Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6275 Lv.
GBP GBP 2.2188 Lv.
TRL TRL 0.2271 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Mart 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Müslümanları Olağanüstü Milli Kurultayı’na Kırcaali bölgesinden 228 delege gidiyor

Bulgaristan Müslümanları Olağanüstü Milli Kurultayı’na Kırcaali bölgesinden 228 delege gidiyor

04 Şubat 2011

12 Şubat’ta Sofya’da düzenlenecek olan Olağanüstü Milli Müslümanlar Kurultayı’na Kırcaali bölgesinden 228 delege katılacak. Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed’in yaptığı açıklamaya göre, bölgede olan 228 Müslüman Encümenliği’nden konferansta birer temsilci olacak. Sayın Mehmed, “Baş Müftü adayları henüz açıklanmış değildir, konferans günü açıklanacaktır. Dün yapılan toplantıda Başmüftü Mustafa Aliş Hacı’nın da ifade ettiği gibi, İlahiyat mezunu herkes Bulgaristan Müslümanlarının başında olmaya aday olabilir” dedi.
Bölge Müftüsü daha yapılacak kongre hakkında şunları söyledi: “ Başmüftülük Nedim Gencev tarafından ele geçirilip, mühürlenince Bulgaristan Müslümanları hayli rahatsız oldular. Bu soruna çözüm olarak Milli Kongre’ye gidilmesine karar verdiler. Bütün encümenliklerin isteği üzere ve Yüksek Şura’nın kararıyla 12 Şubat sorunlardan çıkma tarihi olarak değerlendiriliyor. Milli kongre sayesinde Başmüftülük statüsünün yeniden kazandırılması, Bulgaristan Müslümanlarının tekrar istikrarla, huzurla, dini inançlarını yerine getirmelerini sağlayacak. Aynı zamanda da bu tarihte onların sorunlarını çözecek, onlara hizmet edecek, temsili kabiliyeti yüksek olan bir baş müftülüğe kavuşması hedefleniyor. 12 Mayıs 2010 yılından bu yana milli bütünlüğümüzü, birlik beraberliğimizi, gerek muhtelif şehirlerde yürüyüşlerle olsun, gerek merkezi yerlerde cuma namazlarını cami dışında açık yerlerde kılmamızla, Sofya’ da iki kez yürüyüşlerle, birlik beraberliğimizi, bu dava ekseninde bütünleştiğimizi gösterdik. 12 Şubat tarihi de, inşallah, tekrar aynı duyguyla ve düşünceyle oluyor olacak. Mustafa Aliş Hacı dışında, Başmüftülük görevini yürütebilirim diyen herkes aday olmaya davetlidir. İnşallah, demokratik bir seçim olacak. Başmüftü Hacı BTV televizyonundaki ”Seizmograf” programında yaptığı konuşmasında da, seçimin gizli oylamayla da olması uygun olur, demişti. Henüz herhangi bir usul konuşulmadı ama öyle de olabilir.”
Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmed’den alınan bilgiye göre, Olağanüstü Milli Müslümanlar Kurultayı’nda ülke genelinden 1260 delege yer alacak. Toplantıda yeni tüzük, Başmüftü ve Başmüftülük organları seçilecek. Sayın Ahmed kongreyi şöyle değerlendirdi: “Amaç, demokratik süreç içinde Başmüftü krizini çözmektir. Başmüftülüğü ele geçirmek isteyen Nedim Gencev de Şurası ile beraber resmen davetlidir, ona da söz hakkı ve aday olma hakkı verilecektir. Eğer ben kendimi bu konferansta kanıtlayabilirim ve seçtirebilirim diye düşünüyorsa, buyursun ve söyleyeceğini orada söylesin. Ama bizim temennimiz, görüşümüz, inşallah, bu kongre tescil edilir, mahkemece ve devletçe tanınır ve bu sorun biter. Bu sıkıntılarla beraber Bulgaristan genelinde bütün bölgelerde arkadaşlar çalışmalarına devam ediyorlar ve rutin olan işlerini sürdürüyorlar. Bu çerçevede artık 8-9 aydır toplumun gündemini işgal eden bu meselenin çözüme ulaşmasını ve kongreden sonra seçilen kişilerin tam yetkiyle görevlerini yeniden sürdürmelerini temenni ediyoruz”.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

07 MART 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 259 811
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:10 473
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı: 1 426
-Aktif Vaka Sayısı:36 716
-Toplam İyileşen Sayısı:212 502
-Toplam Vefat Sayısı:10 593
-Son 24 Saat Vefat Edenler:22

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS