Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
ÇANAKKALE'DE ULUSLARARASI BALKANLAR VE İSLÂM SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

ÇANAKKALE'DE ULUSLARARASI BALKANLAR VE İSLÂM SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

14 Kasım 2010

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi tarafından 3-5 Kasım 2010 tarihleri arasında Uluslararası Balkanlar ve İslâm: Karşılaşma, Dönüşüm, Kırılma, Devamlılık konulu bir sempozyum düzenlendi.

Hareketli bir bölgeyi ve önemli bir konuyu ele alan sempozyumda son yıllarda ilginç gelişmelerin yaşandığı Balkanlar, buradaki Müslümanlar ve İslâmî gelişmeler değerlendirildi. Balkanlar ve İslâm konusunda bir çok bildirinin sunulduğu Uluslararası Sempozyum Çanakkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir ve İlâhiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu’nun konuşmalarıyla başlayarak 80 dolayında akademisyen ve araştırmacının katılımıyla gerçekleşti.

Balkan ülkeleri, Azerbaycan, Ukrayna, İngiltere ve Amerika gibi devletlerden bilim adamı ve araştırmacıların katıldığı sempozyumda Bulgaristanlı araştırmacılar da vardı. Bu büyük etkinliğin ilk gününde konuşmacı olarak Yüksek İslâm Esntitüsü Rektörü Doç. Dr. İbrahim Yalımov ve Başmüftü Yardımcısı Vedat S. Ahmed de katıldılar. Doç. Dr. İbrahim Yalımov “Bulgaristan Müslümanlarının Dinsel Kimliği”, Vedat S. Ahmed ise, “İyi ve Zor Zamanlarda Ayakta Kalabilen Asırlık Köklü Bir Yapı: Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü” konularında tebliğler sunarak Bulgaristan Müslümanlarının kimliğini ve bu kimliğin muhafazasında önemli bir yeri olan Başmüftülük kurumunu geniş bir şekilde değerlendirdiler.

Aynı günde Sofya Üniversitesi öğretim üyelerinden Velko Atanasov “Bulgaristan’daki İslâmî Aktivizmin Sosyo-Politik Yapısı” başlıklı bir tebliğ sunarak Bulgaristan’daki İslâmî hareketi bir yabancı gözüyle değerlendirdi.

Sempozyumun ikinci gününde tebliğ sunanlardan biri ise Yüksek İslâm Enstitüsü İslâm Tarihi hocası Aydın Ömerov oldu. Onun tebliğ konusu “Tarihî ve Sosyo-Kültürel Açıdan Bulgaristan Müslümanları: Asenovgrad Şehri Örneği” idi.

Sempozyumun bilimsel kısmı tamamlandıktan sonar Osmanlı’nın Balkanlar/Avrupa’ya geçiş noktası olan Gelibolu’ya bir gezi düzenlenerek oradaki tarihî mekânlar ziyaret edildi. Bunların arasında Mevlevihane, Namazgâh, Çilehane, Bayraklı Baba Türbesi, Gâzi Süleyman Paşa Camii önemli bir yer tutmaktadırlar. Daha sonra da Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı yerler, şehitlik ve Çanakkale âbidesi ziyaret edildi.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS