Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Tütün Enstitüsü Müdürü Doç. Hristo Bozukov, tütünün geleceğine iyimser bakıyor

Tütün Enstitüsü Müdürü Doç. Hristo Bozukov, tütünün geleceğine iyimser bakıyor

04 Şubat 2011

Plovdiv Tütün ve Tütün Ürünleri Enstitüsü Müdürü Doç. Hristo Bozukov basına yaptığı açıklamada, bu yılki tütün alım kampanyası sonuçlarının Bulgaristan’da tütün üretiminin geleceğini kesinleştireceğini düşünüyor. Fakat o, şimdilik işlerin iyi gitmediğini belirtiyor. Doç. Bozukov, daha fazlasının oryantal tütün olup, 3000 ila 5000 ton tütünün satın alınmayacağını tahmin ediyor. Şu anda tütün alım kampanyası devam etmekte ve tütüncüler düşük fiyatlardan memnun değiller. Çünkü geçen yılki fiyatlardan oldukça farklı. Bu anlamda Doç. Bozukov, oryantal tütünün fiyatının ortalama kilosuna 2,8’den 4 Leva’ya kadar değiştiğini kaydederek, ancak tütün üretimi için yapılan giderleri karşıladığını söylüyor. Geçen yıl ise oryantal tütünün mali yardımlarla fiyatının ortalama kilosuna 6 ile 8 Leva’ya kadar eriştiğini hatırlatıyor. Doç. Bozukov’un ifadesine göre, 2006-2009 yıllarında tütün sektörüne ayrılan mali yardımlar çok yanlış bir şekilde verildiği için tütüncüleri şımartmıştır. Tütün uzmanı ,“Çünkü kaliteli tütün ürünü için değil de, miktarına göre para ödemesi yapılıyordu. Tütüncüler de kalite gözetmeden büyük miktarda tütün üretmeye çaba gösterdiler. Şimdi ise pazar konjonktürü temelinden değişti. Tüccarlar kaliteli ürün istiyorlar, bizim tütün üreticileri ise bunu sağlayamıyorlar” diye açıklık getiriyor. Hükümet artık tütün sektörüyle ilgili daha etkili kararlar alıyor. Bu ise geleceğine dair ümit veriyor. Tarım ve Gıda Bakanlığı’nda Tütün Danışma Kurulu oluşturulmuştur. Onda tütün üreticileri, tüccarlar, bakanlıktan uzmanlar ve Tütün Enstitüsü’nden bilim adamları yer alacaklar. Tütün sektörünün gelişmesiyle ilgili bir program hazırlanması öngörülüyor. O, beş yıllık olup, sektörün hangi yönlerde gelişeceğini gösterecek. Tütün stratejisinde, özellikle dağlık ve tepelik yerlerde üretilen oryantal tütünün yardım edilmesi problemine çözüm bulunmalıdır. Şu anda tütüncülere doğrudan doğruya yardım edilmesi mümkün değil, fakat bu Kırsal Kalkınma Programı üzere yapılacaktır. Bu programın kullanılmayan çeşitli amaçlarına uygun aday olunup, tütüncüleri teşvik etmek için 300 milyon Leva ayrılabilir” diyor. Tütün Enstitüsü’nün müdürü, her ne kadar tütün satımını tamamen liberalleştirme ve ham madde şeklinde ticaret edilmesi kararının ters yönden icrasına başlanılsa da, Bulgaristan’da tütünün geleceğine iyimser bakıyor. Bozukov, ham madde tütün ticaretinin karlı olmayacağına uyarıyor, çünkü ürünün mali fiyatı işlenmesinden yükseliyor. O, tepelik bölgelerde tütüne alternatif bir bitkinin yetiştirilmesine imkan olmadığını artık herkesin anladığını belirtiyor. Bozukov son olarak tütünü şöyle yorumluyor: “Tütün gibi ürünü yüzde yüz satın alınıp, sabit gelir kaynağı olarak yetiştirilen başka bir bitki yok. Eğer bu bölgelerdeki insanlar geçim kaynaksız kalırlarsa, ya vergi ödeyen vatandaşların üstüne kalacaklar, ya da göç edip, bu yerlerin nüfusunu azaltacaklar. Bu durum ise gerek devlete, gerek topluma problemler yaratacaktır.”

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İbrahim Baltali/Gümülcine 2011-02-04 15:16:36
Tütünün geleceği yoktur. Balkan ülkelerinde bir çok devlet yetkilisinin "tütünün geleceği" vardır sözleri tamamen kasıtlıdır. Buralarda yaşayan Türkleri daha da köleleştirmek ve başka alternatif ürünlere yönelmelerini önlemek için uygulanan büyük bir oyundur!!!
Hiç düşündünüz mü, yıllarca insanlarımızı sakat bırakan bu belayı sadece ve sadece neden Türkler işliyor???

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS