Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
ROMANYA İZLENİMLERİM

ROMANYA İZLENİMLERİM

28 Kasım 2010

Bulgaristan’ın hoşgörü ve medeniyetler başkenti Kırcaali Belediyesi, Romanya’daki aynı değerleri paylaşan, Mecidiye Belediyesiyle “KARDEŞ” şehir protokolünü 26.11.2010 tarihinde Mecidiye’de imzaladı.

Evsahipleri anlatılmaz bir mısafirpervevlik gösterdiler. Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis başkanlığındaki heyette, iki yardımcısı, meclis üyeleri ve din adamları- bölge müftüsü ile Peder Petır yer aldılar.

4 gün süren misafirliğimiz esnasında bizleri başkentlerindeki muhteşem meclis binalarını gezdirdiler, Senato başkanlarıyla tanıştırdılar, Senato oturumuna aldılar, canlı yayında sunulan toplantıları esnasında Senato Başkanı tarafından “ Kırcaali heyetine hoş geldiniz” diyor kardeşliğin güzelliklere vesile olmasını diliyoruz, samimi selamlamalarını sundular. Aslında Meclis binaları dünyanın en görkemli, en pahalı binası iken, büyüklük açısından Pentagon’dan sonra ikinci yerde olduğunu öğrendik.

Heyetimiz Kırcaali’den 23.11.2010 -Salı sabahı yola çıktı. Yol üzeri Şumnu’daki tarihi ve kültürel değeri olan Topmbul Camii ve Nüvvab Okulu ziyaret edilerek, program renklenmiş oldu. Heyet Salı akşamı Büküreşt’e misafir edildi. Çarşamba günü Meclis binası heyecen ve hayretlerle ziyaret edildi. Ardından Mecidiye’ye geçildi. Orada tarihi bir camii ile kilise ziyaret edildi. Köstence de de program aynı kıvamda devam etti, Vali yardımcısı ziyaret edildi.

Din adamı olarak beni en fazla etkileyen, bundan dolayı da sizlerle paylaşmak istediğim iki hoşgörü örneği oldu.

Mecidiye’deki Peder Petır Kilisesi 101 yıl öncesinde Müslüman Belediye Başkanın gayretleriyle yaptırılırken, Köstence’deki Kral camii de Hıristiyan bir Kral tarafından Müslümanların hizmetine yaptırılarak sunulmuş. Hayret dimi ?!

Ve gezi dönüşünde Başmüftülüğün Gencev’in adamları tarafından hile ile ele geçirilmesi. Birlik gösteren Müslümanların katılımıyla savcılık tarafından çıkartılmaları.

Ne zamana kadar? Müslümanlara geçmişi belli olan, çizgisi belli olan, Bulgaristan Müslümanlarına tarifi imkansız zararları olan bir adamı başlarına getirmeye uğraş içinde olanlar olacak? Başmüftülük çalışanlarına polislerin yaklaşımı ““Durumdan memnun değilseniz ülkeyi terk edin!” hangi mantığın karıdır bu ifadeler? Biz bu ülkenin erdemli vatandaşlarıyız. Her insan gibi huzuru hedefleyen...

Çok kültürlülük eserlerini biraz okumalıyız, karşıdakini hakkı olan dini vecibeleriyle, kültürel değerleriyle kabul etmesini öğrenmeliyiz... Aslında dünya artık küçük bir köye dönüştü, küreselleşen- modern diye nitelendirilen dünya vatandaşlarıyız.

Ve dünya kimliğinde en hayırlı insan, insanları en çok seven, onlara faydalı olan olmalıdır.
Çok kültürlülük, hususunda Bulgaristan’da başarılı olarak Hasan Azis başkanımızı nitelendiriyoruz, diğer bölgeler Kırcaali şehrini Hasan Azis çizgisinde örnek almalı diye düşünüyoruz. Bundan dolayı medya vasıtasıyla, resmi bayram ve günlerde bizleri peder Petır’la davet ettiklerinden dolayı, ziyaretlerine de hakeza din adamlarını aldıklarından dolayı Teşekkürler ediyoruz, Yüce Allah’tan sağlık afiyet temenni ediyoruz.

Bu arada Mecidiye belediyesiyle kardeş belediye olmamıza en büyük katkısı olan “Ömer Lütfi” Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmed beye ve Müdür Müzekki Ahmet bey’e de teşekkürlerimi sunuyorum. Nitekim folklor ekipleri yıllar yılı oradaki kültürel faaliyetlere katılarak Bulgaristan’ı uluslararası platformda tanıtmışlar, oraları da tanımışlar. Ortak noktaların çok fazla olduklarını görünce Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis bey’e kardeş belediye olmamız gerektiğini vurgulamışlar, onay alınca bu düşünce hayata geçirilmiş oldu. Vel hasıl HAYIRLISI OLSUN ....

Bir ana babanın evlatları değişik düşünebilir, rasyonel düşünceyle kurulan kardeşlük ve dostluk hayırlara vesile olabilir.
Bir tarafta hoşgörülü Hasan Azis, diğer tarafta hoşgörülü Mariyan Yurdaçe...


Heyette yer almaktan memnuniyetini dile getiren
Kırcaali Bölge Müftüsü
Beyhan MEHMET

Kaynak: Beyhan MEHMET


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 276
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:35
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS