Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
ÇİFTÇİLER, 30 YILLIK MAKİNE İLE ÇİFTÇİLİK OLMUYOR, DİYE YAKINIYORLAR

ÇİFTÇİLER, 30 YILLIK MAKİNE İLE ÇİFTÇİLİK OLMUYOR, DİYE YAKINIYORLAR

27 Kasım 2010

Miladinovo /Dedeler/ köyünde oturan Aygün Ali Cevdet 15 senedir çiftçilikle uğraşıyor. Şimdilerde 51 inek 30 danaya baktığı çiftliği var. Genç adam bu işe 10 inekle el atıp iki gün öncesi 1300-er levaya aldığı 2 inekle 81’e yükselttiğini belirtti. Hayvancılıkta pek kazancın olmadığını söyleyen çiftçi, yine de bereket versin, dedi. „Biz para olarak hesap tutmuyoruz, çünkü bir şey artırma imkânı yok. Kârı haneyi geçindirmekte görüyoruz. Alternatifimiz olmadığı için hayvancılığa devam edeceğiz”, diye altını çizdi. Her sene devletten Tarım Arazileri Tanımlama Sistemi üzere hayvan başına yardım alıyorlar-geçen sene 100 levaymış. Bu sene ise daha salınacak para miktarı önümüzdeki ay belli olacak. Fakat bu paralar bir şeye yetmiyor. Hayvanlarla daha hanımı ve babası meşgul oluyorlar. Aile her işi kendisi görüyor- inekleri sağıyorlar, hizmet veriyorlar, gerektiği zaman tedavi ediyorlar. Daha traktörle yer sürüyorlar, tahıl bitkileri yetiştiriyorlar ve böylece hayvanların yemini üretiyorlar.
Aygün Cevdet „Yer işleriyle î kadar zorlanmıyoruz ne kadar ilkbahar geldiğinde Tarım Müdürlüğü’nde süren ağır bürokrasi sisteminin yarattığı uzun işlemlerden. O zaman bir ay boyunca yer çizdirmekle uğraşıyoruz”, diye yakındı. Çiftçi birleşmeleri kurma konusunda „İnsanlarda yeteri derecede hayvan yok. Otuz koyunla çiftçi olunmaz”, dedi. Çiftçilikte kullanılan makinelerin önemine dikkat çekti. „Otuz yıllık makinelerle çiftçilik olmuyor. El âlem onları hurdaya veriyor. Biz onlarla iş yapmaya çalışıyoruz. 60 beygir gücüne sahip makinelerle çalışmak başka, 100 beygir gücü ile bambaşka. Çünkü bizim işlediğimiz topraklar çok ağır”, diye ekledi. Üç yıldır aldığı para yardımlarını makinelere verdiği anlaşıldı. Sadece geçen sene 35 000 leva harcamış. Fakat artık tarımcılık için geçerli bütün araçları gösterdi-toprağı kabartma, sürme, ot biçme, ot toplama, balya sıkma makineleri. „ Bàê, bunların hepsi ikinci el makine. Bazılarını Yunanlıdan, bazılarını da Türk’ten aldım. Yunanlı neden buraya gelip bizden almıyor. Avrupa Birliği üyesi olduğumuzu ne zaman hissedeceğiz!”, diye iktidara soruyor. Bu günlerde iklimin uygun olduğu halde 100 dönüm buğday ekecekler. Aygün Cevdet’e göre tarımcılığın gelişmesi için devletin çiftçilere el uzatıp daha büyük miktarda para yardımı sağlaması şart. Makine alma imkânı yaratan tarım programları da onlara elverişli şekilde sunulmalıdır. Çünkü onun ifade ettiği gibi „Hayvanları besleyecek olan makine”. Bu bağlamda hükümetin çiftçilere düşük faizle kredi vermesini ve ya yeni bir kanun kabul edilip dağlık ve tepelik bölgelerde hayvancılık yapan insanlara ayrıcalık tutulmasını önerdi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS