Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Basın duyurusu

Basın duyurusu

22 Ocak 2011

Gazetenizde, Bulgaristan Başbakanı Sayın Boyko BORİSOV’un ülkemizde bulunan STK’na davet göndererek görüşme talebinde bulunması üzerine çıkan tartışmalar tarafımızca titizlikle takip edilmektedir.

Davet Bulgaristan başbakanından gelmiş ise,

1. Öncelikle daveti alan dernek yönetimi konuyu bağlı bulunduğu federasyon yönetim kurulunun gündemine getirerek, görüşmeler ile ilgili yetki isterse çalışmalarına bu şekilde devam eder veya federasyon yönetim kurulu çalışma komisyonu kurar ve komisyon bu çalışmayı yapar. Bu federasyon başkanına emir komuta zincirine bağlı olmak değil, tam aksine kişileri devre dışı bırakarak kurum ve ekip çalışması yapmak anlamına gelir. Balkan Rumeli Federasyon başkanının itirazı kurumsaldır ve genel kuruldan aldığı temsil yetkisinin gereğini yapmaktır. Ayrıca 5253 sayılı dernekler kanun’unda bunu gerektirir, aksi taktirde federasyonlar kurmanın ve ekip olarak çalışmanın bir gereği ve anlamı kalmaz. Böylece kimse şahsi hareket etme imkanı bulamaz ve gereksiz tartışmalar yaşanmaz.

2. Bulgaristan Başbakanı Sayın Boyko BORİSOV gerçekten sorunlarımızı çözmek istiyorsa, Bultürk derneğimizde dahil olmak üzere kendisine diğer STK’ lar tarafından sunulan dosyaları açıp okuması yeterlidir. Baş müftülük sorununu çözsün ve Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına yönelik hazırlanan yeni seçim yasasından vazgeçsin, ondan sonra görüşme talebinde bulunsun. Bu aşamada tekrar görüşme yapmasına gerek yoktur.

3. Bulgaristan’da 1984 asimilasyonu ve sürgünler başladığında yaşananları dünya ve ülkemiz gündemine taşıyan gösteriler düzenleyen Bursa Balgöç, İzmir Balgöç , Kocaeli Baltürk, Sakarya Bal-Göç ve diğer dernekleri ve 1987 yılında kurulan Balkan Göçmen ve Mülteci dernekleri Federasyonu, İstanbul Rumeli Federasyonu, Edirne Bal-TÜRK Federasyonu, Eskişehir Muhacirler Federasyonu ve en önemlisi BALKAN RUMELİ TÜRKLERİ KONFEDERASYONU varken bunları görmezlikten gelmek çok inandırıcı olmamaktadır.

4. Ülkemizde yapılan seçimler öncesi birilerine siyasi ikbal hazırlamak adına acaba Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı seçimleri düşünüldüğünde sorunları çözmek amacı taşımadığına inandığımız Sayın BORİSOV’ a farkında olmadan siyasi ikbal hazırlamak “Meyve veren ağaç taşlanır “ misali vererek Balkan Rumeli Federasyonunun başkanını ve kurumunun uyarılarını dikkate almamak ne derece doğrudur. Amacınız ülkemizde kimseye siyasi ikbal hazırlamamak ise aynı hassasiyeti Bulgaristan için göstermeniz gerekmez mi Sayın Bultürk yöneticileri.

5. İki ülke arasındaki sorunların çözümü için kurulan komisyonların çalışmalarını engelleyen bir hükümetin Bültürk'ü muhatap alması düşündürücüdür.
6. Bu davranışınızla kendinizi Türkiye’de yaşayan Bulgaristan Türkleri’nin tek temsilcisi olarak lanse etmeniz kabul edilemez.

Bultürk ailesi olarak bugüne kadar yaptığınız katkıları göz önünde bulundurarak, asimile edilmeye çalışılan, zulüm gören, en temel sosyal ve kültürel haklarından mahrum bırakılmış bir toplumun temsilcileri olarak siyasi ikbal sağlamamak adına bu görüşmelere başlamamanızı, sorunların çözümünde samimi olduğuna inanmamız için Bulgaristan Başbakanı Sayın BORİSOVun çözüm için bir adım atmasını ve seçilmiş baş müftümüzü görevinin başına getirmesini ve yeni seçim yasasından vazgeçmesini beklemenizi umut etmekteyiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Saygılarımla,
Zürfettin HACIOĞLU
Edirne Balkan Türkleri Federasyon Başkanı,
B.R.G.K Başkan Yardımcısı

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Murat Ulu 2011-01-22 17:18:09
sayın başkan cevap vermek için bence boşuna kendini yormuşsun.Adı geçen dernek yöneticileri kendi reklamlarını yapmak için balon bir haber uçurdular.Çünkü kasım ayından beri bu mevzu ortada .ne giden ve ne de bunları kabul eden.Becerebilselerdi çoktan giderlerdi.Benim anladığım sizin de yazdığınız gibi dernek başkanı herhalde 12 haziran seçimlerinde biryerlerden aday olmaya çalışıyor.Bu nedenle sahneye çıkıp ismini parlatmak istemiş olabilir.
kircaalili 2011-01-22 19:00:41
BULTÜRK derneği reklam neden yapsın ki başkan aday çıkacaksa çıkar sizler zaten desteklemiceksiniz ki neden böyle birşey yapsın çok saçmalıyorsun murat kardeş.BULTÜRK derneğinin bugüne kadar olan faailiyetlerini bir incele bakalm neler göreceksin??? görebilirsen tabi.BULTÜRK'ün reklama ihtiyacı yok yeterince adı şanı biliniyor hem Bulgaristan'da hem Türkiye'de hem de Türk Dünyasında... Merak ediyorsan yaz googleye bultürk diye ordan sadece araştır yeter sana...
Berk'e 2011-01-22 19:23:36
Berk bu fikrinizi ÜÇÜNCÜ KUŞAK TEORİSİ açısından açma zahmetinde bulunurmusunuz.

Başka bir açıdan bakılınca "göçmenler" ile Bulgaristan'da kalan kardeşlerin hakim tutumu arasında benzerlikler aramak yerinde olur mu?

Verdiğin örneklerde de izlendiği üzere, gerçek Türkleri işi neden hep başkalarına devretmeyi, yaptırmayı ve kenarda durmayı tercih ediyorlar?

Yazdıkların gerçeği yansıtıyorsa Makedon haydutları ile İttitçılar birlikte hareket etmişler. Öyleyse aralarındaki ayrılma ve cepheleşme noktası hangisi olmuştur?

Almanlarla itifak ve Rumeliden bir parçadan vazgeçilmesi bir gizli anlaşmada mı yer almıştır, yoksa daha sonraki tarihsel gelimlerin bir doğal sunucu mudur?

Bazı tarih kitapları Osman Paşa'nın sebateyis, dönme olduğunu yazıyor, bu da mı doğru?

Çok oldu ama, taşı kaldıransen oldun:


"31 mart olayı dikkatle incelenirse bugün çok daha iyi anlaşılır, o tarihlerde de İngiliz ve dış destekli Türk ulusçuluğuna karşı Şeriatçı ve Kürtçü öğelerinde bulunduğu güruh din elden gidiyor diye isyan çıkarmış şehirde, çoğunluğu Rumeli Türkleri olan İttihatçı avına çıkmış ama Selanik'teki 3. ordunun İstanbula gelip bu direnişi tek kelimeyle süpürmesi sonucu son bulmuş ve isyancıların elebaşları ölüm cezasına çarptırılmıştır.

Günümüzde de Balkan Türklerinin hala vazgeçmediği Türk milliyetçiliği ve Atatürkçü olmaları hala rövanş isteği uyandırıyor birilerinde sahiden şu an Türkiye'de yaşananlar neydi ki ? "
Ziyafettin Fırıldak 2011-01-22 19:59:00
Kalkmışlar, güzel Memleketimiz Bulgaristan'ın ismini bile derneğinin tabelesına koymaktan çekinenler Bultürk'e dil uzatmakdan usanmadılar.Azis, faşist ruhlu, gardaşlarımız,artık anlasanıza, bu işler cabalamakla,ter dökmekle düzeliyor.Öylesine gravatı takıp,takım elbise giymekle, kürsülerden nara atmakla olmuyor.Bu son basın açıklaması iki devletin tarihinde bir kara leke olarak kalacaktır.Gülermisin,ağlarmısın...
gorevini ogren yeter 2011-01-22 20:27:33
Sayın Baskan sizler federasyon baskanı olarak koskoca Konfederasyonunuzun bile ismini ezberleyememişsiniz.
Yazı yazmaktan sa neler yaptınız, tüm dernek, federasyon ve konfederasyonlar bunları yazın.
Yeterin artık sizilerin saçmalıklarınızdan bıktık.
Başarının sırını sizlere soyleyeyım calışmak, çalışmak yine çalışmaktır. Bunu bilin diğer konusmaları da bos olanlar yapacaktır bunlara gerek yok.
kadir 2011-01-22 20:27:46
BULTÜRK derneği cizmeyi aşmış, hainlik sınırlarını zorlamıştır. Yaptıkları tam bir rezalettir. Bulgaristan türkünün şerefine leke sürmüşlerdir. Utanmazlar.
Kırcalı Ekrem 2011-01-22 23:15:15
hiç olmazssa adınızdaki ...türk ifadesini kullanmayın.sadece bul kalsın.böylece polemikler de sona erer.
Öz Hakiki Kırcalılı 2011-01-22 23:45:22
Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu'nun İstanbul ayağı olan Rumeli Balkan Federasyonu'na dil uzatanlar bir düşünsünler bakalım "Örgütlü Yapı" içinde hareket etmeleri onlara ne kazandırır ne kaybettirir diye.Doğru mantık yürütseydiler bu yapının onlara güç katacağını bilmeleri gerekirdi.Kendilerini ulvi bir davanın temsilcisi gibi gösterip Rumeli Balkan Federasyonu'nu hiçe saymak aptal ve hainlik içinde olanların yapacağı bir iştir.Onlar sorunları çözmeyi değil sorun yaratarak biz bundan ne çıkar elde ederiz düşüncesi ile hareket etmeye devam ettikçe örgütlü yapıların önemini daha iyi anlamamız gerektiğini ve bu yapılarda yer alıp onlarla birlikte hareket etmemizin önemini kavrarız.Hizmet aşkına sahip STK'lar Rumeli Balkan Fedrasyonu ve onun üyesi olduğu Üst Kuruluş Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu çatısında birleşerek Rumeli - Balkan ve tüm Türk Dünyası'nda Türk Milletinin hakları korumayı başarırlar.Buna laf edenlerin amacı kendi çıkarına hizmettir...
olgun 2011-01-23 01:38:33
Sn Hacıoğlu koskocaman tabelalar taşıyorsunuz Rumeli,Balkan Federasyonu,Konfederasyonu diye fakat adı küçük (sadece Bulgaristan),ama büyük işler yapan bir dernekle uğraşmaktan öteye geçemiyorsunuz.Azınız büyük laflar ediyor Federasyon,Konfederasyon gibi fakat beyniniz
bu tabelaların altını nasıl faaliyetlerle doldururuz diye düşünmek yerine çamur atmakla meşkül. Meşhur olmanın yolları Bultürk'le uğraşmaktan mı geçiyor yoksa. Tabelalarda ismini taşıdığınız topluma daha faydalı ve hizmet içeren faaliyetlere yönelseniz daha isabetli olur.Sadece koltuk sevdası ile başarıya ulaşmak kendini aldatmaktan öteye de gitmez. Çalış kulum senin de olur...
Bal-göç 2011-01-23 10:09:27
O dernek (bultürk) büyük işler yapmıyor büyük rezalet yapıyor. Nerden çıkartıyorsun?

Bulgarın ayaklarına gittiler, bir it gibi yaltaklandılar. Şerfsizliğin adı büyük iş ne zaman oldu?
can bos 2011-01-23 15:33:57
Kısaltılmış yazı yazarken parantez içinde ne anlamı olduğu ve bir kereye mahsus tam ismini yazı mesela STK okuyanların çoğu ne anlam taşıdığını bilmiyordur.
çizmeyi aşma lafı 2011-01-23 18:09:58
İsa’dan üç asır evvel Efes’te Apelle (Apel) isimli bir ressam yaşarmış. Büyük İskender’in resimlerini yapmakla şöhret bulan Apel’in en büyük özelliği, yaptığı resimleri halka açması ve gizlendiği bir perdenin arkasından onların tenkitlerini dinleyip hoşa gidecek yeni resimler için fikir geliştirmesi imiş.

Günlerden birinde sergiyi gezen bir kunduracı, Apel’in resimlerinden birini eleştirmeye başlamış. Çizme giymiş bir adam resmiymiş bu... Kunduracı önce çizme üzerindeki eleştirilerini kaydetmiş... Oradan resmin üst kısımlarına geçmiş, tam adamın pantolonunu eleştirecek, Apel perde gerisinden bağırmış:
- Efendi, haddini bil; çizmeden yukarı çıkma!
Hüsmen Aga 2011-01-24 12:40:30
Macırlar yine gündem yarattı. Konfederasyon çok yerinde ve doğru bir açıklama yapmış.Bu işlere soyunuyorsan isimsiz,cisimsiz , karanlıkta göz kırparak olmaz.Niye bu kadar dernek bu kadar emek verdi , bu oluşumları kurdu.madem bir camia içindesin işbirliği yapmayı da öğreneceksin.Daha düne kadar İstanbul valiliğine bile giremiyordun (yamağının Valilikten kovulduğunu herhalde inkar etmiyeceksin.Çünkü Mısır’daki sağır sultan dahi biliyor).

Adam güya prefesör olmuş ama rontgen değil film peşinde .Ya hoca sen hiçbir yerde görünmezdin , ne oldu başına taşmı düştü de birden sahneye çıktın ,anlamadık! Yoksa seçim hazırlığımı???Sen bu işleri iyi biliyorsun valla.Ama ekmek aslanın ağzında .adaylık öyle kolay lokma değil.Bak çok kaliteli adaylar var piyasada.Haa bi de sizin Karadenizli adaylarınız vardı sahi , onlaramı çalışacaksınız , yamağınla berabermi sahneye çıkacaksınız?Partiler de biliyor sizin daldan dala gezdiğinizi , nasıl yer bulacaksınız bu şartlarda?Aksi gibi ismet hastaneye düştü , şimdi kılavuz da kalmadı , haliniz pek yaman…
esek hr 2011-01-25 19:23:42
Husmen aga
Sızler bu ıslerı bıldınızı zannedıyorsunuz, bılseydınız 13 e razı olmazdınız.
O ısler aslanın azında oldugunu zanetmekle de kendınızı de ve pesınızden gıdenlerı de yanıltıyorsunuz.
Bız ASLAN egıtıcısıyız, kılavuz ıstersenız sızlerı de yonlendırebılırız. Fakat bır sartla once durust olmayı ogreneceksınız, dava arkadaslarınızı satmayacaksınız.
guresci 2011-01-25 21:30:06
Maske taktık; onu da indirdiler pes vallahi. Euzu billahi minneşşeytani ....tövbe tövbe şimdi anladım birileri varken şeytanın neden doğduğuna pişman olduğunu. Ben vicdanımla baş başa kaldım ve dürüst olacağıma, benencil olmayacağıma, çeşitli forumlarda kendime çeşitli sıfatlar almayacağıma, koltuk sevdalısı olmayacağıma, dava arkadaşlarımı satmayacağıma vicdan azabı çekmemek için ant içerim.
yasevı 2011-01-25 22:19:30
Sizler tartısmaları bırakında yarısa katılın
secimler geliyor adaylarınızın boylarını gorelım
burada yarıs yapında gorelım
türkiyede ve bulgaristanda kac vekil secebılyorsunuz bakalım
Refik Demir 2011-01-26 01:39:10
Sen hayatında bugüne kadar hiç aslan gördünmü de şimdi atıyorsun.Ufak at civcivler yesin.Kasım geliyor nereye kaçacaksın ey gafil kuş beyinli yamak.Bırak sahte isimle yazmayı adam ol adam.Bak konfederasyon her şeyi anlatmış,ama anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az...
Recep Eğilmez 2011-01-29 10:18:03
Konfederasyon yönetimi akılcı ve doğru konuşuyor.Derneklerimizi kendi çıkarı için kulananlara ve bu amaçla tazgah kuranlara fırsat verilmemeli.Ne idüğü belirsiz kişiler elinde bu işler yürümez.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS