Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
KASIM KURBANI CANLARI BİR ARAYA GETİRDİ

KASIM KURBANI CANLARI BİR ARAYA GETİRDİ

08 Kasım 2010

Her yıl Seyyid Ali Sultan Dergâhı Koruma Vakfı tarafından, Mürsel Bali’yi anma amacıyla düzenlenen Kasım (Mursal) Kurbanı Evros-Meriç ilinde Ruşenler köyü yakınlarındaki Mursal sırtı adlı bölgede yine yaşatıldı. Bölgenin önemli bir günü olan Kasım Kurbanı binlerce insanı bir araya getirdi. Etkinliğe T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, Hemetli Nahiye Başkanı Mehmet Eminoğlu, Seyyid Ali Sultan Dergâhı Koruma Vakfı Başkanı Ahmet Karahüseyin, Seçek Azınlık Eğitm ve Kültür Derneği Başkanı Ali Pencal, Güney Bulgaristan Alevi-Bektaşi Derneği Başkanı Mustafa Ali başkanlığında 45 kişilik bir soydaş grubu katıldı. Etkinlik sonunda Mustafa Ali’nin Hacıkbektaş ve Kerbela türbelerinden getirdiği yeşil kurdeleleri Başkonsolos Mustafa Sarnıç’a sunması hoş bir sürpriz olarak karşılandı.

Etkinliğe katılan misafirlere verilen yemek esnasında buradaki kültürün yaşatılması ve yarınlara aktarılması gerektiği vurgulandı.

Seyyid Ali Sultan Dergâhı Koruma Vakfı Başkanı Ahmet Karahüseyin, tüm misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür ettiğini söyledi. Karahüseyin, “Dergâh bahçesindeki yemekhane bölge halkı ve T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç’ın katkılarıyla yaptırıldı. Şimdi daha rahat bir mekanda misafirlerimizi ağırlamaktayız. Gelecek kurbanlara da herkesi bekliyoruz.” Görüşlerine yer verdi.

Sizlerin benim gönlümde ayrı bir yeriniz var

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, etkinliğe katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti ve davet için şükranlarını sundu. Sarnıç, “2008 yılında göreve başladığımda ilk burasını ziyaret etmiştim. O zamandan beri sizlerin benim gönlümde ayrı bir yeriniz var. Buraya her geldiğimde apayrı duygularla dönüyoruz. Buradaki kültürü yaşatmak çok önemlidir. Allah sizlerden razı olsun. Kültürümüze sahip çıkmak çok önemlidir. Kasım Kurbanı çok önemli bir etkinliktir. Bunu bundan sonraki nesillere de aktarmalıyız. İnanıyorum ki bu önemli etkinlik bundan sonra da aynı güzellikte yaşatılacaktır. Kültürel değerlere sahip çıkmak lazımdır. Bunlar bizi biz yapan değerlerdir. Sonuna kadar, ne olursa olsun bu kültürel değerlerin takipçisi olmalıyız.” Düşüncelerini aktardı.

Buralarının gelecek nesillere aktarılması için yaşatılmaları gerekir

Gümülcine S.Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Gümülcine S.Müftülüğü adına herkesi saygıyla selamladığını, sonbaharın bu güzel gününde, insan sevgisi için meşalenin yakıldığı bir ortamda aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Ahmet, “Burada bulunmak, bu mekanlarda bir ve beraber olmak, hem dertlerimiz hem de inançlarımız açısından önem arzediyor. Biraz önce ifade ettim. Dünyaya insan sevgisinin yayıldığı mekanlardır bunlar. Tarihimizde değerlerimizle bütünleşmiş olan insanlarımızın ortaya koymuş olduğu bir gayrettir. Dolayısıyla buraları hem kültürümüz, hem de değerlerimiz açısından önemli mekanlardır. Buralarının gelecek nesillere aktarılması için yaşatılmaları gerekir.” Görüşlerini aktardı.

Kim Türk ismini taşıyorsa biz ona sahibiz!

Güney Bulgaristan Alevi-Bektaşi Derneği Başkanı Mustafa Ali, Burasını ziyaret edenlerin 1873-75 senesinden ta 2001 senesine kadar, Türk Azınlığı olarak, Yunanistan topraklarına ayak basmayan kişilerden gelen nesil olduğunu söyledi.

Ali, “2001 senesinde Sn. Hasan Çengel bizleri bu topraklara davet etmiştir ki kendisinin bizde çok büyük emeği ve sevgisi vardır. Şu anda mutluyuz. Heyecan içindeyiz ve mutluluk başımızdan yukarı.
Yunanistan’a gelmemizin tek bir amacı kardeşliği ve kültürü pekiştirmektir, sağlamlaştırmaktır. Sayın hocamızın da dediği gibi bu topraklarda kültürü yüksek seviyeye kaldıran ve Türklüğü temsil eden buradaki yatanlardır. Onlardan gelen nesil biziz. Bizlerden gelen nesillere de bu kültürümüz aktarmamızı tavsiye ediyorum.
Biz Bulgaristan Türkleri ve bilhassa Alevi-Bektaşi kültürünü temsil edenler, ta Altaylar’dan gelen ve Balkanlar’a tam Türklüğü yayanlardan biriyiz. Bu tarih bizim için çok önemlidir. Neden önemlidir? Altaylar’dan çekildikten sonra bütün Balkanlar’a yayılmalarının sebebi de buraları kendilerine mesken tutan inanç önderlerimiz dervişlerimiz ve pirlerimizdir. Burası gönül aşkıyla ziyaret edilir. Bir çıkar amacıyla gelinmez. Sevgi saygıyı aralarında koparmamak, ta derinleştirmek amacındayız Bulgaristan Türkleri olarak.
Biz hiçbir zaman yüzümüzü kızartacak bir iş yapmadık ve yapmaya da niyetimiz yoktur. Onun için de kim Türk ismini taşıyorsa biz ona sahibiz; Ahmet, Hasan, Osman, Ali, Veli olsun, biz bunlara sahibiz, bunları bilmemiz şarttır.
Hocamın dediği gibi birlik her daim için atadır. Birliği beceren bir kişi bizim için atadır. Rahmetli Atatürk’ümüzün söylediği sözler bunlar. Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi, “Gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım.” Kendimizden gelen nesli de kendimize göre değil de zamana göre eğitelim. Şu 21. Asırda herkes kendine sahip çıkmasın, komşusuna ve amcasına sahip çıksın! Zaten sen onlara sahip çıkmazsan, sana da kimse sahip çıkmaz.”

Yapılan konuşmalardan sonra hep birlikte yemeklerin piştiği alan, Mürsel Bali’nin türbesi ve Pazar yeri gezildi.

Kaynak: İbrahim Baltalı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 276
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:35
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS