Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6275 Lv.
GBP GBP 2.2188 Lv.
TRL TRL 0.2271 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Mart 2021
HABERLER » Kırcaali
“Kuzey Arpezos” Parkı temel atma töreni Kırcaalileri coşturdu

“Kuzey Arpezos” Parkı temel atma töreni Kırcaalileri coşturdu

11 Şubat 2011

Bugün gerçekleştirilen Kırcaali “Kuzey Arpezos” Parkının temel atma töreni adeta bir bayrama dönüştü. Binlerce Kırcaali sakini yıllardır bekledikleri olayın gerçekleşmesine iştirak ettiler, Kırcaali Kültür Evi folklor ekiplerinin gösterisini izlediler. Resmi davetliler olarak Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, milletvekili Tsveta Karayançeva, Kırcaali valisi İvanka Tauşanova, Kırcaali Belediye Meclis Başkanı Seyfi Necip, Güney Merkez Bölgesi Sorumlusu Vekili Ülian Mollov, Ti Vi Bi şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Milko Petrov, Belediye Başkanları, peyzaj mimarı Ganço ve Yana Bakalova, Müh. Lüdmil Todorov ve dini önderler Papaz Petır Garena ve Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed hazır bulundular. Beklenilen Bölgesel Kalkındırma ve Bayındırlık Bakanı Rosen Plevneliev ile Avrupa Birliği Fonlarından sorumlu Bakan Tomislav Donçev törene katılmadılar. Hasan Azis Kırcaalileri ve misafirleri selamlama konuşmasında heyecanını gizlemeyerek, bugünün hayatının en mutlu ve en güzel günlerden biri olduğunu ifade etti, bu mutluluğun tüm Kırcaaliler tarafından paylaşılmasını umduğunu belirtti.

Başkan,“Her birimizin Kırcaali’de gerçekleştirilecek büyük projeyi gurur duyması için sebep bileceğini umuyorum” dedi ve “Kuzey Arpezos “ Parkının temel atma törenini şehrin Avrupalı çehresine doğru atılmış yeni bir adım olarak nitelendirdi. Bu parkın “Üreticiler Pazarı “ ve “Su Aynası” gibi diğer büyük projeler ile Kırcaali’ye yeni bir görünüm vereceğini öne sürerek şehrin ülkenin sadece en güneşli değil, en güzel ve en yeşil yerleşim merkezi olacağını vurguladı. Hasan Azis, Belediye yönetiminin Bulgaristan’da en büyük park projesi olan “Kuzey Arpezos” için altı yıldır mücadele ettiğini söyledi. Projenin Avrupa Birliği fonlarından finanse edilebilmesi için ülkedeki 86 Belediyenin önüne geçtiklerini bildirdi. Bu bağlamda Başkan, Kırcaali belediyesinin ülkede AB fonlarından finanse edilecek projeler kazanan belediyeler arasında ilk üçte olduğunu hatırlattı. Parkın eskiden askeri marşlar söylenen kışlaların yerine kurulup, artık bu yerde sadece çocuk seslerinin duyulmasını temenni etti. Konuşmasının sonunda Hasan Azis, “Kırcaalilerin hayallerini gerçekleştirmek için bulunduğum vaatleri yerine getirmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bugün tarihi bir gün diyebilirim” sözleriyle yaşadığı duyguları gizlemedi. Belediye Başkanı temel atma töreninde bulunanları 21 Ekim Kırcaali Gününde dev parkın açılışına da davet etti.

Tsveta Karayançeva “Kuzey Arpezos” Parkı projesini hazırlayan tasarım ekibini de kutladı. “Kuzey Arpezos” Parkının modern bir yapıya bürünerek, yerel halkın yaşam kalitesini yükselteceğini belirtti. Milletvekili Bulgaristan’ın ilerleyerek, AB içinde sadık ve eşit bir partner olarak kabul edildiğini vurguladı. Karayançeva park projesinin Bulgaristan’da gerçekleştirilen her proje gibi, yerine getirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti ve tüm Kırcaali halkına başarılar diledi.

Vali Tauşanova konuşmasında, Bulgaristan hükümetinin AB fonlarından proje kazanma çabalarını hatırlattı. Vali, Kırcaali’nin bu parkla ihtiyaç duyduğu yeşil alanı kazanarak, ülkede en yeşil şehir olabileceğini paylaştı. Tauşanova Kırcaali Belediyesinin parkın inşaasında şeffaf çalışma niyeti ve isteği içinde olduğunu belirterek, insan yararına olan bunun gibi akılcı yatırımlara her zaman destek olacağını söyledi.
Gelenek olduğu üzere işin hayırlısıyla bitirilmesi için Papaz Petır özel bir dua okudu ve kutsanmış su serpiştirdi. Bu su Hasan Azis tarafından Hıristiyanların ve Müslümanların da saygı duyduğu Meryem Ana evinin bulunduğu Efes’ten getirilmişti.

“Kuzey Aprezos” Parkının temelini bizzat Hasan Azis attı. Bunun için herkesin gözleri önünde büyük bir iş makinesine binip, toprağı kazdı. Daha sonra ise Bulgaristan bayrağının üç renginde olan şeridi kesti ve iş makinesinde şampanya şişesi kırdı. “Kuzey Arpezos” Parkı temel atma töreni Bulgar hora oyunlarıyla son buldu.

Belediye Başkanı müh. Hasan Azis'in konuşmasını ses dosyasınden dinleyebilirsiniz.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Haberi Dinle:Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

02 MART 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 249 626
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:16 179
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı: 2 588
-Aktif Vaka Sayısı:32 688
-Toplam İyileşen Sayısı:206 630
-Toplam Vefat Sayısı:10 308
-Son 24 Saat Vefat Edenler:117

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS