Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6275 Lv.
GBP GBP 2.2188 Lv.
TRL TRL 0.2271 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Mart 2021
HABERLER » Kırcaali
Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Edirne'de çeşitli temaslarda bulundu

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Edirne'de çeşitli temaslarda bulundu

08 Şubat 2011

Temaslarına Edirne Valisi Gökhan Sözer'i makamında ziyaret ederek başlayan Büyükelçi Aramaz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 ay önce Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliğine atandığını hatırlattı.
Gazetecilerin soruları üzerine Büyükelçi Aramaz, "başmüftülük seçimleri, vize sorunu ve Bulgaristan'ın Türk sınırına tel örgü çekme isteği" konularına da değindi.
Aramaz, "başmüftülük sorunuyla" ilgili büyükelçilik olarak yoğun mesai harcadıklarını ifade ederek, "Arzumuz, Bulgaristan'da yaşayan Müslüman toplumun, soydaşlarımızın kendi liderlerini hür iradeleriyle serbest bir ortamda seçebilmeleridir. Bu seçimden de en hayırlı kararın çıkmasını bekliyorum, taktir tabi ki orada yaşayan soydaşlarımızındır" dedi.
Türk-Bulgar ilişkilerinin önündeki engellerin başında vize probleminin geldiğine işaret eden Büyükelçi Aramaz, şunları kaydetti: "Vize sorunu iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli engellerden birisi. Bu sorunun çözülmesi için gerekli gayreti gösteriyoruz. Hükümetimizde, Bulgar makamlarına gerekli telkinlerde bulunuyorlar. En son Sayın Başbakanımızın 4 Ekimdeki Bulgaristan ziyaretinde, bu konu Bulgaristan Başbakanı (Boyko) Borisov'un dikkatine getirilmiştir. Bulgaristan makamları, ilk öncelik olarak Schengen vize rejimine girmek istemektedir. Tahminim, vize meselemiz bu aşamadan sonra çözülecektir."
Bulgaristan'ın Türkiye'deki şap hastalığını bahane ederek, Türk sınırına tel örgü çekmesini de doğru bulmadığını bildiren Büyükelçi Aramaz, "Duyduğum kadarıyla bir tel örgü çekme yok. Hazırlık yaptıklarını duyuyorum. Soğuk Savaş döneminde sınırın büyük bölümünde tel örgü varmış. Bulgar makamlarına bizde şap hastalığı olmadığını söylüyorum. Bulgar makamları da tel örgünün Bulgar topraklarında olacağını söylüyorlar. Sonuçta tasarruf yetkisi onlara aittir. Ancak 21. yüzyılda böyle önlemlere ihtiyaç duyulmaması gerekir" diye konuştu.
Vali Sözer de, Büyükelçi Aramaz'ın ziyaretinden onur duyduğunu belirtti.

-"ATAKA PARTİSİ BU İŞTEN SİYASİ MALZEME ÇIKARIYOR"-

Edirne Valisi Gökhan Sözer'i ziyaretinin ardından, Edirne Belediye Başkan Vekili Hakan İnci'yi makamında ziyaret eden Büyükelçi Aramaz, güzel bir günde, güzel bir kentte olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Belediye Başkan Vekili İnci, Bulgaristan ile Sınır Ötesi İşbirliği Projeleri aracılığıyla güzel projelere imza attıklarını, ancak yerel meclislerden çıkan
"Sözde Ermeni Soykırımı" kararları nedeniyle birçok belediyeyle ilişkilerini dondurduklarını belirtti.
Büyükelçi Aramaz da bu tür kararların üzücü olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:
"ATAKA partisinin dışarıdan hükümete destek olması, hükümetin azınlık hükümeti olması işimizi zorlaştıran bir unsur. Maalesef bu tür kararlar, Türk Bulgar ilişkilerinin gündemine ait olmayan kararlar, onları Bulgar makamlarının dikkatlerine getiriyoruz. Herhangi bir faydası olmayan kararlar. ATAKA partisi bu işten siyasi malzeme çıkarıyor. Üzücü."
Büyükelçi Aramaz, daha sonra Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek temaslarını sürdürdü.


Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

02 MART 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 249 626
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:16 179
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı: 2 588
-Aktif Vaka Sayısı:32 688
-Toplam İyileşen Sayısı:206 630
-Toplam Vefat Sayısı:10 308
-Son 24 Saat Vefat Edenler:117

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS