Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
KIRCAALİ BÖLGESİ’NDEN BU SENE 14 KİŞİ HACI OLUYOR

KIRCAALİ BÖLGESİ’NDEN BU SENE 14 KİŞİ HACI OLUYOR

09 Kasım 2010

Bölge Müftülüğü’nden alınan habere göre bu sene hacılık şerefine nail olmak üzere 14 Müslüman kutsal Mekke ve Medine topraklarına Kırcaali’den yol almışlar. Bu sayı Bulgaristan için 400 civarındadır. Hac esnasında dünyanın dört bir çapından akın eden yüz binlerce mümin mübarek Kurban Bayramı’nı Yüce Allah’ın ve Resulü’nün evinde birlik beraberlik havasında kutlayacaktır. Hac ziyareti her yıl Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü tarafından düzenlenmektedir.
Kırcaali yöresinden hacı adayları 25 Ekim’de 10 kişi ve 10 Kasım’da 4 kişi olmak üzere iki grup şeklinde hareket etmişler. Bunlardan otobüsle yolculuk yapanlar 1750 dolar, uçağı tercih edenler de 2300 avro ödemişler. Anlaşılan dünya ekonomik krizin etkisi bu durumda fazla hissedilmemektedir, çünkü geçen sene bölgeden hacılığa giden 20’den fazla mümin 1600 dolardan 2100 avroya kadar para saymışlar.
Geleneksel olarak program 8 gün Medine’de ve 15 gün de Mekke’de kalarak Müslümanlar için kutsal yerleri ziyaretler içerir. Hacılar Hazreti Muhammed’in göç ettiği Medine ve dolayındaki Mesçid-i Nebevî, Uhud, Kuba Mesçidî, Cennetü’l-Bakî, Kıbleteyn Camii, Osmanlı Demiryolu İstasyonu, Hendek Savaşı’nın yapıldığı yer, Mesçid-i Nebevî Müzesi gibi tarihî yerleri görecekler. Peygamber’in doğduğu şehir Mekke’de ise her gün Kâbe’ye gidip, Arafat’ta bulunan Rahmet Tepesi ile birlikte Nur ve Sevr Dağları’nı ziyaret edecekler ve de bütün hac ibadetlerini yerine getireceklerdir.
Hac ziyareti İslâm’ın beş şartından biri olup zenginler için geçerlidir. Âl-i İmran Suresi’nde belirtildiğine göre „Gidebilenlerin o evi haccetmesi Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır.”
Bir Hadis-i Şerif’te aktarıldığı üzere ise Hz. Muhammed (S.A.V.) buyuruyorlar: „Kabul olunan hac ibadeti için Allah’ın mükâfatı cennettir”.Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS