Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
BAŞMÜFTÜLÜK SORUNUNA MECLİS ÇIKMAZI

BAŞMÜFTÜLÜK SORUNUNA MECLİS ÇIKMAZI

05 Kasım 2010

Başmüftülük sorununa yasal çözüm yolu Millet Meclisine takıldı. Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) Dinler Kanunundaki Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı ret edildi. Böyle bir sonuç çıkmasını hayır oylarından ziyade çekimser kalanlar belirledi. 32 milletvekilinin Evet oyuna karşı 30’u Hayır derken 76’sı Çekimser kaldı.

Genel Kurul görüşmeleri sırasında ilk sözü, Değişikliği sunan iki milletvekilinden biri olan, Tunçer Kırcaliev aldı. Konuşmasında, temel hedeflerinin Başmüftülük sorununa toplumun dikkatini çekmek ve devlet kurumlarını harekete geçirmek olduğunu vurguladı. Bunu da başardıklarını söyledi. Devamında, oluşan bazı istisnai durumlarda yürürlükteki Dinler Kanununun çözüm bulmakta yetersiz kaldığını ilave etti. Sorunun giderilmesindeki tek yasal yolun Kanun değişikliğinden geçtiğinin altını çizdi.

Değişiklikle, Sofya Şehir Mahkemesine istisnai durumlarda dini toplulukların en üst karar kurulunu toplama yetkisi veriliyordu. Bu da Bulgaristan Müslümanları Manevi Yapısı ve Yönetimi Tüzüğünde öngörülen Milli Kurultayın toplanmasının gerçekleşememe gibi istisnai durumlarda Kurultayın toplanmasını, Sofya Şehir Mahkemesince yapılmasını öngörüyordu.

Hakimler, Bulgaristan Müslümanlarına ait yerel derneklerin %50’sinden fazlasının bu hususta talep etmeleriyle gerçekleşebilecekti.

Her zaman olduğu gibi Tasarıya ilk tepki aşırı sağcı Ataka partisi milletvekillerinden geldi ve ret oyu kullanacaklarını belirtiler.

Yüksek Temyiz Mahkemesinin kararı sonucu Nedim Gencev’in Yüksek İslam Şurası Başkanlığına gelmesiyle başlayan Başmüftülük sorununa çözüm getirmek için 3 Eylül tarihinde HÖH Milletvekilleri Çetin Kazak ve Tunçer Kırcaliev İnsan Hakları, Din, Şikayet ve Dilekçeler Komisyonuna Dinler Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı sundular. 30 Eylül’de ele alınan Tasarı, Komisyon tarafından kabul görmedi.

Meclisindeki milletvekillerin çekimser tavrı, Bulgaristan’daki bir buçuk milyon Müslüman’ın aylardır çözüm beklediği Başmüftülük sorunu daha da derinleşti.

Devlet Kurumlarının kararlarıı sonucu baş gösteren karmaşanın ne zaman son bulacağı belirsizliğini koruyor. Birleştirici Kurultaya gidilmezse tek çözüm, 2009 yılında yapılan Bulgaristan Müslümanları Olağanüstü Kurultayının ilgili mahkemece tescil edilmesi kalıyor.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 276
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:35
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS