Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
SAĞIRLAR HALKI KURBAN BAYRAMI’NI KÜLTÜR EVİ’NİN PROGRAMIYLA KUTLADI

SAĞIRLAR HALKI KURBAN BAYRAMI’NI KÜLTÜR EVİ’NİN PROGRAMIYLA KUTLADI

16 Kasım 2010

Sağırlar /Gluhar/ „Progres 1971” Kültür evi köy halkının mübarek Kurban Bayramı’nı Arife günü akşamında sunduğu muhteşem bir programla kutladı. Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH/ Başkanı Ahmed Doğan’ın Sagırlarlılara gönderdiği selâmlama mesajı okundu. Mesajında Sayın Doğan: „Müslümanların kutsal bayramı olan Kurban Bayramı’n arifesine girdiğimiz her defasında onun temizleyici ve yenileyici etkisinin büyük önem ve anlamını yeniden, ancak her defasında farklı bir şekilde tekrar yaşıyoruz. Tüm Müslüman kardeşlerime hayatin yeniden sunduğu sıkıntı ve güçlüklerin atılmasında güçlü ve birlik içerisinde olmalarını dilerim” diyor.
Köy muhtarı Erkan Hüseyin de yerli halkı selâmlayıp bayramlarını kutladı. HÖH’den seçilen genç muhtar köydeşleriyle yeni inşa edilen caminin Allah’ın izniyle seneye hazır olup bir sonraki bayramların orada karşılayacaklarını ümit ettiğini paylaştı.
Yoğun ilgi gören konserde yönetmen Nermin İsmail’in çalıştırdığı 34 çocuk sahnede yer aldı. Seyirciler arasında kendilerine moral desteği vermek için gelen öğretmenleri ve okul müdürü Şirin Hayrullah vardı. Bayram manileriyle başlayan programda küçük yetenekler Türk ve Bulgar folklorundan halk oyunları sergilediler, modern ve bale dansları gösterisi sundular. Balkan Güzeli, Keklik oyunu, Patito Yaki, Dayçevo horosu ve Rıçenıtsa gibi oyunları gösterdiler. Çocuklar artı şiir söylediler, skeç oynadılar ve tiyatro yeteneklerini gösterdiler. Esra ve Selin köylü ve şehirli kızını tanıttılar. Nice zorluklar yaşayıp ailesini korumak için çabalayan bir kadını pantomimde canlandırdılar. Minik Aleyna ise şarkı söyledi. Kültür ocağı soru - cevap şeklinde geçen oyuna katılan seyircilere hediyeler dağıttı. Soruların daha çok Kur’an-ı Kerim üzerine olmaları dikkat çekti.
Konser Barış Manço’nun Bugün Bayram Çocuklar şarkısıyla tüm küçük varlıkların sahnede bir araya gelmesiyle son buldu.
Ancak bayram şenliği orkestra eşliğinde kültür evi önüne toplanan Sağırlarlılar’ın gerek horo oyunları, gerekse genç kızların modern dans veya köçek gösterileriyle akşamın geç saatlerine kadar devam etti.
Kültür evi sekreteri Gülnar Kasim medya aracılığıyla düzenledikleri etkinliklere halkın iştirak etmesinden ve anne babaların çocuklarını yetiştirmek üzere kuruma teslim etmelerinden dolayı kendilerine teşekkür etti. Bizler de eğer Sağırlarlıları Kurban Bayramı vesilesiyle biraz mutlu edebildiysek, ne mutlu bizlere diye konuştu.Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS