Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
ÇAĞIMIZIN TEDAVİSİZ HASTALIĞI AİDS

ÇAĞIMIZIN TEDAVİSİZ HASTALIĞI AİDS

02 Aralık 2010

1 Aralık Dünya AİDS’le Mücadele Gününe yankı getirmek için Kırcaali’de etkinlik

1 Aralık Dünya AİDS’le Mücadele Günü dolayısıyla Kırcaali’de etkinlik. Birleşik Çocuk Merkezi (ODK) nezlinde faaliyet yürüten Çocuk ve Gençlik Meclisi üyeleri, altıncısı olmak üzere 1 Aralık Dünya AİDS’le Mücadele Günü anısına etkinlik düzenlediler. Saat 11.00’de belediyenin önündeki meydanda bulunan anıtın etrafına toplanan gençler, bulaşıcı ve ölümcül olan AİDS ile mücadeleyi simgeleyen kırmızı kurdele dağıttılar. Kısa sürede 500 adet kurdele dağıtıldı ve HİV/AİDS (İnsan Bağşılık Yetmezliğ Virüsü/ Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) hakkında bilgiler verildi.

Geleneksel olarak Birleşmiş Milletler organizasyonu altında kutlanan 1 Aralık Dünya AİDS’le Mücadele Günü, akşam saat 18.30’da BÇM’nin salonunda “AİDS’e ”

Birleşmiş Milletler, gelecek 5 yıl içinde hiç bir bebeğin AIDS hastalığına yol açan HIV virüsü ile dünyaya gelmemesi hedefini belirlediklerini açıkladı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu - UNICEF'in 1 Aralık Dünya AİDS'le Mücadele Günü dolayısıyla yayımladığı raporda, virüs taşıyıcısı annelerin bu virüsü bebeklerine bulaştırmalarının önüne, 2015 yılına kadar alınacak tedbirlerle geçilebileceği yer aldı. Ancak bu hedefin gerçekleşmesi için çabaların artırılması gerektiği de vurgulandı. BM'nin verilerine göre dünya genelinde her gün 1000 HİV virüsü taşıyıcısı bebek doğuyor.

2010 AİDS Raporunda, hastalığın 80’li yıllarda ortaya çıkışından bu yana yaklaşık 30 milyon kişi hayatını kaybettiği belirtiliyor. Aynı şekilde dünya genelinde bu hastalığa kapılan 33 milyon kişinin üçte ikisi Afrika’da yaşıyor. Geçen yıl 2 milyon 600 bin kişi daha AIDS’e yakalandı.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS