Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
2010 SOSYAL POLİTİKADA DEĞİŞİKLİKLER YILI

2010 SOSYAL POLİTİKADA DEĞİŞİKLİKLER YILI

02 Ocak 2011

Geçen yıl içinde Bulgaristan’da sosyal alanda reformlar devam etti. 2000’de başlatılan değişiklikler sigorta ve emeklilik sisteminde çalışanların iş haklarını garantilemeyi amaçlıyor. Sosyal politika reformların bir kısmı hamile işçilerini annelik iznine çıkmalarına birkaç ay kala daha yüksek maaş üzerine sigortalayan hilekar işverenleri de kapsıyor. Böylece annelik izninde devletin verdiği aylık ücret daha yüksek oluyor, dolayısıyla Ulusal Sigorta Enstitüsü bütçesinde bu yeni anneye daha çok kaynak ayrılmış olacak. Mevzuatta yapılan değişikliklerle, hamilelik ve doğum tazminatı 6 aydan 12 aya yükseltildi. Hastalık için verilen tazminat süresi ise 18 aya yükseltildi. Artık hasta olan görevlinin rapor kullandığı günlerin ilk üç gününü NOİ değil de, işveren ödeyecek. Bu yeni uygulamayla sahte hastalık raporları azaldı ve NOİ- Sigorta Enstitüsü’nün tazminat ödeme yükü de biraz hafifletildi. NOİ- Ulusal Sigorta Enstitüsü, Ulusal Gelirler Ajansı ve Çalışma Müfettişliği teftiş ve kontrolleri çok düzenli yapıldı, çalışanlarını daha düşük maaş üzerinde sigortalayan ve maaşın diğer kısmını elden veren işverenler tespit ediliyor, diğer iş ihlalleri de ortaya çıkarılıyor.
NOİ Başkanı Hristina Mitreva:
“Bir yandan suiistimal ve ihlallerin önünü kesmek zorundaydık, onun dışında dürüst işveren ve işçileri de teşvik etmeliydik. Sosyal sisteme güveni geri çevirmek istiyorsak tek çare sıkı kontrol ve teftişler. Prensipleri belirlemek ve onlara itaat etmek, haklar ve sorumluluklar konusunda herkesin eşit olduğunu göstermek istiyoruz.
2010 sosyal sektördeki değişiklikler emeklilik reformlarını da kapsıyordu. 2000 yılında başlatılan üç basamaklı sigorta sistemi artık hem dayanışma basamağı, hem zorunlu emeklilik fonları, hem de 3. basamak olarak gönüllü emeklilik fonları uygulamasına geçildi. Parlamento bir süre önce Sosyal Sigorta Yasasında yeni düzenlemeler metinlerini kabul ederek, reformları sürdürme kararı aldı. Hristina Mitreva sigorta sistemine olan güveni geri çevirmeyi hedeflediklerini aktardı.
Uzun vadeli hedeflerimiz arasında Sosyal Sigorta ve Devlet Sigorta Kanunlarında değişikliklerle mali istikrara kavuşmaktır.
NOİ kaynaklarını ve gelirlerinin düzenlenmesi amacıyla 1 Ocak 2011 ‘den itibaren emeklilik sigorta payı arttırılacak. 2012 başından sonra 4 ay arayla 2020 yılına kadar emeklilik yaşı ve iş stajı da aşamalı olarak arttırılmaya başlayacak. Böylece kadınlarda çalışma süresi 37 sene, erkeklerde ise şimdiki 37 yerine 40 yıl olacak. Emeklilik yaşı da kadınlarda 63, erkeklerde ise 65 olacak.

Kaynak: bnr


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Papazı Der ki... 2011-01-02 12:34:03
BNR'den inciler:

garantilemeyi amaçlıyor...
hilekar işverenleri de kapsıyor...
Prensipleri belirlemek ve onlara itaat etmek...
sigorta sistemine olan güveni geri çevirmeyi hedeflediklerini aktardı...

Anlaşılan BNR'nin tercümanları da pek liyakatlı değil.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS