Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6275 Lv.
GBP GBP 2.2188 Lv.
TRL TRL 0.2271 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Mart 2021
HABERLER » Kırcaali
Ehliman Çoban: Halka hizmet etmeye devam ediyoruz

Ehliman Çoban: Halka hizmet etmeye devam ediyoruz

01 Şubat 2011

Ehliman Çoban Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısıdır. Kendisi partinin kuruluşu 1990’dan beri etkin bir üyesidir. İki dönem HÖH Gençlik Kolları Merkez Konseyi Üyesi olup, üç dönem de Kırcaali Gençlik Kolları Başkanlığı’nı yapmış. 2009 yılında yapılan HÖH Kırcaali İlçe Teşkilatı konferansında Başkan Yardımcısı seçildi. Aynı zamanda ikinci dönem Kırcaali Meclis üyesi ve Ulaştırma, Bütçe, Gençlik ve Spor komisyonlarında yer almaktadır.

-Sayın Çoban, HÖH patisi önümüzdeki yerel seçimlere hazır mı?

-Partimiz şu an iktidarda olmamasına rağmen ülke genelinde büyük bir birlik ve beraberlik içinde bulunuyor ve seçimlere tamamıyla hazırdır. Tüm zorluklara rağmen partimiz halka gereken hizmeti vermeye çalışıyor. Bu da yerel yönetimin sayesinde oluyor. Özellikle belirtmek gerekir ki, Kırcaali örgütünün yerel seçimi kazanacağına hiç kimsenin şüphesi olmamalı. Son konferansta Belediye Başkanı Hasan Azis HÖH Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı seçildi. Sayın Azis ikinci dönem Kırcaali Belediye Başkanıdır. HÖH’ün yerel kuruluşları ve yandaşlarıyla birlikte Başkan Azis Kırcaali merkezinde sadece Bulgaristan’ın değil, tüm Balkanlar’ın en büyük projelerine imza atmış durumundadır. 25 bin metre kare üzerinde yapılan Kırcaali Pazarı projesi, Arda nehri üzerinde gerçekleştirilen “Su Aynası” projesini örnek verilebilir. Başka bir gururumuz 2011’de Başkan’ın büyük çabalarıyla Bulgaristan’da son 20 yılın ilk ve en büyük park projesi olan Arpezos Parkı’nın inşaatına başlanılmasıdır. Bu parkın da ülkede ve Balkanlar’da eşi ve benzeri olmayacaktır. Bizler, Meclis üyeleri olarak Sayın Azis’in tüm girişimlerini sonuna kadar destekliyoruz. Ayrıca Başkanımız iki dönemdir sadece şehre değil, Kırcaali Belediyesi’nin 118 yerleşim yerlerine de hizmet veriyor. Bilindiği gibi, GERB iktidarı başından beri ele aldığımız tüm projeleri durdurup bizleri suçlamaya çalışıyor. Fakat biz parti ve Belediye yönetimi olarak tüm suçlamalara rağmen, bilinçli olarak, bölge halkına hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu yönde yol, altyapı, su problemlerinin çözülmesi için çalışıyoruz. Belediye’ye bağlı 60 muhtarlığı partimiz yönetiyor. Belediye yönetimi 8 yılda bölgemizin su problemlerini % 80 çözmüş durumdadır. Gelecek dönemde ise yüzde yüz çözmeyi hedefliyoruz ve başaracağımıza eminiz. Eğer halkın hizmetine çalışmak suç ise, biz bu suçu işlemeye bilinçli olarak devam ediyoruz. Bu açıdan HÖH daima seçim kampanyası yürütüyor ve her an seçime hazırdır.

-Yerel yönetim hangi alanlara öncülük veriyor?

-Tabii ki, altyapı ve yol projelerinin dışında, spor ve kültüre de büyük önem veriyoruz. Bu nedenle muhtarlık olan köylerdeki okuma evleri ve kütüphanelerin hayatta kalması için büyük çaba sarf ediyoruz. Merkez köylerimize futbol sahaları yapıyoruz. Böylece gençlerin spor alanında gelişmelerine imkan sağlıyoruz. Örneğin, her yıl futbol turnuvaları düzenleniyor. Ata sporumuz olan güreşe de gereken önemi vermekteyiz. Geçmişte dünya çapında ödül kazanmış güreşçilerin yetiştiği Stremtsi köyündeki spor salonunu yeniledik. Kısa bir sürede oradan artık şampiyonlar çıkmaya başladı.

-Türk çocuklarının çoğunlukla Anadili’ni okumamaları acı bir durum. HÖH partisinin bu yönde görüşünü paylaşır mısınız?

-HÖH yürüttüğü siyasette eğitime büyük önem ve değer vermektedir. Çünkü eğitim, çocuklarımızın geleceğiyle ilgili bir alandır. Bu anlamda, bütün yerleşim yerlerindeki merkez okullarda, yeni nesillere doğru dürüst eğitim verilmesi için tamiratlar yapıldı. Maalesef, Türkçe eğitiminde şu anda büyük sıkıntı yaşanıyor. GERB iktidarı Bulgaristan’daki Türk azınlığının milli benliğine karşı üç noktada çalışmaktadır: din, kültür ve eğitim. Anadilimiz Türkçenin okutulmaması için hükümetten oldukça baskı var. Çünkü ülke içindeki 28 İl merkezinde bulunan Eğitim Müfettişliklerindeki Anadili veya Türk Dili Müfettişleri reform manasıyla görevden alındılar. Ama şunu belirtmek gerekir ki, HÖH bu konuya gayet ciddi bakıyor. Çünkü Türkçe eğitimi Türk halkının varlığını koruyup kültürünü geliştirmesi açısından büyük önem taşımaktadır. İktidar dönemlerinde olduğu gibi, Türkçe eğitimi üzere çalışmalar devam edecek. İnanıyorum ki, gelecekte hep birlikte bu problemi çözeceğiz. Burada velilere aile ortamında çocuklarına Anadili’nin değerini anlatıp, okulda okutulmasını talep etmeleri çağrısında bulunmak istiyorum. HÖH de bunun olması için gerekeni yapacak. Çünkü daha önce de belirttik ki, eğer Türk azınlığı Bulgaristan vatandaşlarıyla bütün hakları ve sorumluluklarını paylaşıyorsa, hiçbir iktidarın onların elinden dinini ve kültürünü almaya haklı yoktur.

-Hükümet tarafından kapatılan Türk Tiyatrosu ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

-Bulgaristan hükümetinin başına gelen GERB iktidarının kültür alanında reform yaptığını kesinlikle düşünmüyorum. Bu tamamıyla yanlıştır ve sözde bir reformdur. Çünkü Bulgaristan’daki 40 tiyatrodan sadece Kırcaali’deki “Kadriye Latifova”, Razgrad’taki “Nazım Hikmet” ve Smolyan tiyatroları kapatıldı. Diğer tiyatrolarda ne bütçe kısıtlaması yapıldı, ne de kapatıldı. Yani tiyatrolarda seçmeli olarak yapılan bu reforma kesinlikle karşıyız. Çünkü bu iktidar, Bulgaristan’da var olan yaklaşık 1-1,5 milyonluk Türk asıllı vatandaşın elinden kültürünü tamamen almış durumdadır. Fakat HÖH partisi bununla sadece razı olmamakla kalmayarak ve en yakın zamanda Kırcaali Belediyeler Birliği adında bir sivil toplum örgütü kurarak, yeniden Türk Tiyatrosu canlandırılacak.

-HÖH yerel politikasında işsizliğe yönelik adımlar atıyor mu?

-Belediye Başkanımız iş alanında bölgede yapılan yatırımlarla ilgili çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Kırcaali’de en son büyük yatırımı “Teklas” Şirketi yapmıştır ve bugün 300-350 kişiye iş veriyor. Şirket ayrıca yeni bir fabrika kuruyor, eylül - ekim aylarında faaliyete geçmesi beklenen bu fabrika daha 350-400 kişiye iş sağlayacak. Ayrıca Belediye’nin 250 bin metre kare alan üzerine Sanayi Bölgesi oluşturulması projesi hazır. Yurt içi ve yurt dışından yatırım yapmak isteyen bütün iş adamlarına Belediye tarafından kolaylıklar sağlanacaktır.

-Şuanki iktidarın yürüttüğü siyaset, ekonomiye nasıl yansıyor?

-GERB bütün sektörlerde yapılan çalışmalarda sorun yaratmaktadır. Sağlık ve eğitim sektörleri perişan bir durumdadır. Bulgaristan’da tütün sektörü, devlete ikinci yerde para kazandıran sektör olmasına rağmen şu anda tamamıyla batmış durumdadır. Tabii ki, HÖH bu konuda tepkisini veriyor. Tütüncülükle geçinen halkımızı kesinlikle destekliyoruz ve sonuna kadar destekleyeceğiz. HÖH yönetimi yerel teşkilatlarla birlikte devletin tütün sektörüne yardımcı olması için sonuna kadar çalışacak. Ayrıca çok sayıda seçmenlerimizin geçim kaynağı olan inşaat sektöründe de ciddi durgunluk yaşanmaktadır. Hükümetin durdurmuş olduğu inşaat projelerinden sadece Kırcaali’de yaklaşık 1 500 kişi işsiz kaldı.

-Bu yıl yapılacak olan yerel seçimler ile ilgili düşünceleriniz nedir?

-HÖH Kırcaali İlçe Teşkilatına bağlı 60 yerel Kurulumuz, 25 Gençlik Kolları Yerel Kurulları ile beraber tüm gücümüzle yerel seçimleri yine kazanmaya hazırız. Bu arada ben, şahsım ve siyasi görüşüm adına özellikle belirtmek isterim ki, Başkan Hasan Azis’in tekrar Belediye Başkanı adayı olmasını yüzde yüz onaylıyorum ve onun bu seçimi kazanacağına hiç bir şüphem yok. Görüştüğümüz tüm parti üyelerimiz ve yandaşlarımız aynı düşünceyi paylaşmaktadır. Çünkü Başkanımızın yapmış olduğu hizmet açıkça görünmektedir ve bunun devam etmesi gerektiği düşüncesindeyiz.

-Son olarak seçmenlerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

- HÖH partisi şu an iktidarda olmamasına rağmen, hem siyasi, hem milli benliğimizi koruma anlamında büyük bir birlik ve beraberlik içinde olduğunu kesinlikle vurgulamak istiyorum. Böyle oldukça, seçimleri kazanacağımızdan ve hizmete devam edeceğimizden seçmenlerimizin hiç şüphesi olmamalı.

Kaynak: Söyleşi: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

02 MART 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 249 626
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:16 179
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı: 2 588
-Aktif Vaka Sayısı:32 688
-Toplam İyileşen Sayısı:206 630
-Toplam Vefat Sayısı:10 308
-Son 24 Saat Vefat Edenler:117

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS