Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
HÜSEYİN RAİM KIRCAALİ BÖLGESİNDE TARIMIN GELİŞMESİYLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTI

HÜSEYİN RAİM KIRCAALİ BÖLGESİNDE TARIMIN GELİŞMESİYLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTI

12 Kasım 2010

Tütün alımı kampanyası reel olarak başlamazdan önce Kırcaali bölgesinde büyük telâş yaşanılıyor. Çünkü geçimini tütünle sağlayan vatandaşlar henüz ürününü ne zaman, kime ve kaç paraya satacaklarını bilmiyorlar. Hala tütün pazarında zirvede olan SOKOTAB kuruluşunun piyasaya çıkması bekleniliyor. Bugünlerde tütücülere köylerde çullar dağıtılıyor. Kırcaali Belediyesi’nin Ekonomi Politikası, Belediye İşleri ve Firmaları Denetimi Müdürlüğü’nde uzman olan Hüseyin Raim’den aldığımız bilgiye göre bu sene 1415 kişi tütün üreticisi olarak kayıt yaptırmış, ön araştırmalara göre kendilerinden 1295310 kilo ürün satın alınacak. Belediye Başkanı Mühendis Hasan Azis’in bu konuda 6 tütün şirketiyle görüşmeler gerçekleştirdiği öğrenildi. Tarım uzmanı 1. 2. ve 3. kalite tütünün 10 - 8, 6 ve 3 levaya alınacağını tahmin ediyor.
Hüseyin Raim yaptığımız söyleşide bölgede tarımın durumu ve gelişmesiyle ilgili bazı noktalara dikkat çekti. Tütün primlerinin 2009 yılında son verilmesi, bazı Avrupa Birliği programlarının Bulgaristan için durdurulması, aynı zamanda bölgenin devletin „Kırsal Bölgelerin Gelişmesi” programının dışında kalması çiftçilerin alternatif tarımcılık arayışı içerisinde araştırmacı ve yatırımcı ruhlu olmaları gerektirdiğini savundu.
Uzman özellikle 2007’den itibaren yürütülen Tarımsal Arazileri Tanımlama Sistemi programının çiftçilere yarattığı imkânları belirtti. Sisteme uyan çiftçilere Avrupa Birliği fonlarından on altı, devlet bütçesinden ise dört leva dönüm başı malî yardım sağlandığı belli oldu. Bu programa hayvancılıkla uğraşan ve toprak işleyen halkın katılanların yoğun olduğunu ekledi. Bölgede bakılan hayvanların istatistik verilerine göre Haziran sonunda 110 669 olduğu anlaşıldı. Aralık ayında çizilen alanlar için ödemeler yapılacak. Bu sene yararlanacak olanlar çiftliklerin kategorisine göre daha çok 50 koyuna veya 20 ineğe sahip kişiler olacak. Kendilerine her baş hayvan için 80-100 levaya kadar yardım verilmesi öngörülüyor. 15 Mart’a kadar ise her muhtarlıkta toplantı yapılacak ve işlenilen yerlerin, otlak, çayırların nasıl kullanacağı konuşulacak. Bu tarihten sonra arazi sahipleri Belediye Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü’ne başvurup topraklarını çizdirebilirler, ayrıca devlete veya belediyeye ait yerleri de dönüm başına 1,00 leva karşılığı kiralayabilirler. Bu şekilde çiftçiler her dönüm için 21,00 leva yardım hakkı kazanabilirler, fakat bu yerlerin bakımına da dikkat etmeleri şarttır.
Tarım uzmanı Kircaali bölgesinden 12 kişinin ise AB fonu programı olan “Genç Çiftçi”nin istemlerince onaylanarak 8 sene boyunca 25 000 Euro miktar paradan yararlanabileceklerini söyledi. Şu anda ekilen tahıl bitkilerinden buğdayın önceki yıllarda 10-15 000 dönümden 2-3 000’e azalmasını ürünün maliyetinin düşmesiyle açıkladı.
Hüseyin Raim bölgenin dağlık yerlerini hayvancılığa elverişli olduğunu, daha alçakta bulunan köylerde ise çok yıllık bitkilerin, üzüm, kiraz, erik, çilek, biber gibi meyve ve sebzelerin yetiştirilmesini tütüncülüğün alternatifi olarak gösterdi. Tütünün geleceğini su sistemi olan yerlerde yetiştirilerek uygun pazarlar bulunmasında görüyor. Çiftçilerin ekonomik sıkıntıya karşı 3-4-5 kişilik birlikler kurarak malî yardımlara daha yakın ulaşmalarını tavsiye ediyor. Hatta bunu tarımın gelişmesinde şart biliyor. Kırcaali Belediyesi içinde hiçbir mandıranın bulunmadığını belirtti. Bu alanda yatırımların başarılı olabileceğini paylaştı.
Önceki hükümet döneminde tarımla uğraşan halka yönelik girişkencilik ve yatırımcılık anlayışını benimsemek ümidiyle Avrupa fonlarından yararlanmayla ilgili çeşitli kurumların, “Tarım” ve “Tütün” Müdürlükleri de dahil olmak üzere, belediyede ve daha büyük yerleşim yerlerinde çiftçilerle açıklama ve anlatımların yapıldığına dikkat çekti. Fakat bu görüşmelerde insanların anlayacağı dilde devlete veya her hangi bir partiye değil de, sadece kendilerine güvenmelerinin anlatılmamasını yanlışlık olarak nitelendirdi ve ilerde bu tür çalışmaların yerel yönetimin desteğiyle daha yararlı biçimde devam edeceğini bildirdi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS