Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
YUNANİSTAN - BULGARİSTAN İLİŞKİLERİ YENİ BİR DÖNEME GİRDİ

YUNANİSTAN - BULGARİSTAN İLİŞKİLERİ YENİ BİR DÖNEME GİRDİ

19 Kasım 2010

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’un daveti üzerine Bulgaristan’a iki günlük resmi ziyarette bulundu. İki ülke arasında iyi komşuluk ilişkilerin uzantısı olarak ziyarette değişik konular masaya yatırıldı.

Enerji alanında ortak projeler, yeni sınır kapılarının açılması, ticari ilişkileri geliştirme konularına da ağırlık verildi. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile düzenlenen ortak basın toplantısında “Dimitrovgrad-Komotini sistemler arası doğalgaz bağlantısı çalışmalarının hız kazanması çok önemlidir” dedi. Georgi Pırvanov, Yunan meslektaşı ile iki ülkenin yararına olan “Güney Akım” doğalgaz projesini görüştüklerini belirtti. Pırvanov’a göre, sadece Yunanistan’ı değil tüm bölgeye hizmet verecek sıvılaştırılmış gaz terminalinin kurulması çok önemli. Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki geniş boyuta ulaşan ikili ilişkilerden memnuniyetini dile getirdi. Yunanistan Cumhurbaşkanı, görüşmelerde enerji alanındaki işbrirliğini, Batı Balkanların Avrupa Birliğine katılımın ve Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerini ele aldıklarını söyledi. Karolas Papulyas Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü. Papulyas, ekonomik krizden doğan sıkıntılara rağmen, ikili ilişkilerin gelişmesine zemin yaratıldığını öne sürdü.

Borisov ise “Yeni sınır kapıları açma yolunda yoğun çalışmalarımız var, iki ülke işbirliği özellikle doğalgaz hatları sistemler arası proje kurma yolunda devam ediyor” dedi. Turizm ve tarım alanlarındaki işbirliği olanakları da görüşmede ele alınan konular arasındaydı.
Burada dikkati çeken bir durum daha ortaya çıktı. İlk defa müzakerelerde Burgas- Aleksandrupolis doğalgaz hattı projesi ele alınmadı. Sofya ve Atina’nın Rusya destekli projesi olan bu hat, Rus gazını Karadeniz’den Burgas’a oradan da Ege’den Dedeğaç, Aleksandrupolis’e sevki öngörülüyor. Çok reklamı yapılan bu projenin ele alınmaması özellikle çevreciler ve Çevre Bakanlığı’nın bazı itirazlarına karşın şimdilik askıya alınmış gibi görünüyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Drutsas, Bulgaristan’ın Shengen alanına tam üyelik niyetlerine destek ifade etti. Papulyas’la beraber Bulgaristan ziyaretinde bulunan Drutsas, Avrupa’nın Yunan - Türk sınırında kontrol ve gözetim misyonunda Bulgar birimlerinin sağladığı destek için teşekkürlerini iletti. Karolos Papulyas ve Georgi Pırvanov, Bulgar-Yunan İş Forumunun açılışını yaptı.

Yazı: Atanas Tsenov
Türkçesi: Sevda Dükkâncı

Kaynak: bnr


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS