Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Müslümanları milli kongre düzenliyor

Bulgaristan Müslümanları milli kongre düzenliyor

14 Ocak 2011

12 Mayıs 2010 yılında Sofya Temyiz Mahkemesinin karalıyla eski komünizm döneminde polis ajanlığı yapan ve Bulgaristan Müslümanları tarafından istenmeyen Nedim Gencev Yüksek Şura Başkanı olarak göreve getirilmişti. Bu kararı protesto etmek için ve Müslümanlar tarafından seçilen Başmüftü, Yüksek Şura Başkanı ve Şura Üyelerini desteklemek için tüm Bulgaristan çapında yürüyüşler düzenlendi. Bu tepkilere rağmen hükümet Müslümanların durumuna duyarsız kaldı. 2009 yılında yapılan Bulgaristan Müslümanlarının milli kongresinin Sofya şehir mahkemesi tarafından kayıt edilmemesi hukuki problemler yarattı. Bir yandan halk tarafından seçilen Başmüftü tescil edilmiyor, diğer yandan ise Müslümanlar tarafından istenmeyen Gencev şura üyelerinin çoğunun vefat etmesi sonucu şura toplantısı oluşturamıyor. Bu problemin çözüm formülü olarak üyelerin çoğu Türklerden oluşan Halk ve Özgürlükler Hareketi Meclise bir kanun tasarısı sundu. Ancak bu problemin çözümünü istemeyen iktidar partisi ve onun destekçisi olan aşırı milliyetçi Ataka partisi tarafından reddedildi. Müslümanlar tarafından seçilen Başmüftülük heyeti her ne kadar halk tarafından sevilmese de toplumun ıslahı için Gencev ile birlikte milli kongreye gitme önergesi sunmuşlardır. Ancak Nedim Gencev önceden kabul etiği halde daha sonra halk tarafından seçilmeyeceğini düşünerek bu öneriyi reddetti.
En son aldığımız bilgilere göre halk tarafından seçilen Bulgaristan Müslümanları yüksek şura heyetinin kararıyla 12 Şubat 2011 yılında Sofya Dedeman Otel’de Bulgaristan Müslümanlarının Milli Kongresi yapılacaktır. Kongrenin gündeminde yeni tüzüğün kabul edilmesi ve yeni şura seçimi yapılması ön görülüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Papazı Der ki... 2011-01-14 09:57:30
Derin devlet ve Gencev aşalığı tarafından bir numara yapılmazsa yakında bu münafıktan kurtuluruz
TARAFSIZ 2011-01-14 11:50:36
Bu aşağlık şerefsizötesi yaratık-Nedim çıkardığı Müftülük sorununu Türkiye'nin çıkardığını idda etti bir tv programında.Herif hala Jivkov döneminin inkacı ve iftiracı dilini kullanıyor,en kısa zamanda bu yaratık güvenli bir tımarhaneye kapatılmalıdır.
H.Efendiev 2011-01-14 13:20:37
Ulusal Müslümanlar Konseyi mahkeme kararını bozabilir mi? Hayır. Bozamaz!

Toplanacak olan Ulusal Bulgaristan Müslümanlar Kongresi'nin kararları hangi durumda geçerli sayılır?

Yüksek Mahkeme Kararı ancak tarafların aralarında imzalanacak bir uzlaşma protoku ile geçersiz kılınabilir. Bu protokole Kongrenin alacağı yeni kararlar ve seçeceği Başmüftü ve BG Müslümanları yönetim organlarının mahkemede kaydedilmesine N. Gencef'in itiraz etmiyeceği maddesi özel olarak işlenmelidir.

Böyle bir durumda uzlaşma komisyonu çalışmalarına devam ederek ortak noktalar üzerinde mütabakat sağlanması yollarını açmalıdır. BG Müslümanlarının Anayasal bir hakkı kullanma hakları kutsaldır ve engellenemez.
Uzlaşma komisyonu mutabakat tutanağını imzalamadan, daha önceki durum, yani Kongre kararlarının Sofya Şehir Mahkemesi'nde tescil edilmesi yolu kapalıdır.

Dolap beygiri gibi dönmeye ve dünya önünde rezil olmaya devam ederiz. Bu konuda fikirlerimi daha önce de beyan etmiştim.
Perperek Papazı Der ki... 2011-01-14 14:12:16
Nöyli antlaşması'nın 54. Maddesinde

ARTICLE 54.

Bulgarian nationals who belong to racial, religious or linguistic minorities shall enjoy the same treatment and security in law and in fact as the other Bulgarian nationals. In particular they shall have an equal right to establish, manage and control at their own expense charitable, religious and social institutions schools and other educational establishments, with the right to use their own language and to exercise their religion freely therein

Azınlıkların Bulgarlar gibi kendi dini kuruluşlarını kurma yönetme ve kontrol etme hakkı vermiştir. Papaz ve Patrik gibi seçimlerde Bulgarlara kimse karışmıyorken Türkler'e mahkeme; "dur bana sormalısın!" diyor. İnsan haklarına açık müdahale olan bu uygulama mağdurlar tarafından daha ciddi bir şekilde ele alınması gerekir.

Bulgaristan Anayasası'nın 7. Maddesinde ise

"Devlet, devlet organlarının ve görevlilerin yasadışı eylemlerinden doğan zarardan sorumludur."

Yani Bulgaristan devleti mahkeme aracılığı ile azınlık haklarına yasadışı olarak karıştığı eylemden sorumludur.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS