Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Müslümanları 12 Şubat’ta olağanüstü kurultay düzenliyor

Bulgaristan Müslümanları 12 Şubat’ta olağanüstü kurultay düzenliyor

03 Şubat 2011

Bulgaristan Müslümanları arasında başmüftülük krizi sürerken, 2009 yılında yapılan son kongrede seçilen Başmüftü Mustafa Aliş Haci, kavgalara son verilmesi için yeni bir kurultayın düzenleneceğini bildirdi.

Başmüftü Haci, başkent Sofya’da düzenlediği basın toplantısında "Düzenleyeceğimiz yeni kurultayla Müslümanlar arasında birlik sağlanacak" diye konuştu.

Kurultay tarihinin 12 Şubat olarak belirlendiğini söyleyen Haci, "Biz Anayasanın sağladığı adaletin ötesinde hiçbir şey istemiyoruz" dedi.

1989 yılında yıkılan komünizm rejiminin eski Başmüftüsü Nedim Gencev’in Başmüftülük binasını işgal ederek mühürlettiğini anımsatan Haci, düzenlenecek yeni kurultayda Gencev;in başmüftü olarak seçilmesi durumunda, bunu kabul edeceklerini duyurdu.

213 BİN İMZA.

Seçilmiş Başmüftü Mustafa Aliş Haci, ülke genelinde son dönemde okunan Cuma namazları akabinde Müslümanların katıldığı imza kampanyasında yeni bir kurultayın düzenlenmesini desteklemek için 213 bin imza toplandığını da bildirdi.

Genel nüfusu 7,5 milyon olan Bulgaristan’da bir milyonu aşkın Müslümanın yaşadığını belirten Haci, imamların yüzde 70’inin de yeni bir kurultayın yapılmasından yana olduklarını vurguladı.

Haci, Yüksek Temyiz Mahkemesi’nin kararı ile ülkedeki Müslümanların Yüksek Dini Şura Başkanı olarak ilan edilen Nedim Gencev’i de, yapılacak yeni kurultaya katılıp, açık olarak kendini ifade etmeye çağırdı.

"Bulgaristan’ın devrik komünist diktatörü Todor Jivkov bile Gencev kadar buyurgan bir tavır izlemedi" diyen Haci, "Başmüftülük binasının mühürlü olması Müslümanlar açısından bir hakaret sayılır" ifadesini kullandı.

Mustafa Aliş Haci, Nedim Gencev’in avukatlarının, daha önce yaptıkları gibi bu kurultayın yasallığına da mahkemede itiraz etmelerini beklediğini de söyledi.

-NEDİM GENCEV KURULTAYA KATILMAYACAK.

Nedim Gencev’in hukuki danışmanı ve özel kalem müdürü Nikolay Pankov ise Gencev’in planlanan kurultaya katılmayacağını bildirdi.

Pankov, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Mustafa Aliş Haci’nin işlettiği ve Yüksek Temyiz Mahkemesi tarafından yasallığı iptal edilen bu müftülük, kurultay düzenlemek konusunda hiçbir yasal hakka sahip değil. Toplanan imzalar apayrı bir amaçla toplanmıştır" iddiasında bulundu.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Papazı Der ki... 2011-02-03 18:55:48
Pankov, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Mustafa Aliş Haci’nin işlettiği ve Yüksek Temyiz Mahkemesi tarafından yasallığı iptal edilen bu müftülük, kurultay düzenlemek konusunda hiçbir yasal hakka sahip değil. ..."

-----------------------------------------------

Aşağılık mahlukatlar zorla uluslararası müdahale arıyor, çünkü Türkler'in dini işleri ve hakları Bulgaristan devletçiğinin anayasası ile değil Neuilly Antlaşması ile belirlenmiştir ve Ankara Antlaşması ile de aynen kabul edilmiştir.
fes 2011-02-04 00:40:40
Doğan'nı dönmeleri demek bir hakarettir. Hakaretten başka bir şey bilmez misiniz siz?

Şimdi de yaramaz çocuklar gibi "oynamıyorum işte,oynamıyorum işt!" diye huysuzuk yapıyorlar. Siteyi bize bırakıyorlarmış. Ala. Başardık sayılır.

Söz aramızda, Doğan bize sizleri bezdirip burasını terketmeniz için görev vermişti. Görev başarılmıştır.

Yar saçların lüle lüle, hadi Koşukavaklı güle güle!
Perperek Papazı Der ki... 2011-02-04 01:35:44
Aşırma haberleriniz mubarek olsun
H. Efendi 2011-02-06 14:36:33
12 Şubat'ta toplanacak Olağanüstü Milli Kurultay haberinden gerçeği anlamak çok zor.

Bir defa, anlaya bildiğim kararıyla Sofya Temyiz Mahkemesi N.Gençev'i Başmüftülük makamına Başmüftü olarak geri çevirmemiş olup, (haberde yazdığına göre tabii,) Müslümanlar Milli Şurasi Başkanlığı görevine çevirmiş.

Tabii dışardan haberin özüne inmek çok zor oluyor. Sonra bu siteyi hazırlayan yetkililerden Şu Başmüftülük Tüzüğünü, ilgili Temmiz Kararını birkaç defa rica ettik, yayınlayın görelim dedik, kulak asan yok.

Kurultay toplanıyor: Evet ama hukukun üstünlüğüne saygı duyuluyorsa, Müslümanlar Tüzüğü yürürlükteyse, Sofya Mahkemesi Başmüftüyü görevden almamışsa imza toplayıp kurultay çapırmaya ne gerek var! Bunun anlamını ve yasal gerekçesini de tam olarak açıklayan olmadı. Anlamak olanak dışı. Çünkü bu Şura Başkanı hangi işlere bakıyor da, N.Gençev göreve gelince herşey aksayacak ve allak bullak olacak? Olay N.Gençev ile Hacı Aliş arasında var olan aski ve yeni bir anlaşmazlık, tartışma ve haberde de beyan edildiği üzere, "kavga" mı? Burada herkes "komünizt" uygulamaları lanetliyor da, bir makamda "kavga" başgösterince, komünistlerin ilgili tarafların hepsini görevden azlettiklerini hatırlatan olmadı. Bu işi kışkırtanlar var şüphesiz, perde arkası var. İstenen nedir?

Başmüftülük binası nereden nereye kapatılıyor "kilitleniyor, "hiçkimse içeri salınmıyor". Bu binada çalışacak ve görev alacak olanların listesi mi var?

Sonra nedir bu? Yüksek İslam Enstitüsünü bitiren Başmüftü adayı olabilirmiş. Bu iş böyle olmaz sayın kardeşlerim. Başmüftülük makamına götüren yol uzun olup bir süreçtir. 1 milyon Bulgaristanlı Müslüman'ı yönetmek, İslam Hakikatını çarpıtmadan Vatanımız'da yaşatmak her müminin harcı değildir. Olamaz. Görüyorsunuz durumu. DPS öyle, Başmüftülük böyle. Bu iş biraz mahale panayırına dönmedi mi!


Bu Kurultayda görüşülecek olan ana konu makan adayları arasında seçim yapmaktan önce, önümüzdeki 5 yıl içinde Başmüftülük makamının Bulgaristan Müslümanları arasında acil çözüm bekleyen sorunları tartışmak ve karara bağlamak olmalıdır. Sorun listesi önceden delegelerin her birine dağıtılmış, camilerde, encümanlıklarda görüşülmüş olmalıdır. Bo sorunların arasında önem açısından sıralama yapmadan bana göre şunlar göze çarpmaktandır:

1. Avrupa Birliği'ne girerken İslam Kültürümüzün ana unsurları arasında başta gelen dini bütünlüğümüzün ve devletle ilişkilerde laikliğin korunması;

2. İslam dini eğitiminde kullanılacak ana dil konusunda kesin karar alınması ve gerekli önlemler alınarak işlemlerin uygulaması;

3. Bulgaristan'da İslam dinini halk arasında yayarken, hukuksal istemlere ve Başmüftülük Tüzük istemlerine kesin uyulmasının sağlanması;

4. Bütün merkez ve yerel çami, medrese ve odalarda, İslami yayınların dağıtımının sağlanması;

5. Fakıf mülk ve topraklarının, tüm taşınır mallarını geri alma işlerinin nihayet tamamlanması ve ülkemiz yasalrına uygun olarak bunlardan gelir sağlama yollarının açılması, gelirin İslami ihtiyaçlar için kullanılması;

6. Mezarlık ve diğer anıt merkezxlerinin bakımının belediyelerle paralel müslüman encümanlıkları tarafından yapılması ve bu işin kontrol edilmesinin sağlanması;

7. Sofya Müslüman Kabristanlığı için Suhodol'da tesis edilen 50 dönüm toprağın Sofya Müftülüğünün mülkü olarak yasallaştırılması ve kabristanlık için gerekli biçimlendirme, su ve elektrikle yol sağlama ve yöretim tayin edilmesi;

8. Sofya Müslüman Ulusal Merkesinin inşaat izinleri alınarak yapımına daha fazla başlanması;

9. Bulgaristan'ın Başikent dışında il, ilçe, köy ve diğer meskun yerlerinde inşaatına başlanmış caamilerin ve medreselerin tamamlanması, ayrıca birçok yerde devam eden dini yapıları onarım işlerinin sona erdirilmesi.

10. Müslümanlar dergisi dışında, Başmüftülük yönetiminde periodik müslüman yayınları ve müminleri aydınlatma çalışmalarına daha geniş anlam kazandırılması. İslam tarihini ve geleneklerini gösteren filmler gösterilmesi.

11. Hac işlerine önem verilmesi ve bunları iyi örgütlenmesi, anlamının yükseltilmesi;

12. Müslüman yaşam biçiminde kadınlara daha geniş olanaklar tanıyacak imkan ve usullerin bulunup uygulanması;

13. Okullarda din derslerine giren Hocaların bilgi ve kültür düzeyinin yükseltimesine ve kendilerinin daha uygar bir çevreylşe temas kurmalarına yasal yol verilmesinin sağlanması v.b. v.b.

İşinize karışmak istemiyorum, ama dedem bir öküz alırken dişine bakardı. Lütfen ciddi olalım.
1953 göçünde Şumen Nüvvab yüksek okulunu bitiren din adamlarından % 95'i, (530 kişi); 1989 göçünde de son dönemde yetiştirilenlerin çok büyük bir kısmı Türkiye'ye gitti.
İslam dini kültürümüzün en kalıcı ve esas unsurlarından en önemlisidir. Türk dili, Vatan sevgisi, etnik kökenlerimiz, soy ağacımız, tarih bilincimiz ve geleneklerimiz kadar ve bunların tümünden daha fazla önem taşımaktadır.
Kurultayınıza başarı dilerim...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS