Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgarların üçte biri kendini Avrupalı hissetmiyor

Bulgarların üçte biri kendini Avrupalı hissetmiyor

10 Ocak 2011

Avrupa Birliği’ne 2007 yılında katılan Bulgaristan’da ASSA-M adlı bir kamuoyu araştırma şirketinin yaptığı anket, vatandaşların üçte birinin kendilerini Avrupalı olarak hissetmediklerini gösterdi.
Sosyolog Mihail Mirçev ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili İliyana Yotova’nın sonuçlarını duyurduğu araştırmaya göre Bulgaristan vatandaşlarının sadece yüzde 25'i kendini "Gerçek Avrupalı" olarak görüyor. Ankete katılanların yüzde 41'i kendilerini “Biraz Avrupalı" olarak hissettiklerini ifade ederken, Yüzde 16'sının da “Kendimi Bulgar olarak hissetmiyorum" yanıtını verdi.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2011-01-10 23:47:45
Bak bazı bulgarlarla ortak noktamız varmış, gördünüz mü? Ben de kendimi hayatta avrupalı hissetmedim arkadaş. Yemin billah öyle aga! Hatta bu konuda kendimi bir kere bile hiç zorlamadım .

Avrupaı neyse ben onun tam zıddıyım arkadaş. O iyi derse ben kötü derim, o ak ben kara. Siyaset konularında da aynı yönteme göre tavır alırım. ve başım hiç ağırımaz.

Baktım Boyko ve bulgar milliyetçileri Ahmet Doğan'a saldırıyor, hemen Doğan'dan tarafa tutum alırım. Tersi olsun, emin olun o saat en büyük duşmanın Doğan oluverirdi.
Tarihten sayfalar 2011-01-11 00:24:18
10 Ekim 1917. Türkiye’nin doğusunda bir Kürdistan ve bir Ermenistan devletini haritalara koyan ABD başkanı Wilson, çalışma arkadaşı Albay House ile yazışıyor.

‘Türkiye bütünüyle ortadan silinmeli. Barış Konferansına kadar bekleyemeyiz!’diyor.

Albay House cevap veriyor:

‘ Türkiye’yi galip devletler arasında paylaştıracağımıza, IRKLARA GÖRE ÖZERK YÖNETİMLER KURMAK daha akıllıca!
H.Efendiev 2011-01-11 10:33:31
Bulgarların 1/3 'nin kendilerini Avrupalı hissetmemeleri doğrudur. Avrupa tarihi XXI. yy. da yeniden yazılınca Avrupalıların Bulgarlara ettikleri daha da ortaya çıkacak.

Örnekleyelim. Rus yazar Radi Fiş 35 yılını Bulgaristan da dahil, Tuna boyları savaş tarihini araştırmakla geçirmiş. Kaleme aldığı BEN DE HALİMLE BEDRETTİNİM tarih araştırma eserinin 38. sayfasında şöyle yazıyor:

BİR KALPTE İKİ SEVDA OLAMAZ

"Pek çok Bulgar köyünü kılıçtan geçirip ateşe veren ve Tunaya dayanan Batılıların Haçlı Orduları , tam 16 gündür Nikopol (Niğbolu) kentini kuşatma altında tutuyordu. On altıncı gün Sultan Beyazid'in devlet gücü kuşatma altında can çekişen Bulgarların yardımına yetişmişti. Geniş bir vaadinin ortasındaki haçlı düşman karargahını yok etme ve Bulgarları bire dek ölümden kurtarma emri vermişti Beyazid."

Bizim tarih kitaplarımızda ne yazıyordu. Hatırlayın lütfen.

Her şeyin bir yeri bir zamanı vardır. Belki Avrupa tarih kitaplarının da yeniden yazılma zamanı gelmiştir. Zaten tarihsel gerçekleri hep aynı kitaplardan okursak, problemlerin % 80 ni çözülmüş olur.

FES: TARİH BİLEN AKILLIDIR.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS