Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
CEBEL’DE ÖĞRENCİ PROTESTOSU

CEBEL’DE ÖĞRENCİ PROTESTOSU

29 Ekim 2010

Kırcaali İli Cebel şehrindeki “Hristo Botev” İlk ve Ortaokul öğrencileri, görevine son verilen müdürüne destek amaçlı protesto gösterisinde bulundular. Derslere girmeyen öğrenciler, müdüriyet sınavını kazanmasına rağmen, görevine son verilen Neziha Hasan’a destek amaçlı okulun giriş ve birinci kat basamak kısmında toplanıp protesto gösterisinde bulundular, pankart açtılar. Açılan yazılar arasında “Bu okul Neziha Hasansız yapamaz”, “Yeni müdür istemiyoruz!” yazmaktaydı. Aynı şekilde öğrenciler hep bir ağızdan, “Neziha’yı istiyoruz!” diye slogan attılar. Öğrencilerin protestosu yanı sıra şehirde görevine son verilen müdüre destek amaçlı imza kampanyası da yürütülmekte. Okuldaki öğretmenler bu girişim karşısında sessiz kaldılar. Birçoğunun görevlerine son vermekten korktukları için sesiz kaldıkları anlaşılmakta. Olay duyulduğundan beri Cebel kaynıyor! Okul önünde polisler nöbet veriyor.

Neziha Hasan’ın hakkıyla sınava girerek kazanmış olduğu göreve geri getirilmesi için Cebel Halkı İnisiyatif Komitesi kurdu. Komite üyeleri ve eğitim uzmanları, mademki müdürlere süreli anlaşma sunulacağıydı da neden müdür seçme sınavı yapıldığını sorguluyorlar. Bunun yanı sıra bu olayda siyasi bir girişim olduğuna inanıp, iktidara yakın bir kişinin göreve getirilmek istendiği söyleniyor.

Daha önce duyurduğumuz gibi Okul Müdürü Neziha Hasan Temmuz ayında Eğitim, Bilim ve Gençlik Bakanlığına bağlı Kırcaali Eğitim Bölge Müfettişlinin açmış olduğu okul müdürü sınavını diğer üç adaya açık ara fark atarak kazanmıştı. Ancak daha sonra kendisiyle süresiz anlaşma imzalanması yerine, üç aylık deneme süreli anlaşılma imzalandığı anlaşıldı. Anlaşmanın son bulduğu 27 Ekim 2010 tarihinde kendisiyle yeni ve süresiz anlaşma imzalanması yerine Eğitim Bölge Müfettişliği Müdürü Emiliya Vladeva, Neziha Hasan’ın yerine, sınavda üçüncü kalan ve GERB yanlısı olarak gösterilen Şerife İsmail’i müdür vekili olarak atadı.

Yaşanan gelişmeler üzerine HÖH Millet Meclisi Grubu Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, bugün yapılacak Hükümet Meclis Denetimi Oturumunda, bu konuyla ilgili Eğitim, Bilim ve Gençlik Bakanı İgnatov'a soru yöneltmeye hazırlanıyor. Ancak son aldığımız bilgilere göre Eğitim Bakanı Sergey İgnatov’un, prosedür oyunlarıyla meclis oturumunda bu eğitim kıyımı ve hak gaspıyla ilgili yöneltecek sorulardan kaçtığı anlaşılmakta.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS