Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
21 YIL SONRA 10 KASIM TARİHİ

21 YIL SONRA 10 KASIM TARİHİ

10 Kasım 2010

Bundan 21 yıl önce 10 Kasım tarihinde yaşanan olaylar, gözleri televizyon ekranlarına çevirdi. Yayında ise şaşırtıcı görüntüler vardı: Bulgaristan Komünist Partisi BKP Merkez Komitesinin toplantısında ülkeyi 30 yıldan uzun süre yöneten Todor Jivkov genel sekreter görevinden alınmıştı. Bulgaristan’ın tarihinde yoğun siyasi, ekonomik ve sosyal değişikliklerin yaşandığı yeni bir dönem başladı. Artık herkes görüşlerini gerek gösterilerde gerekse medyada serbestçe ifade etmeye, tercih etti parti veya sivil kuruluşta üye olmaya özgür oldu. İnsanlar önünde seyahat etmek, okumak ve yurt dışında çalışmak için defalarca büyük imkanlar açıldı.
Yeni dönemde özel girişimin en büyük hızla geliştiği sektörlerden biri ticaret oldu. Vatandaşların gerek yılbaşı öncesindeki muz için, gerekse televizyon ve buzdolabı satın almak için sıraya girdikleri upuzun kuyruklar ve “Lada” marka Rus arabasına kavuşmak için yıllarca süren bekleyiş tarihe geçti. Günümüzde piyasada ister yepyeni isterse ikinci el olsun her türlü marka satıştadır. Geniş tüketici kitlesine hitap eden ticaret zincirlerinin olduğu gibi zengin müşterilere lüks sunanların da ülkemizde mağazaları bulunur. Ticaret merkezlerinde ve teşhirlerde geniş yelpazede yerli mallar da görülebilir. Kitapçılarda ve kitap fuarlarında dünyanın her köşesinden başlıklar, her türden kitaplar var. Dünyaca ünlü müzisyenler, turne yaparken Bulgaristan’a uğruyor, film festivalleri, sinemaseverlerini yedinci sanatın en önemli isimleri ve eserleri ile buluşturuyor.
Bu durumda doğal olarak bir soru beliriyor kafalarda: maddi ve kültürel ürün tüketmenin verdiği sevinç, özellikle kriz başladıktan sonra büyüyen işten olma korkusu ile ölçüşebilir mi acaba? Neden ömrü boyu çalışmış olanlar küçük emekli aylığı alıyor? Neden devlete ait mülkiyetin özel elle geçmesi, daha büyük sosyal adaletin sağlanacağı bir şekilde yapılmadı? Neden günümüzde tabipler ve bilimciler sağlığın ve bilimin daha onurlu geleceği için protesto eylemindeler? Bu sorulara verilen cevaplar kişilerin sosyal statüsüne göre değişiyor. Çoğu insanların yüksek olmasa bile güvenli olan gelirlerden, ücretsiz eğitimden ve nispi eşitliklikten dolayı 10 Kasım öncesine özlem duymaları tamamen doğaldır. Öte yandan eski sistemde bulunmayan girişimci olma ve yeni şeylere girişme özgürlüğünü ve hareketliliğini de hiç bir şeyle değiştirmeyeceğini söyleyen vatandaşlar hiç te az değildir.
Evet, 10 Kasım tarihi değişik duygular uyandırmaya devam ediyor ve bu en azından ülkemizde fikir, kültür ve gelecek vizyonunu üreten geniş ve istikrarlı orta sınıf oluşuncaya kadar böyle olacak.

Kaynak: bnr


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS