Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
AVRUPALI UZMANLAR: “TÜTÜN ÜRETİMİ ÇİFTÇİLERİN ANA GEÇİM KAYNAĞI OLMAMALI, DİĞER TARIMSAL KÜLTÜRLER ÜRETİMİ İLE BİRLEŞTİRİLEBİLİR”

AVRUPALI UZMANLAR: “TÜTÜN ÜRETİMİ ÇİFTÇİLERİN ANA GEÇİM KAYNAĞI OLMAMALI, DİĞER TARIMSAL KÜLTÜRLER ÜRETİMİ İLE BİRLEŞTİRİLEBİLİR”

02 Kasım 2010

Kırcaali'de yapılan “Kırcaali bölgesinde sürdürülebilir kalkınma. Bölge halkının sorunları ve çevreyi koruma. Gelecekteki AB tarım politikasında yeni eğilimler ve imkanlar” adı altındaki uluslararası toplantıya ilgi büyüktü. Toplantıya bölgedeki tüm Belediye başkanları, Vali, bazı Belediye başkan yardımcıları, Yerel meclis başkanları, belediyelerdeki tarım ve çevre müdürleri, müdürlüklerde uzman kişiler, belediyelerdeki bazı yerel meclis üyeleri ile köy muhtarları ve konuya profesyonel yönden ilgisi olan kurum ve kuruluşlara ait yaklaşık 150 kişi katıldı.

Organizasyona katılan Avrupa Birliği ve ülke uzmanları, serbest piyasada aranış olduğu sürece tütün üretimi olacağı, ancak bu üretim için devlet (AB) tarafından prim verilmeyeceği gerçeği vurgulandı. Bu gerçeğin herkes tarafından iyi bilinmesi gerektiğinin de altı çizildi.

Uzmanlar, piyasada pazarlanabilen tütünün geleceği olacağı fikri etrafında birleştiler.

2013 yılına kadar, tütün üretimi yapan çiftçilere farklı mali kaynaklar sağlanacak. Ancak bu kaynakların prim olarak değil de tütün üretiminden farklı tarım kültürleri üretimine geçiş yapmakta kullanılacak destek olacak. Tarım sanayisinde böyle bir geçişe maruz kalan şeker pancarı ve pamuk üretimi örnek gösterildi.

Toplantıda genel olarak tarım – tütüncülük ve alternatif kültürler, çevre koruma – proje yapımı ve Avrupa Birliği İşlevsel Programı “Köy bölgeleri gelişim fonu” ele alındı. Bunların yanı sıra dağlık bölgelerde yetiştirilebilir hububat kültürleri ve bölgesel kalkınmada karayollarının önemi ve konumu hakkında bilgi verildi.

Toplantıyı Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Avrupa Milletvekili – ALDE Grubu üyesi Prof. Dr. Vladko Panoyotov düzenledi. Konuklar arasında Millet Meclisi HÖH Milletvekili Önal Tahsin, Avrupa Komisyonu “Çevre Koruma” Genel Müdürlüğü“ Uyum politikası ve çevresel etki değerlendirme” Dairesi Başkanı George Kremlis, Avrupa Komisyonu “Tarım” Genel Müdürlüğü“ eski uzmanlardan Mihalis Kastrinos, Plovdiv – Tarım Akademisi Tütün ve Tütün Ürünleri Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Hristo Bozukov, Bulgar Tarım Akademisi – “General Toşevo” Dobruca Tarım Enstitüsü öğretim görevlisi Prof. Dr. İvan Todorov vardı. Bunların yanı sıra Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Uzman Danışmalar Kurulu Başkanı ve “Ulaştırma” İşlemsel Programı karayolları ve altyapı iletişim ile kontrol koordinasyonu sorumlusu Nikolina Nikolova toplantıya konuşman olarak katıldı. Aynı şekilde dünya sigara sanayisinde iş yapan ve Bulgaristan'da kuruluşları olan “Philip Morris”, “Sokotab”, “ Alliance One Tobacco”, “Misirian” ve “Bulgartabak” AŞ en yüksek seviyede temsil edildi. Bu kişiler tütüncülük hakkında söz aldılar.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS