Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
15 AY SONRA GELEN KARAR! KIRCAALİ İKİNCİ PAZARINA KAVUŞUYOR

15 AY SONRA GELEN KARAR! KIRCAALİ İKİNCİ PAZARINA KAVUŞUYOR

03 Aralık 2010

Nihayet “Sanayi Ürünler Pazarının” inşaatı yeniden başlayacak. 6 Aralık'ta taraflar arası protokolün imzalanması sonrasında, inşaatın kaldığı yerden devam edeceği, Belediye Başkanı Hasan Azis tarafından yapılan basın toplantısında duyuruldu. İçerisinde 54 dükkanı barındıracak bina “Meyve ve Sebze Pazarı” önündeki boş alana yapılacak. Aynı mimariyi taşıyacak olan yeni pazar tamamen özel kaynak kullanılarak gerçekleştirilecek.

Ağustos ayında ilk kazısı yapılan Pazarın inşa edilişi, Bölge İnşaat Denetim Müdürlüğü (RDNSK) ve Avrupa Birliği Tarım ve Kırsal Kalkınma Katılım Programı (SAPARD) Ajansı tarafından durdurulmuştu. Tarımsal ürünler pazarı, SAPARD Fonu katkılarıyla yapıldığından bulunduğu alana başka pazarın da inşa edilip edilemeyeceği konusunda belediye, Ajans'tan bu hususta görüş istemişti (kanunen görüş 1 ay içerisinde verilmeli). Ajansın görüşü 10 ay gecikince, belediye yetkilileri bunu inşaat yapımına - Evet olarak algıladılar ve Belediye Meclisi bu yönde karar aldı. Yüklenici şirket olarak “Karaman” Ltd. şirketi seçildi. Ağustos'ta inşaatın ilk kazısı yapılır yapılmaz, çalışmalar RDNSK tarafından durduruldu. Ertesi gün de SAPARD'tan bir komisyon denetime geldi. Olumlu cevap içeren Denetim raporu beş ay gecikti, ta ki 1 Aralık günü akşam saat 19.00'a kadar! Pazarın yapılmasına yeşil ışığın, Başkanın konuya açıklık ve çözüm getirmek için dükkan sahipleri, “Meyve ve Sebze Pazarı” temsilcileri ve belediye idaresi yetkilileriyle soruna çözüm bulunması için başkente gideceklerini duyurduktan sonra verildi.

Başkan Azis pazar yapımının 15 ay gecikmesini, iktidar partisi GERB Kırcaali Milletvekili Tsveta Karayançeva ve Belediye Meclis üyesi İvan Ognyanov'un konuya duydukları sözde “aşırı hassasiyet” ve sözde “aşırı endişeden” kaynaklandığını belirtti. Bu zaman zarfında sorumlu bakan, Ajans yetkilileri ve milletvekili Karayançeva ile görüşmeler yaptığını, ancak bunların herhangi bir sonuç vermediğini belirtti. Aynı şekilde Ajans'taki uzman çalışanlar üzerinde siyasi baskı ve korku yaratıldığına inandığını açıkladı. Devamında da iktidarın Kırcaali Belediyesine karşı uyguladığı yıpratıcı ve baskıcı politika ile güç gösterisi, değil kendisine, bölgenin gelişmesine ve halka zarar verdiğinin altını çizdi.

Normal şartlarda yapımı 75 günde tamlanacak pazar kış aylarında yapılacağından Nisan ayında hazır olacak. 2 kişi tarafından bilinçli olarak yapımına sekte vurulan pazardaki dükkan sahiplerinin kayıpları şayet telafi edilirse, ne şekilde ve kimler tarafından edileceği belli değil. Sadece adresin belediye ve yüklenici şirket olmadığı gerçeği apacık ortada.

Hasan Azis, kendisinin halk tarafından seçildiğini ve her ne olursa olsun ekibiyle birlikte proje üretmeye devam edeceklerini dile getirdi. İlave olarak da korkusuz ve kararlı bir biçimde hedef olarak belirlenen hizmetleri birer birer gerçeklemeye devam edileceğine ve bu gerçeğin herkes tarafından bilinip hazmedilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS