Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
ÜÇ BİN KİŞİYE AŞURE DAĞITILDI

ÜÇ BİN KİŞİYE AŞURE DAĞITILDI

18 Aralık 2010

Bugün dördüncü kez kardeş Bursa Osmangazi ve Kırcaali Belediyeleri Aşure Günü düzenlediler. Tatlı yiyeceği sıraya dizilen yüzlerce Kırcaalili’ye bizzat Belediye Başkanı Hasan Azis ve Osmangazi Başkan Yardımcısı Ayhan Sezer kendi elleriyle dağıttılar. Gerek Hristiyanlığa, gerekse Müslümanlığa ve de herhangi bir başka dine ait insanları bir araya toplayan gelenek Kırcaali’nin hoşgörü simgesine dönüştü. Aşure bayramı yeni pazarda resmi törenle açıldı. Açılışta daha kardeş belediyeden gelen heyet, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmed, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed ve Papaz Petır Garena yer aldılar.
İlk söz verilen Sayın Ahmed Aşure kelimesinin on türlü yiyecekten yapılan aş manası taşıdığını izah etti. İnsanlığın ikinci atası Nuh Aleyhisselam’ın tufan koptuğu sırada gemide kalan yiyeceklerden meydana getirilen aşure geleneğinin her dine hitap ettiğinin altını çizdi. Din adamı Aşure’yi “Hepimiz bir geminin yolcusuyuz. Bu geminin adı Bulgaristan. Bu yolculkta torbamızda ne varsa, paylaşmamız gerekiyor”, şeklinde değerlendirdi ve bu anlamında idrakiyle bizleri daha ileri bir noktaya taşımasını temenni etti.
Papaz Petır geleneksel Aşure bayramını organize eden Osmangazi ve Kırcaali Belediyesine teşekkür etti. Ayrı ayrı dinlerin temsilcileri tarafından diğer yerlerde bir nevi moda şeklinde kutlanılan Aşure’nin Kırcaali’deki gelenek halinde idrak edilmesiyle daha nice nice yıllar devam etmesini diledi.
Ayhan Sezer Kırcaalilere Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın sıcak selamlarını iletti. “Aşure kardeşliğin, dostluğun, paylaşmanın sembolü olarak çok güzel bir geleneğimizdir. Geçmişte Kırcaali Belediyesi’yle ortaklaşa önemli projeler geliştirdik ama bunlarla yetinmeyip işbirliğimizi daha da ileri götürmek istiyoruz”, diye altını çizdi ve gerçekleştirilen Aşure’nin daim olmasını diledi.
Hasan Azis konuşmasında “Aşure Günü Sofya’da bir otelde gerçekleştiriliyor, burada ise Kırcaali’nin en güzel yeri pazarında, halkıyla ve misafiriyle hep beraber. İşte bu yüzden Bulgaristan’da gerçek Aşure Günü’nü burada kutluyoruz, diye belirtti. Sayın Azis bu yıl 3000 kişilik aşure hazırlanıp Kırcaali, Momçilgrad ve Cebel Belediyeleri de olmak üzere il içerisinde dağıtılacağını açıkladı. Başkan „Aşure bütün dinden insanları birleştiriyor, bu yüzden bizim için çok önemli. Organizasyona katılan herkese teşekkür borçluyum, çünkü Aşure hepimize zorluk içeren anlarda birleşmemiz gerektiğini düşündürüyor”, diyerek sözünü bitirdi.
Asıl bayram Osmangazi’nin aşçısı Hacı Hikmet Cihanlı’nın eseri olan aşurenin dağıtımıyla başladı. İki din öncüsü adamların yan yana kazan başına geçmeleriyle Kırcaali’deki Aşure hoşgörü tufanı estirdi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS