Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
BULGARİSTAN SICAK SİYASİ KIŞA GİRİYOR

BULGARİSTAN SICAK SİYASİ KIŞA GİRİYOR

01 Kasım 2010

“Kaygılarımızın Kışı”- ancak John Steinback’in romanından değil, Bulgaristan’ın içine girdiği kışın kaygılarından bahsediyoruz. BBSS - Gallup İnternational Ajansı Müdürü Kınço Stoyçev bu karamsar tahminleri öne sürdü. Buna destek olarak ise kamuoyunu yoklama ajansının 30 Eylül- 7 Ekim arasında düzenlediği temsili milli araştırması verilerini sundu.

Buna göre, GERB Partisi’ne verilen seçmen desteğinin iktidarının ilk 15 aylık döneminde istikrara kavuştuğunu gösteriyor. Eğer seçimler aybaşında yapılsaydı, oy hakkı olanların % 35,2’si onu kullanacaktı. Bu, başbakan Borisov’un partisinin mutlak çoğunluk sağlayacağı anlamına geliyor. Muhalif Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne seçmenlerin % 13,8’i, Hak ve Özgürlükler Partisi’ne - % 6.8’i, Mavi Koalisyon’a ise Bulgarların % 3’ü oyunu verirdi. Borisov hükümetine destek ve başbakanın şahsi reytingi artsa da, vatandaşların birçoğu iktidarın kaotik ve gelişigüzel hareket ettiğinden yakınıyor. Hükümetin halen üzerinde yoğunlaştığı konu “Bütçe 2010” temaslarıdır. Bütçe taslağını hükümetin gizli ortakalrından "Mavi Koalisyon" DSB ve SDS tarafından da eleştiri yağmuruna tutuldu.

Kınço Stoyçev şunalrı belirtti: “Çok tutarsız ve düzensiz bir bütçe bu. Bulgar devleti hiç bir zaman şimdiki kadar çok para harcamamıştır. Oysa bizler devamlı bir kriz içindeyiz.
“Mavi koalisyon” hükümeti desteklese de, bütçe konusunda muhalif bir tavır aldı. Buna karşın Ataka lideri Volen Siderov da sesini yükseltti ve “şartsız kayıtsız destek politikamız değişebilir” mesajını verdi.
“Buna şaşırmıyorum. Hatta önümüzdeki aylarda mesafelerin daha da artacağını tahmin ediyorum. Bu ise gerçek bir sorunu beraberinde getirebilir, çünkü bizde azınlık hükümeti var. Sağ partilerle aradaki uçurum da derinleşiyor, bir gerginlik var ortada. Aradaki farklar artık çok daha belirgin hal adlı. Borisov hükümetinin çizgisi asla sağ olarak nitelenemez” diyor sosyal bilimci Kınço Stoyçev.

Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov da 11 Kasım’da resmi olarak ilan edeceği yeni bir politik proje hazırlığına geçti. Geniş yurttaş katılımlı bir siyasi proje olacağını vurgulayan devlet başkanı, bu niyetiyle de Başbakanın eleştirilerine maruz kaldı. Stoyçev, söz konusu proje ve Pırvanov’un mensubu olduğu BSP’nin tepkisini ne olacağı da merakla bekleniyor.

Kınço Stoyçev’in analizi: “Cumhurbaşkanın on gün sonra bir açıklama yapması ve yeni bir oluşuma start vermesi, onun önsezi ve doğru zamanı bulma becerisini gösteriyor. Eylül ayında planlarını açıklasaydı, olağanüstü bir şey bile olsa, kamu onu duymayacaktı. Şimdi ise çok daha fazla dikkatleri üzerine çekebilir. Bulgar Sosyalist Partisi’nin tepkisinde herhangi bir mucize beklemiyorum. Pırvanov’un güdeceği siyasi çizgi, sol merkezde daha fazla katılım sağlayacak bir halk hareketi olmasını bekliyorum”.

Türkçesi: Sevda Dükkancı

Kaynak: bnr


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 276
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:35
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS