Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
13 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
SEÇİM YASASI TASLAĞI YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARI HİÇE SAYIYOR

SEÇİM YASASI TASLAĞI YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARI HİÇE SAYIYOR

08 Kasım 2010

Yeni Seçim Yasası Taslağı açıklandıktan sonra, yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşları, bu haliyle Yasanın “pireden ötürü yorgan yakmak” olduğunu belirtiyorlar. İnternet forumlarında yapılan tartışmalar ilginç bilgileri de gün ışığına çıkarıyor.

Taslağın, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi seçmenlerine yönelik olduğunu vurgulayan forumcular, Partinin Avrupa ve Türkiye'de çok ciddi çalıştığını, diğer partilerin bu konuda çok eksik kaldıklarını söylüyorlar. Bu hususta da son yapılan iki seçimden örnekler veriliyor. Fransa ve Hollanda'da açılan sandıklarda, diğer partilere verilen oyların değişmediğini, ama HÖH'e verilenlerde ciddi artış yaşandığı belirtiliyor.

Yasanın sadece Türkiye'de yaşayan çift vatandaşlığa sahip kişilere yönelik olduğu düşüncesini doğurttuğunu, ancak ABD, Kanada, Avustralya ve Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerde 1 milyondan fazla mültecinin olduğu dile getiriliyor. Bu kişilerden bazıları, Anayasa ile verilen seçim haklarının ellerinden alındığına vurgu yapıyor.

Her yıl Bulgaristan Bütçesine yurt dışında yaşayan kişilerden 3.3 milyar leva gelir elde edildiği bilgisi ekonomik uzmanları tarafından duyurulmakta.

Bu Taslak yurt dışında sürekli veya mevsimlik olarak çalışan ve eğitim gören kişileri de etkileyecek. Haliyle de Anayasadaki eşitlik ilkesini belirten 6. Maddesin ikinci bendine de aykırı.

Yapılan tartışmalar arasında dini ve etnik kimliğe vurgu yapılmazken, Taslağın demokrasi ilkelerine aykırı olduğu düşüncesi hakim.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS