Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
RUSÇUK BELEDİYE SALONUNDA GÖRKEMLİ BAYRAM KONSERİ

RUSÇUK BELEDİYE SALONUNDA GÖRKEMLİ BAYRAM KONSERİ

17 Kasım 2010

Türkiye İle Kültürel İlişkiler GÜNEŞ Derneği ve Rusçuk Belediyesi tarafından düzenlenen Kurban Bayram konseri, gönülleri coşturdu.

Bayram vesilesi ile düzenlenen sergide annelerimizin sandıklarından ceğizler ve günümüzde el işleri yer aldı. Hüsniye Hüseyin ve Nihal Ahmedova’nın el becerilerine izleyciler hayran kaldı. GÜNEŞ Derneği desteği ile üç yıldan bu yana İstanbul’da Müzik ve Sanat kurslarına katılan Kezban Gürsel, Mis ve Julide İsmet, Edis Osman, Ersun Eşref, Eda Jasmin’in ebruları ise yörede bilinmeyen EBRU sanatını tanıttılar.

Konserin açılışı GÖNÜL TELLERİ saz grubu ve RUMELİ DİLBERİ dansıyla başladı. Ankara, BİSAV vakfından gelen arkadaşlar adına, Başkan Zehra Çalışkan, salonda tüm izleycileri selamlayarak, vakfı tanıttı ve bayramlarını tebrik etti. Rusçuk, Rusya konsolosluğundan ataşe Valentin Sorotkin ve T. C. Burgas Başkonsolosu Sibel Erkan, programa katılanların ve seyircilerin Kurban Bayramını kutladılar.

SMEHORANİ anaokul grubu ve Rus Klubu neşeli şarkılarıyla, Rusçuk’ta yaşayan farklı etnik gruplar adına müslümanların bayramını selamladılar.

Bulgaristan’da doğup ve 1938 yılında Anadolu’ya göç eden Müslüm Tunaboylu’nun yazısı, Dernek Başkanı Mecbure Efraimova tarafından okundu. Aynı zamanda arkada Mahmut Tunaboylu’nun hayatı, ödülleri ve kitaplarının tanıtıldığı slayt bulgarca sunuldu. MAVİ KANATLI KAPLIMBAĞ kitabından bulgarcaya tercüme edilen bir bölüm, 11 yaşında ki Ece Sezgin ve Alev Ali tarafından sahnede sergilendi.

AH, TUNA, VAH TUNA! resitali - İsa Cebeci, Mehmet Arslan Cumalı, Ali Işık, Mehmet Behçet’in Tuna nehrini anlatan şiirleri Ersun, Kezban, Alev, Bedriye, Berna, Eray ve Eda tarafından öyle sunuldu ki, T.C. Başkonsolosumuz Sibel Hanım gözyaşlarına hakim olamadı. Osman Paşa marşı melodisinde ise Türkiye’den gelen misafirlerimiz sesle eşlik etti. Şiirler Kadriye Latifova’nın AH, ALİŞ’İMİN KAŞLARI KARE, Yedi karamfil’in DEVLERİN AŞKI ve GÖÇMEN KIZI Türküleri eşliğinde söylenen şiirler seyircileri öyle coşturdu ki, salon alkışlara boğuldu.

PINAR BAŞINDA kaşık oyunundan sonra küçük şairimiz Ece Sezgin KÖYÜM adlı şiirini okudu. Kezban Gürsel’in hazırladığı Yeniceköy slayd gösterisinde, ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA adlı şarkının eşliğinde güsterilen Türk nüfuslu köyden görüntüler, salonda seyircilerin en ince ruh tellerinde gurur dolu yankılar yarattı. GÜNEŞ’in TUNA SESLERİ davul grubu ise onbir davul, darbuka ve tefler eşiliğinde, gümbür-gümbür konsere öyle bir son verdi ki, alkışlar Tuna boyundan, Karadeniz’den taaa İstanbu’lda duyuldu!

GÜNEŞ Derneği’nin Kurban Bayram konserleri 1997’den 2004 yılına kadar gelenek haline gelmişti. Altı yıl aradan sonra tekrar düzenlenen Kurban Bayramı konserinde, Rusçuk ve etraftan katılan misafirlere, Silven Said ve Emel Beyzat’ın sunduğu programda HOŞGELDİN KURBAN BAYRAM diyerek, bu topraklarda Türk Kültürü yaşıyor ve yaşaycaktır, sözleriyle programa son verildi.

Rusçuk Valisi, Rusçuk Belediye Başkanı, T.C. Burgas Başkonsolosu, BİSAV vakfı ve seyiciler tarafından çiçekler sunuldu. Programa katılanlara, emeği geçenlere ve bizi kırmayıp konseri izleyenlere teşekkür ediyor, NİCE MUTLU BAYRAMLAR DİLİYORUZ!

Kaynak: TİKİD GÜNEŞ Başkanı: Mecbure Efraimova


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS