Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
BELEDİYELER DEVLETİN BELKEMİĞİ

BELEDİYELER DEVLETİN BELKEMİĞİ

18 Kasım 2010

Gözle görünen bir gerçektir ki, son on yıl zarfında Çernooçene Belediyesi’nin çehresi günden güne değişti. Değişmeye de devam ediyor. Belediye merkezine yakın ve uzak köy yolları genişletilip asfaltlanmış.
Geçenlerde dağ başında sayılan Kanyak (Karaköy) köyüne yolum düştü. Yol boyunca geçtiğim köylerin ahengi baştanbaşa değişmiş. Her köyde yeni evlerin yanı sıra hala inşa halinde olanlar göze çarpmakta. Sözü geçen köyde bile kimsesiz evlerin sayısı yok diyecek kadar az. Belediye merkezi dertoplu, kendi imkânlarınca büyüyen bir kasabayı anımsatıyor.
Merkezden Haskovo veya Draganovo köyü çıkış yolları adeta bir savaş alanını andırıyor. Yeni kurulacak binaların temelleri sağlam bir zemine oturtulmaları için yerli iri kayaları inşa makineleri söküp atıyorlar. Merkezden uzak köyler için Belediye Başkanı Aydın Osman: Belediye’nin içme su ve yol sorunları son on yılda çözümlenmiştir. Yönetmenliğin önünde duran bir numaralı vazife de buydu zaten. Son iki dönem içersinde köy yollarına yılda ortalama 3 - 4 km. asfalt döşenmiştir. Hâlihazırda Çernooçene –Stremtsi yolu tamiratı yapılmakta. Gelecek yılın Nisan ayı sonuna kadar tarihi Perperikon Kalesi’ne giden yolun asfaltlanması bitirilecek. On dört kilometrelik bu yol bölümü ”Bölge Kalkınma Programı”’ndan finansa edilip 7 milyon leva tutarındadır. Ülkenin dört bir yanından Perperikon taş şehrini görmeye gelen turistlerin geçtiği bu yol cumhuriyet karayollarının bir parçası olmasına rağmen, yolun iyi bir durumda tutulması için Belediyemiz de kendi imkânlarınca desteklemektedir. Çünkü insanlar yolun kime ait olduğunu düşünmüyor, atlamak veya dolanmak zorunda kaldığı delikleri görüyor” dedi.
Sohbetimizin devamında Başkan Osman belediyelerin bugünkü durumuna da değindi. ”Hükümetin uygulamış olduğu ekonomik politika sonucu bütçe ayarına gitme zorunda kaldık. Halka hizmet vermekte güçlük çekiyoruz. Kesilmiş bütçeyle de olsa Dyadovsko (Dedeköy) köyüne ek su temin etme işlerini başlattık. Fakat bu mali kısıtlamalardan dolayı icracı firma ile ödemelerimiz gecikecek.
Avrupa “Köylük Bölgeler Gelişme Programı”nca sunular projelerden bir netice yok. Gelecek yıl Komuniga – Jenda - Bezvodno tamiratı yapılacak yol için bir haber yok. Bu program içeriğinde yeni imkânlar açılsa da, eski prosedürler kapanmadıkça, yeni bir proje sunmak imkânsız. Hâlihazırda bir durgunluk içindeyiz.
Çernooçene köy kanalizasyonu ve atık suları arıtma tesisatı için hazır projemiz var. Maalesef gerçekleştiremiyoruz. Çünkü yeni istemlere göre köy nüfusunun bin kişiden fazla olması gerekiyor. İşsizlik günden güne artmakta...”
Başkan Osman Belediyeler bu durumlarıyla çökerse, devletin de çökeceğine kesin olarak inanıyor. Ve sonunda Sayın Başkan dedi ki, “Belediyeler bir devletin belkemiğidir. Bunu yetkili kişiler unutmamalıdırlar!”

Kaynak: Durhan ALİ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS