamaz. Giderek vatandaşlarımız arasında sosyal gerilimin tırmandığını görmekteyim. Hal böyleyken, Vali bir girişimde bulunmamakla beraber mektubumu yanıtlamaya hacet görmüyor. Çok önemli bir soruya cevap verilmelidir. Bu Kurul, Kalkınma Kurulu mudur, gelişim engelleme kurulu mudur, yoksa gerileme kurulu mudur?”

Başkanlar arasında yapılan değerlendirme toplantısı sonucunda Hasan Azis ve İvanka Tauşanova kısa süreli bir görüşme yaptılar. Bu görüşme esnasında, Belediye Başkanı Vali'ye yerel yönetimin boykot kararını ve hangi sebeplerden dolayı geliştiğini duyurdu.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS